- A
- A
- A
Maturzyści: na egzaminie z języka polskiego była "Lalka", "Kordian" i wiersz Ernesta Brylla
W piątek 4 maja rozpoczęły się matury. Ponad 274 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpiło o godzinie 9 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.
"Lalka" Bolesława Prusa - to temat rozprawki na tegorocznej maturze. Czy tęsknota buduje czy niszczy? Na to pytanie wciąż jeszcze próbują odpowiedzieć maturzyści; mają jeszcze półtorej godziny @RadioKrakow
— Martyna Masztalerz (@m_masztalerz) 4 maja 2018
"Powiedzieć, czym jest tęsknota" na podstawie "Lalki" i "Kordiana" oraz interpretacja wiersza Ernesta Brylla - takie, według maturzystów, były w piątek tematy do wyboru na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Tematy te podali PAP maturzyści z XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Warszawie po wyjściu z egzaminu.
Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części - maturzyści muszą rozwiązać test i napisać własny tekst; mają wybór między napisaniem rozprawki a analizą tekstu poetyckiego.
W temacie rozprawki jest podany problem, którego ma ona dotyczyć. Maturzysta musi przedstawić swoje stanowisko, uzasadnić je, odwołując się do podanego fragmentu tekstu literackiego (zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym) oraz innych, wybranych przez siebie tekstów kultury (np. tekstu literackiego, obrazu, filmu). Według maturzystów z Zamoyskiego temat rozprawki w tym roku brzmiał: "Powiedzieć, czym jest tęsknota", a zacytowane w arkuszu egzaminacyjnym fragmenty pochodziły z "Lalki" Bolesława Prusa i "Kordiana" Juliusza Słowackiego.
W przypadku analizy tekstu poetyckiego nie ma podanego problemu, który maturzysta powinien poruszyć w swoim tekście, jest tylko ogólne polecenie: zinterpretuj wiersz (zamieszczony w arkuszu egzaminacyjnym), postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją. Według maturzystów, w tym roku trzeba było zinterpretować wiersz Ernesta Brylla.
Rozwiązujący test na poziomie podstawowym musieli także m.in. rozwiązać zadania do zamieszczonych w arkuszu egzaminacyjnym tekstów. Wśród nich były m.in. fragment wystąpienia Tadeusza Różewicza podczas uroczystości nadania mu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego oraz tekst o problemach w porozumiewaniu się.
Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym Centralna Komisja Egzaminacyjna ma ujawnić po południu na swojej stronie internetowej.
(PAP/ko)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
06:59
Mieszkańcy Muszyny jadą protestować do Krakowa. Chodzi o budowę ośrodka narciarskiego
-
06:40
Pora na drugi z egzaminów! W środę ósmoklasiści zmierzą się z matematyką
-
06:21
Środa zapowiada się deszczowo praktycznie w całej Małopolsce
-
06:02
Deweloper z Zakopanego dostanie karę za nielegalną wycinkę drzew, ale najpierw... musi ją dokończyć
-
06:01
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 14.05
-
22:30
Bezsens ma sens - dr Roman Solecki
-
19:09
Rafał Trzaskowski w Krakowie: „Najważniejsza jest uczciwość”
-
18:49
Magdalena Biejat: Aborcja to nie tabu. Nigdy nie będę się wstydzić walki o prawa kobiet
-
18:13
„Nie po to, by wygrać – tylko, by nie przegrać” - politolog o ostatniej debacie prezydenckiej
-
10:10
"Słodkie życie". Co widać w oku ryby?
-
10:00
„Słodkie życie” w oku ryby. Co opowiedział nam Fellini?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze