- A
- A
- A
Abp Marek Jędraszewski: silna Polska musi być budowana na prawdzie, sprawiedliwości i moralności
Silna i wolna Polska, ciesząca się szacunkiem ze strony innych państw europejskich niezmiennie musi być budowana na tych samych zasadach: prawdy, sprawiedliwości i moralności - powiedział w niedzielę metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas uroczystości ku czci św. Stanisława w Krakowie.Silna i wolna Polska, ciesząca się szacunkiem ze strony innych państw europejskich niezmiennie musi być budowana na tych samych zasadach: prawdy, sprawiedliwości i moralności - powiedział w niedzielę metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas uroczystości ku czci św. Stanisława w Krakowie.
Metropolita krakowski odwołał się w homilii do tekstu poematu "Stanisław" Karola Wojtyły i przypomniał posługę kard. Adama Stefana Sapiehy, którego 150. rocznica urodzin przypada w niedzielę.
Abp Jędraszewski przywołał słowa z listu kard. Sapiehy do duchownych i wiernych z lipca 1945 roku, w którym pisał on, że "należy utrzymać wysoki poziom życia religijnego i narodowego", a postępowaniem Polaków powinny kierować: solidarność narodowa, opanowanie siebie, odwaga i siła przekonań.
"Potęgę naszą – pisał arcybiskup Sapieha – musimy budować na prawdzie, sprawiedliwości i moralności" – powiedział abp Jędraszewski, podkreślając, że list ten był wezwaniem do duchowego oporu wobec nowej rzeczywistości, w jakiej znalazła się Polska.
"Przesłanie to dzisiaj nic nie straciło ze swojej aktualności, silna i wolna Polska, ciesząca się szacunkiem ze strony innych państw europejskich niezmiennie musi być budowana na tych samych zasadach: prawdy, sprawiedliwości i moralności" - mówił abp Jędraszewski.
Dodał, że kard. Sapieha doskonale wiedział, że "na przemoc ze strony sił zła trzeba odpowiadać niekiedy heroiczną wręcz wiernością Kościołowi", a swoją liczącą 40 lat, pełną oddania posługą pasterską jako metropolita krakowski zasłużył sobie w pełni na miano "księcia niezłomnego".
Jak mówił, Katedra na Wawelu, w której spoczywają zarówno św. Stanisław, jak i kard. Sapieha, jest miejscem, które mówi nam, potomnym "o pasterskich zmaganiach o zachowanie i pogłębianie wiary, zmaganiach o wolność, o sprawiedliwość, o miłość miłosierną wobec biednych i potrzebujących". "Stanisław ze Szczepanowa i Adama Stefan Sapieha – pasterze posłani przez Boga Kościołowi, który jest w Krakowie i który jest w Polsce na czasy nam już odległe, ale także na czasy nam współczesne" – podkreślił.
Abp Jędraszewski mówił w homilii także o św. Stanisławie. "Nie zrozumie się dziejów Kościoła w Polsce bez historii jego męczenników" - zaznaczył metropolita krakowski. Przypomniał zatarg między biskupem a królem Polski Bolesławem Śmiałym i stanowczą postawę Stanisława ze Szczepanowa, który stale wypominał władcy okrucieństwo i upominał się o życie poddanych.
"To jest wzór dla kolejnych pokoleń Polaków, że nie strasznym jest stawać przeciw tyranii, nawet własnego państwa. Posiekane ciało męczennika stało się symbolem podziału Polski i nadziei na jej zrośnięcie. Droga do Rzeczypospolitej zaczyna się może właśnie wtedy. Wtedy, kiedy biskup powiedział królowi nie, może nawet mocniej: nie pozwalam" – mówił abp Jędraszewski.
Z Wawelu do klasztoru oo. Paulinów na Skałkę przeszła w niedzielę rano procesja ku czci św. Stanisława – głównego patrona Polski. Wierni nieśli w niej relikwie najważniejszych polskich świętych.
W uroczystości uczestniczyli m.in. Episkopat Polski, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, ministrowie w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski i Wojciech Kolarski, szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Anna Maria Anders, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, parlamentarzyści, władze Krakowa i Małopolski, reprezentanci uczelni, przedstawiciele szkół katolickich, zakonów żeńskich i męskich oraz wierni.
Dekoracja ołtarza polowego w klasztorze oo. paulinów na Skałce, w którym pojawiły się wizerunki św. brata Alberta i Matki Boskiej Częstochowskiej była nawiązaniem do Roku św. brata Alberta oraz 300-lecia koronacji cudownego obrazu z Jasnej Góry.
Teresa Gut/PAP/bp
Procesja ku czci św. Stanisława. Utrudnienia w ruchu w Krakowie
Komentarze (0)
Najnowsze
-
15:05
Jak wybrać męskie spodnie trekkingowe? Praktyczny poradnik!
-
15:04
Sprawa zabójstwa w parku Dębnickim. Biegli potrzebują jeszcze jednej opinii
-
15:01
Jak marketing treści wspiera sprzedaż w branży usługowej?
-
14:53
Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie na życie?
-
14:40
Wybór odpowiedniej blachy stalowej do zastosowań przemysłowych
-
14:37
OFFSITE LINKOWANIE_24 punkty karne i co dalej?
-
14:29
Są zarzuty dla mężczyzny, który próbował okraść nastolatki na Plantach
-
14:07
Koniec kłopotów drogowych w Bukownie. Wiadukt nad torami zostanie wreszcie otwarty
-
13:48
Delta4Life czyli jak przywrócić rzece życie i odbudować ekosystem
-
13:45
Dziś premiera najnowszego oratorium Joanny Wnuk – Nazarowej. To musiała być „Gloria” dramatyczna.
-
13:28
Stworzył scenografie i kostiumy do ponad 30 spektakli! "Nie chciałem plastikowej zbroi. Chciałem emanacji siły kobiet"
-
12:10
„Człowiek, który jest słuchem”. Augustianin o papieżu Leonie XIV
-
10:09
Stworzył scenografie i kostiumy do ponad 30 spektakli! "Nie chciałem plastikowej zbroi. Chciałem emanacji siły kobiet"
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze