W poniedziałek rozpoczynają się zimowe ferie, ale wyjazdy rozpoczną się już w sobotę. Na południu kraju są zapowiadane opady śniegu i ujemne temperatury. Z uwagi na duże opady śniegu na podgórskich drogach, zwłaszcza bocznych, panują trudne warunki. Jak ważne jest zaopatrzenie się w zimowe opony i łańcuch pokazał ruch na popularnej zakopiance w okresie świąteczno-noworocznym, gdy nieprzygotowani do zimowej jazdy kierowcy blokowali ruch.
Jak przypomina rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń, na początku nowego roku w południowej Małopolsce intensywnie padał śnieg. Drogi były bardzo śliskie, co spowodowało bardzo duże utrudnienia.
„Kierujący, aby ominąć korki, jechali drogami bocznymi wyznaczonymi przez nawigację, które były bardzo wąskie i strome, często nieodśnieżone, co powodowało bardzo duże trudności i kolejne zatory drogowe. Obfite opady śniegu i wzmożony ruch na tatrzańskich drogach pośrednio przyczyniły się do paraliżu komunikacyjnego w Zakopanem oraz na głównych drogach dojazdowych do stolicy Tatr. Po części do takiego stanu rzeczy przyczynili się też sami kierowcy, którzy w Tatry przyjechali na oponach letnich lub wielosezonowych. W rejonach górskich drogi są kręte z mniejszymi lub większymi wzniesieniami, co w warunkach zimowych może bardzo utrudniać jazdę. Tym bardziej jeżeli kierowcy są nieprzygotowani - a takie przypadki miały miejsce” – napisał w komunikacie przesłanym PAP rzecznik policji.
Jazda bez zimowych opon kończyła się często dla kierowców wypadkami.
„Wprawdzie przepisy drogowe nie nakładają obowiązku zmiany opon na zimowe, ale stosowanie tego typu opon pozwoli na łatwiejsze i sprawniejsze poruszanie się po tatrzańskich drogach. Wiele dróg prowadzących do pensjonatów czy hoteli jest wąskich i zwyczaj bardzo stromych. Wystarczy jeden kierowca, który nie będzie potrafił pokonać podjazdu, i zator drogowy pewny. Analogicznie sytuacja wygląda na drogach dojazdowych do stacji narciarskich. Tam również bardzo często dochodzi do kolizji na parkingach i zatorów drogowych spowodowanych przez kierowców, którzy przyjechali na letnich oponach” – dodał Gleń.
Policja przypomina także, że niezbędne na górskich drogach mogą się okazać - znacznie ułatwiające jazdę po ośnieżonej drodze - łańcuchy antypoślizgowe na koła.
Utrudnienia stwarzali też na górskich odcinkach dróg kierowcy tirów, którzy mimo obowiązku nie mieli założonych łańcuchów na koła. Niejednokrotnie dochodziło do blokowania dróg i tworzenia się kilometrowych korków. Obowiązek zakładania łańcuchów dotyczy pewnych górskich fragmentów dróg, które są stosownie oznaczone pionowymi znakami.