Zawodnikom Pasów, ale i innym krakowskim drużynom w grach zespołowych, sportowcom niepełnosprawnym, ale także i mieszkańcom Krakowa służyć ma oddana dziś do użytku Hala Stulecia Cracovii. Obiekt powstał w dwa lata kosztem niespełna 50 milionów złotych u zbiegu wałów nad Rudawą, Błoń i Alei Focha.

"Krakowskie Błonia wyglądają teraz zupełnie inaczej niż jeszcze kilka lat temu. Są obudowane obiektami sportowymi, mamy nowe stadiony Wisły i Cracovii, teraz otwieramy Halę Stulecia i Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych. Wszystkie te obiekty to inwestycje miejskie" - podkreślił prezydent Krakowa.

Hala 100-lecia jest obiektem jest wielofunkcyjnym, w części zaplecza  ma trzy kondygnacje. Jej serce to duża sala gier (o wym. 44 x 26 m), na której można rozgrywać mecze i organizować zawody większości dyscyplin halowych. Trybuny pomieszczą ok. 800 widzów, można też wyznaczyć miejsce dla kilkudziesięciu wózków inwalidzkich. W hali znajdują się także m.in. zaplecze rehabilitacyjno-sanitarne i siłownia, sala konferencyjna, taras widokowy i kawiarnia.

Ciekawym rozwiązaniem jest płaski dach hali, który pokryto zielenią. Powstał w ten sposób ogromny taras (700 m2), na który można wjechać dzięki pochylni – co istotne, rampa najazdowa umożliwia osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach inwalidzkich przedostanie się z poziomu terenu na dach budynku całkowicie o własnych siłach, bez użycia windy.

Ze względu na wysokość zabudowy płyta boiska została położona na głębokości ok. 4 m pod poziomem terenu. To prawdopodobnie najgłębiej posadzone boisko hali sportowej w Polsce (poza kopalniami – Bochnia czy Wieliczka). Jest to rozwiązanie niezwykle rzadko spotykane przy projektowaniu tego typu obiektów.

Hala jest w połowie przeszkolona, dzięki czemu z wewnątrz widać otaczającą ją wkoło zieleń. Na elewacjach i w budynku jest aż 1000 m2 szklanych fasad i przeszkleń. Innym interesującym elementem jest elewacja ze stali Cor-Ten. To gatunek stali o podwyższonej odporności na warunki atmosferyczne, w tym korozję.

Lokalizacja obiektu zapewnia dogodny dostęp użytkownikom i widzom wydarzeń sportowych i kulturalnych. Spod hali są szybkie połączenia z kolejowym Dworcem Głównym, z Portem Lotniczym Kraków-Balice oraz łatwy dostęp do komunikacji miejskiej.

Budowa hali trwała 26 miesięcy – od 31 grudnia 2015 r. do 30 kwietnia 2018 r. Wykonawcą, wyłonionym w przetargu nieograniczonym, była SKANSKA SA. Obiekt zaprojektowało Biuro Projektów Lewicki Łatak.

Hala przy al. Focha znalazła się na liście obiektów o szczególnym znaczeniu dla kultury fizycznej i otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości 13 mln zł.  Resztę kosztów – ok. 32,5 mln zł – pokryła Gmina Miejska Kraków.

A pierwszą wyczynową imprezą, która odbędzie się w nowej hali będą organizowane za tydzień mistrzostwa Polski w szermierce na wózkach.  

Marek Solecki/RK