W tunelu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju udało się przeprowadzić nowatorską i niezwykle skomplikowaną technologicznie operację wymiany żarówek. Dzięki temu schody ruchome mogą znów działać. Związek pomiędzy żarówkami a działaniem schodów będzie obecnie badany przez Europejską Komisję do Spraw Zdrowego Rozsądku, natomiast byli członkowie grupy Monty Pythona zwrócili się do ZIKiT-u z pytaniem o prawo do sfilmowania heroicznych zmagań z lampami i urzędniczą logiką.

Koniec absurdu w tunelu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju. Ruchome schody znów działają

Krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej szuka sponsorów na miejską  zieleń i tzw. małą infrastrukturę. W ten sposób miasto chce zrealizować inwestycje, na które nie znalazło funduszy w swoim budżecie. Pieniądze można przekazać między innymi na domek dla jeża, hotel dla zwierząt czy pakiet 50 krzewów. Zasponsorować można by było także ławkę, kosz na śmieci czy odnowienie rzeźby w parku... Kosz na śmieci z własnym nazwiskiem - kuszące, ale najpierw proszę mi powiedzieć - gdzie się podziały moje podatki?

Miejską zieleń w Krakowie będzie można zasponsorować

W Krakowie upamiętniono ofiary... smogu. W centrum miasta, na skrzyżowaniu ulicy Sławkowskiej i Pijarskiej, odsłonięto tablicę przypominającą, że w ciągu kilkunastu ostatnich lat z powodu zanieczyszczenia powietrza w stolicy Małopolski zmarło 6 tysięcy osób. Jakkolwiek doceniam determinację w walce ze smogiem, to jednak mam obawy co będzie jak podobne tablice zechce zawiesić ktoś inny, choćby dla upamiętnienia ofiar czadu czy wypadków drogowych. To też przecież są efekty urbanizacji połączonej z nieprzestrzeganiem przepisów.

Na rogu ul. Sławkowskiej i Pijarskiej zawisła tablica upamiętniająca ofiary smogu

 

Andrzej Kukuczka