Jan-Krzysztof Duda zremisował z Rosjaninem Siergiejem Karjakinem na początek finałowej rywalizacji Pucharu Świata w szachach, rozgrywanego w Soczi.

Środowa partia, w której Duda grał czarnymi, miała najkrótszą historię z rozegranych dotychczas przez niego w Soczi. Zakończyła się zaledwie po 17 posunięciach przez powtórzenie ruchów. W rewanżu, który odbędzie się w czwartek, najlepszy polski szachista, który w tym turnieju pozostaje niepokonany, będzie w nieco lepszej sytuacji, gdyż to on będzie miał białe figury.

Obydwaj finaliści mają już zapewniony udział w przyszłorocznym turnieju kandydatów. 23-letni Duda (ranking 2738, 18. FIDE) jako pierwszy Polak w historii znajdzie się wśród ośmiu czołowych arcymistrzów globu rywalizujących o możliwość gry o tytuł mistrza świata. Osiem lat starszy Karjakin (2757, 14. FIDE) zagra wśród pretendentów do walki z broniącym tytułu o szachową koronę już czwarty raz. Teraz Polak i Rosjanin walczą o główną nagrodę finansową w Soczi w wysokości 110 tys. dolarów (pokonany otrzyma 80 tys.), prestiż i przewagę psychologiczną przed kolejnymi konfrontacjami.

Dotychczas Duda z Karjakinem tylko raz spotkali się w klasycznej partii przy stoliku. Na olimpiadzie w Batumi w 2018 roku ich pojedynek na pierwszej szachownicy zakończył się remisem po 37 posunięciach. Białymi grał Polak. Biało-czerwoni pokonali wówczas Rosjan 2,5:1,5

Turniej o Puchar Świata w klasycznej formule przy szachownicach toczy się w jednym ze sportowo-wypoczynkowych kompleksów górskiego ośrodka Krasna Polana, 40 km od Soczi,. Impreza rozgrywana jest systemem pucharowym. Mecze składają się z dwóch klasycznych partii, w przypadku remisu trzeciego dnia odbywa się dogrywka w skróconym tempie.