Skoki narciarskie

Polscy kibice największe medalowe nadzieje wiążą z występami naszych skoczków. Stefan Horngacher, trener drużyny narodowej, zdecydował, że zabierze ze sobą do Korei czterech zawodników pochodzących z Małopolski.

Kamil Stoch – najbardziej utytułowany z polskich skoczków, którzy wystąpią na Igrzyskach w Pjongczangu. Dwukrotny indywidualny złoty medalista olimpijski z Soczi (2014), indywidualny (Vald di Fiemme 2013) i drużynowy (Lahti 2017) Mistrz Świata na normalnej skoczni. Zdobywca Pucharu Świata (2013), dwukrotny triumfator Turnieju Czterech Skoczni (2016/2017 i 2017/2018). W ostatniej edycji tych zawodów okazał się najlepszym zawodnikiem wszystkich konkursów imprezy – sztuka ta wcześniej udała się tylko Niemcowi Svenowi Hannavaldowi. Stoch jest rekordzistą Polski w długości lotu.

Kamil pochodzi z Zakopanego. W reprezentacji Polski debiutował w 2001 roku. Jest zawodnikiem i współzałożycielem Klubu Sportowego Eve-nement Zakopane.

Dawid Kubacki – drugi najsilniejszy w tym sezonie polski skoczek. Członek złotej drużyny Mistrzów Świata z Lahti, triumfator Letniego Grand Prix (2017), drużynowy brązowy medalista Mistrzostw Świata na dużej skoczni z Val di Fiemme oraz w lotach (Oberstdorf 2018). W seniorskiej reprezentacji Pucharu Świata zadebiutował 16 stycznia 2009 roku. Uzyskał kwalifikację do indywidualnego konkursu w Zakopanem, a w zawodach zajął 49. miejsce. Po raz pierwszy na podium Pucharu Świata stał po pierwszym konkursie ostatniej edycji Turnieju Czterech Skoczni. W Oberstdorfie zajął trzecie miejsce. Urodził się w Nowym Targu, jest zawodnikiem Wisły Zakopane. Igrzyska w Pjongczangu będą dla niego drugą tego typu imprezą. W Soczi wystąpił tylko na normalnej skoczni. Zajął 32. miejsce.

Stefan Hula – 32-latek jest najstarszym polskim skoczkiem, który złoży w 2018 roku ślubowanie olimpijskie. Obecny sezon jest dla niego najlepszym w karierze. W Oberstdorfie Hula zdobył pierwszy medal seniorskiej imprezy rangi Mistrzostw Świata (brąz z drużyną w lotach). W grudniu minionego roku pierwszy raz w karierze został Mistrzem Polski. Ze Stochem i Kubackim sportowo związany od lat: 5 lutego 2004 roku w drużynie uzupełnionej o Mateusza Rutkowskiego - późniejszego indywidualnego Mistrza Świata juniorów – zdobył srebro drużynowego konkursu w Strynie.

W indywidualnym konkursie Pucharu Świata debiutował 4 stycznia 2006 roku, zajmując 47. pozycję w zawodach w Innsbrucku. Stefan urodził się na Śląsku, w Szczyrku, ale reprezentuje zakopiański Eve-nement. Jest synem byłego zawodnika kombinacji norweskiej, Stefana Huli.

Maciej Kot – drużynowy Mistrz Świata z Lahti i brązowy medalista z Val di Fiemme. Dwukrotny triumfator zawodów z cyklu Pucharu Świata. Zwycięzca próby przedolimpijskiej na normalnej skoczni w Alpensia Jumping Park. Zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix 2016. Cechuje go duża ambicja. W trwającym sezonie przeżywa kryzys formy.
Syn Rafała Kota – byłego fizjoterapeuty kadry narodowej, obecnie telewizyjnego eksperta od skoków narciarskich. Ma brata Jakuba, który zawiesił karierę skoczka.
Maciej urodził się w Limanowej. W Pucharze Świata zadebiutował mając 16 lat, a pierwszy triumf w zawodach tego cyklu odniósł 11 lutego 2017 roku w Sapporo. Poza skokami mocno interesuje się wyścigami Formuły 1 oraz rajdami samochodowymi.


Biathlon

W rywalizacji biathlonowej Polacy będą mieli 10 okazji na zdobycie medali. Na finisz w pierwszej trójce liczy zwłaszcza Weronika Nowakowska, ale i pozostali reprezentanci mogą powalczyć o najwyższe laury.

Krystyna Guzik – Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu będą jej czwartą tego typu imprezą w karierze. Najwyższe miejsce w rywalizacji na najważniejszych zawodach czterolecia Krystyna zajęła po biegu indywidualnym na 15 kilometrów w Turynie – była wtedy piąta ze stratą 55.7 sekundy do trzeciej Albiny Achatowej z Rosji. W Soczi, Guzik najlepiej spisała się również na tym dystansie. Była 10. Jest wicemistrzynią świata w biegu pościgowym z Novego Mesta (2013) oraz brązową medalistką Mistrzostw Europy w pojedynczej sztafecie mieszanej (Duszniki – Zdrój 2017).
Krystyna urodziła się w Zakopanem, a obecnie reprezentuje śląski AWF Katowice.

Grzegorz Guzik – prywatnie mąż Krystyny. Zdobył z nią brązowy medal Mistrzostw Europy w Dusznikach – Zdroju. Na Igrzyskach w Soczi startował dwa razy. W sprincie był 84., natomiast w biegu indywidualnym uplasował się o jedną pozycję niżej. Podczas rywalizacji w Pjongczangu weźmie udział w sprincie oraz biegu masowym, pościgowym, indywidualnym i sztafecie mieszanej.
Grzegorz urodził się w Suchej Beskidzkiej. Jest zawodnikiem klubu BLKS Żywiec.

Andrzej Nędza – Kubiniec – zawodnik, dla którego impreza w Pjongczangu będzie pierwszą tego typu w karierze. Dotąd startował w Mistrzostwa Świata zorganizowanych w austriackim Hochfilzen, gdzie w biegu indywidualnym na 20 kilometrów zajął 53. pozycję.


Biegi narciarskie

Przez lata siła polskich biegów narciarskich opierała się na barkach kobiet spośród, których największy ciężar brała na siebie Justyna Kowalczyk. W Pjongczangu nie zmieni się jedno: większe nadzieje na medal Polaków ponownie dają panie i choć Justyna nie jest już tą samą zawodniczką co na przełomie dekad, jej występ w bieg na 10 kilometrów klasykiem sprzed czterech lat udowodnił, że Kowalczyk nie należy przedwcześnie skreślać.

Justyna Kowalczyk – najbardziej utytułowana polska biegaczka narciarska w historii. Dwukrotna mistrzyni olimpijska: Vancouver 2010 (30 kilometrów klasykiem) i Soczi 2014 (10 kilometrów klasykiem). Medale olimpijskie zdobywała już 12 lat temu. Podczas zawodów w Turynie (2006) zajęła trzecie miejsce w biegu na 30 kilometrów stylem dowolnym, a cztery lata później do złota dorzuciła w Kanadzie brąz po 15 kilometrach biegu łączonego. Dwukrotna Mistrzyni Świata z Liberca, gdzie triumfowała w biegu na 30 kilometrów klasykiem oraz 15 kilometrów stylem łączonym. W latach 2008 – 2013 cztery razy wygrała klasyfikację generalną Pucharu Świata. Cztery razy triumfowała również w tym okresie w prestiżowym cyklu Tour de Ski.
W latach 2009 – 2013 zdominowała plebiscyt na Najlepszego Sportowca Polski wygrywając go pięć razy z rzędu. W ostatnich sezonach ograniczyła starty w Pucharze Świata, by realizować się w innej wielkiej pasji: startach w biegach długodystansowych. Justyna urodziła się w Limanowej, pochodzi z Kasiny Wielkiej. W Pucharze Świata debiutowała 9 grudnia 2001 roku, a pierwsze punkty zapisała na swoim koncie ledwie 10 dni później, dzięki 30. lokacie zdobytej w sprincie w Asiago. Jest zawodniczką AZS AWF Katowice.

Sylwia Jaśkowiec – brązowa medalistka Mistrzostw Świata w sztafecie łączonej (w parze z Justyną Kowalczyk) z Falun 2015. Dwukrotna Mistrzyni Świata Młodzieżowców w biegu na 10 kilometrów techniką dowolną oraz biegu łączonym na 10 kilometrów, brązowa medalistka Uniwersjady z 2007 roku w sztafecie. Igrzyska w Pjongczangu będą jej trzecimi. Dotąd najlepiej spisała się w Soczi, gdzie w sprincie drużynowym klasykiem zajęła z Justyną Kowalczyk piąte miejsce, natomiast w sztafecie była szósta. W Korei także wystartuje w sprincie drużynowym.
Pochodzi z Myślenic. Reprezentuje barwy KLS HILLTOP Wiśniowa – Osieczany.

Martyna Galewicz – pochodząca z Zakopanego zawodniczka z dobrej strony pokazała się podczas ostatniej, zorganizowanej w Ałmatach, Uniwersjady (2017), na której była piąta w biegu na pięć kilometrów klasykiem oraz zajęła 10. miejsce na tym samym dystansie, lecz w stylu dowolnym. Jest zawodniczką AZS AWF Katowice. W Pjongczangu zadebiutuje na Igrzyskach Olimpijskich.

Kombinacja norweska

Do Korei poleci czterech polskich kombinatorów norweskich co pozwala naszej reprezentacji wystawić zespół także do konkursu drużynowego.

Wojciech Marusarz – 24 – letni zakopiańczyk był członkiem zespołu, który podczas Uniwersjady w Ałmacie (2017) zdobył złoty medal w konkursie drużynowym. W czasie Igrzysk w Pjongczangu wystartuje indywidualnie na normalnej i dużej skoczni (w obu przypadkach po zakończeniu rywalizacji w skokach zawodników czekać będzie 10 – kilometrowy bieg) oraz pomoże drużynie w walce o jak najlepszy wynik.
Wojciech jest najmniej doświadczonym spośród polskich kombinatorów startujących w Korei. W Pucharze Świata zadebiutował dopiero w styczniu 2018 roku, choć w reprezentacji występuje od 2010 roku, czyli od kiedy skończył 17 lat. Wcześniej rywalizował w Pucharze Kontynentalnym. Jest zawodnikiem AZS Zakopane.

Narciarstwo dowolne (skicross)

Skicross to widowiskowa konkurencja, która jednak nie ma w Polsce wielkich tradycji. Startujący zawodnicy ścigają się na specjalnie wyznaczonej trasie. Rywalizację wygrywa ten kto najszybciej upora się z przeszkodami (zakrętami, różnej wielkości skoczniami, garbami). Po eliminacjach przeprowadzanych indywidualnie, kolejne etapy zawodów odbywają się w cztero- bądź sześcioosobowych grupach.

Karolina Riemen – Żerebecka – uczestniczka dwóch Igrzysk Olimpijskich i trzech imprez rangi Mistrzostw Świata. Zadebiutowała na największej imprezie sportowej w 2010 roku, gdy w Vancouver zajęła 16. miejsce. Cztery lata później, w Soczi, uplasowała się o jedną pozycję wyżej. Najwyższą lokatę Mistrzostw Świata zajęła w 2011 roku – zawody w amerykańskim Deer Valley ukończyła jako szósta zawodniczka klasyfikacji. Brała udział w tej imprezie również w 2013 i 2015 roku. Start w 2017 roku musiała odpuścić po ciężkim wypadku jakiemu uległa w trakcie treningu w Hiszpanii – z poważnym urazem głowy trafiła do szpitala, gdzie przez kilka dni lekarze utrzymywali ją w śpiące farmakologicznej.
Urodziła się w małopolskim Tuchowie, ale mieszka i trenuje na Śląsku. Jest zawodniczką AZS Katowice.

Narciarstwo alpejskie

Troje biało - czerwonych będzie reprezentować polskie narciarstwo alpejskie na Igrzyskach w Pjongczangu. Zapewne większa uwaga kibiców skoncentrowana będzie na skoczkach, ale jeśli chodzi o dwie deski to również dyscyplinę, w której długość lotu jest przeszkodą warto śledzić z zainteresowaniem.

Maryna Gąsienica – Daniel – 24 – latka jest złotą medalistką trydenckiej Uniwersjady z 2013 roku. Ostatnie Mistrzostwa Świata w superkombinacji zakończyła na 23. miejscu, a najwyższą lokatę w Pucharze Świata (w którym występuje od 2011 roku) zajęła 20 grudnia 2017 roku w Courchevel, gdy slalom równoległy zakończyła na 17. pozycji. Na Igrzyskach Olimpijskich debiutowała w Soczi. Jedynymi zawodami, w których została wtedy sklasyfikowana był slalom gigant (32. miejsce). Pochodzi z Zakopanego. Reprezentuje barwy Klubu Sportowego Śmig Zakopane.

Michał Kłusak – występami w Pjongczangu zadebiutuje na Igrzyskach Olimpijskich. W dorobku ma starty w Mistrzostwach Świata juniorów, Mistrzostwach Świata oraz na Uniwersjadzie, a jego największym osiągnięciem jest ósme miejsce wywalczone w supergigancie podczas Uniwersjady 2015 w Grenadzie. Reprezentuje AZS Zakopane.

Michał Jasiczek – starty na Igrzyskach Olimpijskich rozpoczął od 23. miejsca w slalomie mężczyzn w Soczi. Jego największymi sukcesami są 10. pozycja klasyfikacji slalomowej Mistrzostw Świata Juniorów (2014) oraz 13. lokata slalomu Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży (2011). Urodził się w Lubinie, a z Małopolską wiąże go przynależność klubowa: reprezentuje SNA Ski Team Zakopane.

Snowboard

Olimpijska rywalizacja w snowboardzie w Pjongczangu rozegrana zostanie na dwa sposoby. W slalomie równoległym zawodnicy i zawodniczki będą konkurować na czas w parach, natomiast w snow crossie zmagania potoczą się w podobnym formacie jak w skicrossie.

Weronika Biela – złota medalistka w slalomie równoległy z Ałmaty (Uniwersjada 2017), czwarta w równoległym slalomie gigancie na tej samej imprezie. Dwa razy wygrywała Puchar Europy. Pierwszy triumf w tym cyklu odniosła w 2013 roku w Lenzerheide, drugi raz na najwyższym stopniu podium stała cztery lata później w Gerlitzen. Start w równoległym slalomie gigancie podczas Igrzysk w Pjongczangu będzie jej pierwszym na imprezie tej rangi. W przyszłości planuje pracować przy obsłudze Wielkiego Zderzacza Hadronów. Jest zawodniczką AZS Zakopane.

Aleksandra Król – mistrzyni Uniwersjady 2017 w równoległym slalomie gigancie. Ósma zawodniczka ostatnich Mistrzostw Świata w slalomie równoległym, startowała już na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi. Rywalizację w slalomie równoległym zakończyła wtedy na 30. pozycji. Pochodzi z Nowego Targu.

Karolina Sztokfisz – olimpijka z Soczi i brązowa medalistka Mistrzostw Świata juniorów z 2007 roku oraz Uniwersjady w 2009 (równoległy slalom gigant) i 2017 (równoległy slalom gigant, slalom równoległy) roku. W Pjongczangu planuje poprawić 28. oraz 25. pozycję, które w Soczi zajęła odpowiednio w równoległym slalomie gigancie i slalomie gigancie.
Pochodzi z Zakopanego. Reprezentuje barwy AZS Zakopane.

Oskar Kwiatkowski – dwukrotny złoty medalista Mistrzostw Polski Juniorów (2014), 12. zawodnik Mistrzostw Świata Juniorów z włoskiego Valmalenco (2014). W 2013 roku wywalczył tytuł wicemistrza Europy juniorów w równoległym slalomie gigancie. Mieszka w Białym Dunajcu. Interesuje się samochodami oraz motocyklami, a w 2016 przeżył poważny wypadek samochodowy: w dwóch miejscach złamał kręgosłup, miał złamane żebra i pękniętą obręcz biodrową. Choć szpital opuścił po sześciu dniach, musiał zrezygnować z występu na Mistrzostwach Świata juniorów, gdzie mógł odegrać ważną rolę. Jest zawodnikiem AZS Zakopane.

 

Program startów sportowców z Małopolski na Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu:

8 lutego (czwartek)
13:30 – kwalifikacje do indywidualnego konkursu skoków narciarskich na normalnej skoczni (ew. Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Maciej Kot, Stefan Hula)

10 lutego (sobota)
8:15 – bieg łączony na 15 km kobiet (ew. Justyna Kowalczyk, Sylwia Jaśkowiec, Martyna Galewicz)
12:15 – bieg sprinterski biathlonu kobiet (ew. Krystyna Guzik)
13:55 – indywidualny konkurs skoków narciarskich na normalnej skoczni (ew. Kamil Stoch, Dawid, Kubacki, Maciej Kot, Stefan Hula)

11 lutego (niedziela)
3:00 – zjazd mężczyzn (Michał Kłusak)
12:15 – bieg sprinterski biathlonu mężczyzn (ew. Grzegorz Guzik, Andrzej Nędza – Kubiniec)

12 lutego (poniedziałek)
2:15 – slalom gigant kobiet (Maryna Gąsienica – Daniel)
11:10 – bieg pościgowy biathlonu kobiet (ew. Krystyna Guzik)
13:00 - bieg pościgowy biathlonu mężczyzn (ew. Grzegorz Guzik, Andrzej Nędza – Kubiniec)

13 lutego (wtorek)
12:00 – sprint kobiet techniką klasyczną (ew. Justyna Kowalczyk, Sylwia Jaśkowiec, Martyna Martyna Galewicz)

14 lutego (środa)
2:15 – slalom kobiet (ew. Maryna Gąsienica – Daniel)
7:00 – skoki na normalnej skoczni w kombinacji norweskiej mężczyzn (ew. Wojciech Marusarz)
9:45 – bieg na 10 km w kombinacji norweskiej mężczyzn (ew. Wojciech Marusarz)
12:05 – bieg indywidualny biathlonu kobiet (ew. Krystyna Guzik)

15 lutego (czwartek)
3:00 – supergigant mężczyzn (Michał Kłusak)
7:30 – bieg kobiet na 10 km stylem dowolnym (ew. Justyna Kowalczyk, Sylwia Jaśkowiec, Martyna Galewicz)
12:00 – bieg indywidualny biathlonu mężczyzn (ew. Grzegorz Guzik, Andrzej Nędza – Kubiniec)

16 lutego (piątek)
13:30 – kwalifikacje do indywidualnego konkursu skoków narciarskich na dużej skoczni (ew. Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Maciej Kot, Stefan Hula)

17 lutego (sobota)
10:30 – sztafeta kobiet 4x5 km (Justyna Kowalczyk, Sylwia Jaśkowiec, Martyna Galewicz)
12:15 – bieg masowy biathlonu kobiet (ew. Krystyna Guzik)
13:30 - indywidualny konkurs skoków narciarskich na dużej skoczni (ew. Kamil Stoch, Dawid, Kubacki, Maciej Kot, Stefan Hula)

18 lutego (niedziela)
2:15 – slalom gigant mężczyzn (Michał Kłusak)
12:15 – bieg masowy biathlonu mężczyzn (ew. Grzegorz Guzik, Andrzej Nędza – Kubiniec)

19 lutego (poniedziałek)
13:30 - drużynowy konkurs skoków narciarskich na dużej skoczni (ew. Kamil Stoch, Dawid, Kubacki, Maciej Kot, Stefan Hula)

20 lutego (wtorek)
11:00 - skoki na dużej skoczni w kombinacji norweskiej mężczyzn (ew. Wojciech Marusarz)
12:15 – sztafeta mieszana biatlonu (ew. Krystyna Guzik, Grzegorz Guzik, Andrzej Nędza – Kubiniec)
13:45 - bieg na 10 km w kombinacji norweskiej mężczyzn (ew. Wojciech Marusarz)

21 lutego (środa)
2:15 – slalom mężczyzn (Michał Jasiczek)
3:00 – zjazd kobiet (ew. Maryna Gąsienica – Daniel)
11:00 – bieg drużynowy kobiet techniką dowolną (ew. Sylwia Jaśkowiec)

22 lutego (czwartek)
4:00 – kwalifikacje równoległego slalomu giganta snowboardu kobiet i mężczyzn (Aleksandra Król, Karolina Sztokfisz, Weronika Biela, Oskar Kwiatkowski)
8:30 – drużynowy konkurs kombinacji norweskiej (Wojciech Marusarz)
11:20 - drużynowy konkurs kombinacji norweskiej (Wojciech Marusarz)
12:15 – sztafeta biathlonu kobiet (ew. Krystyna Guzik)

23 lutego (piątek)
3:00 – supergigant kobiet (Maryna Gąsienica – Daniel)
5:15 – skicross kobiet (Karolina Riemen – Żerebecka)
6:30 – slalom kobiet (Maryna Gąsienica – Daniel)
12:15 – sztafeta biathlonu mężczyzn (ew. Grzegorz Guzik, Andrzej Nędza – Kubiniec)

24 lutego (sobota)
4:00 – równoległy slalom gigant snowboardu kobiet i mężczyzn (ew. Aleksandra Król, Karolina Sztokfisz, Weronika Biela, Oskar Kwiatkowski)

25 lutego (niedziela)
7:15 – bieg kobiet na 30 km techniką klasyczną (Justyna Kowalczyk)