Zobacz także: Co najmniej 50 adwokatów będzie służyć pomocą pielgrzymom w czasie Światowych Dni Młodzieży

"Ten telefon odgrywa istotną rolę, bo od ubiegłego roku wzrasta liczba turystów zagranicznych w Polsce, także w tym roku ten trend utrzymuje się" - powiedział. W ocenie aż 82 proc. zagranicznych gości sprawy bezpieczeństwa są istotne.

W ubiegłym roku Polskę odwiedziło 16,7 mln osób, najwięcej z Niemiec (ponad 6 mln). Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży ocenia, że w imprezie, która odbędzie się pod koniec lipca br., może wziąć udział nawet 2 mln pielgrzymów. Dotychczas zarejestrowało się na ŚDM ok. 570 tys. osób.

W piątek podpisana została umowa między Ministerstwem Sportu i Turystyki, Komendą Główną Policji i Polska Organizacją Turystyki w sprawie uruchomienia telefonu bezpieczeństwa. Jest to właściwe przedłużenie umowy, która wygasła. Telefon bezpieczeństwa działa od 2012 r. tj. od mistrzostw w piłce nożnej EURO 2012 - zaznaczył Lasek. Umowa została przedłużona do 2020 r.

Wiceminister poinformował, iż dotychczas telefon był obsługiwany w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim. Ze względu na to, że na ŚDM do Polski może przyjechać wielu pielgrzymów hiszpańskojęzycznych, będzie też on dodatkowo obsługiwany w tym języku.

Zastępca Komendanta Głównego Policji Jan Lach podkreślił, że policja musi zapewnić bezpieczeństwo przebywających w naszym kraju osób, a więc współpracuje w tym zakresie z różnymi instytucjami. "Telefon bezpieczeństwa będzie sprzyjał szybkości naszych działań" - zapewnił. Dodał, że turyści są narażeni na różne zagrożenia, w ubiegłym roku miało miejsce 6 tys. zdarzeń z ich udziałem.

W opinii prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej Wojciecha Fedyka, telefon bezpieczeństwa ma nie tylko pomagać w przypadkach kradzieży, czy kłopotów ze zdrowiem - wtedy zostaje przekierowany do innych służb - ale także wtedy turysta gdy potrzebuje informacji o atrakcjach turystycznych czy np. o jakichś wydarzeniach.

W 2015 r. z telefonu skorzystało 1000 osób i tyle samo starało się o uzyskanie informacji drogą mailową - poinformował szef POT.

Telefon bezpieczeństwa jest zintegrowany z informacją turystyczna prowadzoną przez POT w ramach projektu Contact Center i działa w okresie styczeń - maj i październik - grudzień od 8.00-18.00, a od czerwca do września codziennie (poza świętami) od 8.00 do 20.00. Nr infolinii - telefon bezpieczeństwa - 48 608 599 999 oraz informacje turystyczne - 48 22 278 77 77 oraz z Polski 48 801 888 884. Można też nawiązać kontakt mailowo pisząc na adres [email protected]. pl

W związku z Światowymi Dniami Młodzieży resort sportu wydrukował 0,5 miliona wizytówek informujących o telefonach i przekazał je organizatorom tej imprezy dla jej uczestników.

 

Radio Kraków oficjalnym partnerem medialnym ŚDM 2016:

(PAP,ew)