Część grup przeszła już do kolejnej fazy, gdzie wybierają typ preferowanego pakietu pielgrzyma, a co za tym idzie świadczeń, z jakich chcieliby skorzystać podczas pobytu w Krakowie: zakwaterowanie, wyżywienie, etc. Grupy zgłaszane są m.in.: przez episkopaty krajów, zakony i zgromadzenia, wspólnoty czy diecezjalne centra przygotowań.

 

Udział osób z niepełnosprawnością

Zespół ds. udziału osób niepełnosprawnych dba o to, by każdy mógł uczestniczyć w wydarzeniach ŚDM. Na Błoniach oraz na Campus Misericordiae dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów będą przygotowane specjalne sektory, odpowiednio przystosowane dla pielgrzymów z różnymi niepełnosprawnościami – niepełnosprawnych ruchowo, niewidomych, głuchych oraz z niepełnosprawnością intelektualną. Osoby niepełnosprawne będą mogły też uczestniczyć - wraz ze swoją grupą - w wydarzeniach we wszystkich pozostałych sektorach. Nie będzie oddzielnych katechez dla osób niepełnosprawnych. Osoby niepełnosprawne będą uczestniczyć w katechezach przeznaczonych dla danej grupy językowej. W miejscu katechez będzie sprawowana Eucharystia, w której będą mogły brać udział osoby niepełnosprawne, a w strefach pojednania będą przygotowane konfesjonały dostosowane do ich potrzeb.

Również w programie o charakterze kulturalnym, przygotowywanym przez sekcję Festiwalu Młodych, jest przewidziany udział artystów o różnym stopniu i rodzaju niepełnosprawności. Zgłoszenia i pytania należy kierować do sekcji Festiwalu Młodych.

Osoby niepełnosprawne wraz ze swoimi opiekunami rejestrują się jako pielgrzymi przez oficjalny system rejestracyjny. W systemie rejestracyjnym zaznaczają, że są osobami niepełnosprawnymi lub grupą, w której są osoby niepełnosprawne, wówczas po wybraniu tej opcji w formularzu rejestracyjnym ukażą się zapytania umożliwiające rejestrację i ułatwiające udział w ŚDM 2016 w Krakowie.

Jeśli chodzi o udogodnienia w zakwaterowaniu i komunikacji, osoby niepełnosprawne, znajdujące się w poszczególnych grupach, jak i zorganizowane grupy osób niepełnosprawnych, będą przydzielane na noclegi do miejsc dla nich przystosowanych (szkoły, rodziny). Osoby niepełnosprawne nie będą oddzielane od swoich grup na noclegi. Dla osób o szczególnym stopniu niepełnosprawności, zwłaszcza na wózkach oraz tworzących jedną grupę osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, będą przygotowane specjalne miejsca zakwaterowania w ośrodkach dla osób niepełnosprawnych, przystosowane dla tych pielgrzymów. Osoby niepełnosprawne ruchowo będą miały zapewniony transport do sektorów dedykowanych osobom niepełnosprawnym. Wszystkie osoby niepełnosprawne będą mogły przemieszczać się odpowiednio przystosowanym transportem publicznym z pomocą członków swojej grupy. Wszystkie konkretne potrzeby osób niepełnosprawnych dot. zakwaterowania i transportu należy zgłaszać przez formularz zgłoszeniowy w systemie rejestracji.

Pomocą niepełnosprawnym będą służyli wolontariusze, zarówno w miejscach wydarzeń centralnych, jak i podczas transportu do tych miejsc. Każdy wolontariusz służący pomocą osobom niepełnosprawnym będzie miał specjalny identyfikator.

 

Wolontariat

W dalszym ciągu trwa rekrutacja kandydatów na wolontariuszy krótkoterminowych na czas Światowych Dni Młodzieży. Osoby z Polski i zagranicy będą w Krakowie od 18 lipca do 1 sierpnia – pierwszy tydzień zajmą szkolenia, a potem wypełnianie obowiązków podczas wydarzeń ŚDM. Zwieńczeniem pracy będzie spotkanie wolontariuszy z Papieżem Franciszkiem 31 lipca.

Dotychczas chęć zaangażowania w wolontariat ŚDM zgłosiło ok. 8 tys. osób. Zrekrutowano ok. 1500 młodych z Polski i zagranicy oraz 3 tys. działających w Parafialnych Komitetach Organizacyjnych na terenie Archidiecezji Krakowskiej.

Organizatorzy zachęcają szczególnie młodych z Krakowa i Archidiecezji Krakowskiej, gdyż to ich służba i zaangażowanie będzie pomocne w kontekście znajomości miasta. Trwają akcje promocyjne wolontariatu. Ambasadorem Wolontariuszy ŚDM został Muniek Staszczyk.

 

Młodzi Ambasadorzy

Projekt Młodzi Ambasadorzy objął już blisko 250 spotkań dotyczących ŚDM. Około 100 przeszkolonych wolontariuszy, którzy mieszkają na terenie Archidiecezji Krakowskiej, jeździ na zaproszenie parafii, wspólnot czy szkół, aby opowiadać o idei ŚDM, kwestiach logistycznych, przyjmowaniu pielgrzymów, możliwości zaangażowania w wolontariat etc. Spotkania odbywają się głównie na terenie Archidiecezji Krakowskiej, ale także w innych polskich diecezjach czy poza granicami kraju.

 

Zakwaterowanie

Pielgrzymi przyjeżdzający na ŚDM rozlokowani i zakwaterowani będą w parafiach na terenie województwa małopolskiego oraz w gminach i dekanatach leżących w bliskim sąsiedztwie Małopolski na terenie woj. śląskiego i świętokrzyskiego. Tereny te podzielone zostały na cztery strefy (Miasto Kraków, Kraków-region, diecezja tarnowska i podzielona na dwie części strefa czwarta: diecezja kielecka i archidiecezja katowicka).

W plan zakwaterowania wchodzą także miejsca udostępniane przez miasto tj. jednostki edukacji (szkoła, domy kultury i in. ) których jest ok. 200.

Noclegi u rodzin pozyskują Parafialne Komitety Organizacyjne. Każda z parafii, na podstawie liczby parafian i obszaru parafii, otrzymała szacunkowe liczby pielgrzymów, które powinni przyjąć. Komitety powinny znaleźć miejsce parkingowe dla kilku autokarów, a w czasie przyjazdu gości - pomóc w komunikacji, wydawaniu plecaków, zapewnieniu śniadań i rozlokowania do rodzin.

W części parafii organizować będą Festiwal Młodych – wydarzenia kulturalne i duchowe w czasie ŚDM.

 

Wyżywienie

Osoby, które wybiorą pakiet z wyżywieniem otrzymywać będą posiłki na podstawie talonów. Będą dwa talony - na posiłek dwudaniowy i trzydaniowy.Talony będą realizowane przez pielgrzymów w wybranych lokalach, które włączą się w program wyżywienia na podstawie umów z Komitetem Organizacyjnym. KO prosi, aby w lokalach był wybór różnych opcji posiłku. Posiłki te przygotowywane będą według zaleceń i obowiązujących na terenie Polski norm żywieniowych. Dokładna koncepcja zostanie dopracowana przez Katedrę Instytutu Żywienia.

Poza punktami stacjonarnymi funkcjonować będą także inne punkty tj. namioty czy grille, a także punkty mobilne - foodtrucki.

Punkty będą specjalnie oznakowane, a ich lokalizacje będzie można znaleźć na mapie w aplikacji mobilnej dla pielgrzymów. W mieście znajdować się będą punkty pobrania wody, a każdy podmiot gastronomiczny, który podpisze umowę z Komitetem, ma obowiązek dystrybuowania wody pielgrzymom. Dodatkowo na Campus Misericordiae wydawana pielgrzymom będzie woda butelkowana. Znajdą się tam także autocysterny, których na miejscach Wydarzeń Centralnych będzie ponad 10. Restauratorzy i właściciele punktów gastronomicznych mogą dalej zgłaszać się do programu wyżywienia pielgrzymów.

 

Transport

Podczas mających miejsce na początku stycznia warsztatów w Zakrzowie k. Kalwarii Zebrzydowskiej, starano się wypracować plan komunikacji miasta na czas ŚDM. Specjaliści i studenci pod kierownictwem prof. Andrzeja Szaraty z Politechniki Krakowskiej rozpatrywali różne warianty rozwiązań dla transportu pielgrzymów i mieszkańców Krakowa.

Według tej propozycji, dla pielgrzymów spoza Krakowa głównym środkiem transportu powinna być kolej. Opracowano system stacji dojazdowych do miasta Krakowa, które dowozić będą pielgrzymów z różnych kierunków w obręb miasta, a stamtąd – udawać się będą oni na miejsca wydarzeń. Wypracowane zostało także rozwiązanie w zakresie parkingów na terenie miasta i dróg dojazdowych. Wszystkie te opracowania będą teraz oceniane we współpracy z odpowiednimi jednostkami miejskimi, województwem i stroną rządową.

 

Centra informacyjne

W miejscach wydarzeń centralnych, na drogach dojazdowych do Krakowa i w miejscach takich jak lotniska i dworce, znajdą się trzy typów centrów informacyjnych. Mają one pomóc zarówno osobom zarejestrowanym, jak i tym, którzy będą chcieli tego dokonać na miejscu. Są to: Centra informacyjno-rejestracyjne; Punkty Informacyjne oraz Mobilne Punkty Informacyjne. Wytypowano już dokładne lokalizacje centrów informacyjno-rejestracyjnych.

 

Bezpieczeństwo i zabezpieczenie medyczne

Komitet Organizacyjny jest w stałej współpracy z odpowiednimi służbami, które troszczyć się będą o bezpieczeństwo pielgrzymów w czasie Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Małopolski Urząd Wojewódzki włącza się przez konsultacje i przesyłanie uwag w tworzenie rządowej specustawy, która dotyczyć będzie m.in. kwestii zapewnienia bezpieczeństwa pielgrzymom i mieszkańcom regionu. Ustalenia na poziomie województwa, opracowane na podstawie powstającej specustawy, znane będą 15 marca.

 

Radio Kraków oficjalnym partnerem medialnym ŚDM 2016: