Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Ministerstwo Zdrowia: 165 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 14 kolejnych osób. 17.04.2020 r. RELACJA

  • Aktualności
  • date_range Piątek, 2020.04.17 06:59 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:31 )
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 165 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło 14 osób. Łącznie liczba zakażonych koronawirusem wynosi łącznie 8379 przypadków i 332 zgony

fot: PAP/Paweł Supernak

Odśwież relację


21.27 - Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Kanadzie wyniosła w piątek przed południem 30 659 wobec blisko 29 tys. w czwartek. Liczba ofiar śmiertelnych zwiększyła się w ciągu doby o 57 osób, do 1250. Zbadano dotąd ponad 503 tys. osób.

21.06 - Rząd Czech potwierdził w piątek, że od poniedziałku będą mogły wznowić działalność m.in. targowiska z żywnością, zakłady rzemieślnicze, komisy i salony samochodowe. Rząd zgodził się także na odprawianie od 27 kwietnia nabożeństw z udziałem do 15 osób.

20.41 - Nie podaliśmy konkretnych dat znoszenia kolejnych restrykcji, bo chcemy być wiarygodni. Nie możemy zapowiadać luzowania gospodarki, a potem, gdyby okazało się, że dojdzie do wzrostu zachorowań, wycofywać się z tego – powiedział w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

20.25 - Od piątku w stanie Nowy Jork w USA będzie obowiązywać nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych ze względu na epidemię koronawirusa. Zarządzenie gubernatora Andrew Cuomo wchodzi w życie o godz. 20 czasu miejscowego.

20.00 - Określanie konkretnego harmonogramu znoszenia wprowadzonych restrykcji, by zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa, nie jest zasadne, bo nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak rozwijać dalej będzie się epidemia. Trzeba analizować sytuację i reagować na bieżąco - uważa prof. Andrzej Horban krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych.

19.51 - Prawie 500 pracowników aptek w Hiszpanii zostało zainfekowanych koronawirusem, a jedenastu z nich zmarło – oszacowała Naczelna Izba Aptekarska, reprezentująca środowisko farmaceutów.

19.45 - Starannie uczesany i świeżo ostrzyżony mężczyzna zwrócił na siebie uwagę straży miejskiej na północy Włoch. Jego wygląd wydał się funkcjonariuszom podejrzany, bo zakłady fryzjerskie w kraju od tygodni są zamknięte. Okazało się, że jeden działał nielegalnie.

19.38 - Francja/ 761 osób zmarło na Covid-19 w ciągu ostatniej doby, łączny bilans ofiar to 18 681

19.35 - Wycofywanie się z restrykcji związanych z koronawirusem musi być powolne – powiedział w rozmowie z PAP zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala MSWiA dr n. med. Artur Zaczyński. W jego ocenie nie można jeszcze podać konkretnych dat, kiedy należałoby wprowadzać następne etapy luzowania obostrzeń, ponieważ sytuacja nadal jest zbyt nieprzewidywalna.

19.27 - We Włoszech zmarło w ciągu ostatniej doby 575 osób zakażonych koronawirusem - podała w piątek Obrona Cywilna. Tym samym łączny bilans wzrósł do 22 745. Odnotowano największy dotąd wzrost liczby wyleczonych jednego dnia - ponad 2500 osób.

19.24 - Liczba chorych na COVID-19 w Polsce od 4 marca, czyli dnia potwierdzenia pierwszego przypadku, wzrosła do 8379. W tym czasie zmarły 332 osoby. Natomiast w piątek odnotowano w sumie 461 nowych zakażeń, a 18 osób zmarło.

Według danych Ministerstwa Zdrowia do tej pory wyzdrowiało 866 osób.

Ministerstwo Zdrowia w ciągu dnia podawało informacje o wykryciu - najpierw 296, a potem 165 przypadków zakażeń SARS-CoV-2. Jeśli chodzi o przypadki śmiertelne, rano poinformowano o 4 zmarłych osobach, a po południu o kolejnych 14. Łącznie w piątek zdiagnozowano 461 nowych przypadków koronawirusa; 18 osób zmarło.

19.18 - Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo poinformował w piątek, że w ciągu ostatnich 24 godzin na Covid-19 zmarło tam 630 osób. Dzień wcześniej bilans zgonów był niższy i wyniósł 606. Mieszkańcy stanu od piątku wieczorem muszą zakrywać twarz w miejscach publicznych.

19.17 - Od poniedziałku po Gliwicach będzie jeździła specjalna karetka, tzw. wymazobus, której załoga od osób w kwarantannie będzie pobierała materiał do badań na obecność koronawirusa i dostarczała do laboratorium. Ma to przyspieszyć uzyskanie wyniku

18.59 - W Portugalii minionej doby na Covid-19 zmarło 28 osób; łączna liczba zgonów osób zakażonych koronawirusem wzrosła do 657 – podała w piątek Generalna Dyrekcja Zdrowia (DGS), rządowa agenda ds. zdrowia, wskazując na duży dobowy spadek zakażeń.

18.33 - Włochy/ Zmarło 575 osób zakażonych koronawirusem, bilans zgonów wzrósł do 22745

18.23 - Szwedzkie władze uważają, że sprawdza się przyjęta przez nie strategia walki z koronawirusem, polegająca na stosowaniu zaleceń zamiast zakazów. W piątek bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 w Szwecji wzrósł o 67 do 1,4 tys.

17.58 - Główny Inspektorat Sanitarny przekaże Ministerstwu Zdrowia swoje rekomendacje dotyczące wyborów prezydenckich w przyszłym tygodniu – przekazał PAP w piątek rzecznik GIS Jan Bondar.

17.54 - Szumowski: wszelkie dane medyczne mówią, że w przypadku wyborów korespondencyjnych nie ma lepszych czy gorszych terminów; o szczegółowych zaleceniach ws wyborów korespondencyjnych, będę mógł poinformować premiera, gdy skończą się prace nad ustawą

17.49 - Liczba potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2 w Polsce wzrosła do 8379, po tym, jak potwierdzono 165 nowych przypadków. Zmarło kolejnych 14 osób – podało w piątek po południu Ministerstwo Zdrowia.

Ofiary śmiertelne, o których poinformował resort zdrowia, to: 91-letnia kobieta zmarła w Krakowie, 65-letni mężczyzna i 71-letnia kobieta (zmarli w Poznaniu), 68-letni mężczyzna (Legnica), 88-letnia kobieta (Bolesławiec), 98-letnia kobieta (Ozimek), 86-letni mężczyzna (Kędzierzyn-Koźle), 92-letnia kobieta, 87-letni mężczyzna, 92-letnia kobieta (Częstochowa), 83-letnia kobieta (Kozienice), 86-letnia kobieta i 82-letnia kobieta (Warszawa), 69-letni mężczyzna (Nowe Miasto nad Pilicą).

Nowe potwierdzone przypadki pochodzą kolejno z województw: mazowieckiego (37), dolnośląskiego (31), łódzkiego (17), śląskiego (16), opolskiego (16), wielkopolskiego (14), świętokrzyskiego (13), małopolskiego (11), podlaskiego (3), lubelskiego (3), warmińsko-mazurskiego (2), zachodniopomorskiego (2).

17.47 - Szumowski: wybory w tradycyjnej formie są możliwe w bezpiecznej formie najwcześniej za dwa lata, jeśli partie polityczne nie zgodzą się z tym, wtedy jedyną bezpieczną formą są wybory korespondencyjne

17.42 -

17.39 - Ministerstwo Zdrowia: 165 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 14 kolejnych osób; łącznie 8379 przypadków i 332 zgony

17.28 - W piątek pracę rozpoczął specjalny zespół ds. wyjaśnienia przyczyn i okoliczności wystąpienia przypadków zakażania koronawirusem w SGSP - poinformował PAP rzecznik KG PSP st. kpt. Krzysztof Batorski. W weekend członkowie zespołu odwiedzą ośrodki, w których rozlokowano podchorążych.

17.27 - W Rosji rozpoczęto przedkliniczne testy szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Poinformował o tym minister zdrowia Michaił Muraszko. Szef resortu nie wspominał o szczegółach harmonogramu prowadzenia badań, ani nie podał prognozowanego terminu przygotowania szczepionki do masowego wykorzystania.

17.25 - Służby sanitarne przekazały już prokuraturze wykaz placówek w różnych częściach kraju, w których zarejestrowano ogniska Covid-19. Obecnie prokuratura sprawdza kilka spraw wskazanych przez Główny Inspektorat Sanitarny - przekazała w piątek Prokuratura Krajowa.

17.09 - W Małopolsce uruchomiono kolejne izolatoria, czyli miejsca, w których będą dochodzić do zdrowia pacjenci zarażeni lub z podejrzeniem koronawirusa. To trzy obiekty: Nowy Dom Zdrojowy w Krynicy Zdroju oraz w Krakowie - Hotel Fero Expres przy ul. Bolesława Śmiałego w Krakowie i Hotel System przy alei 29 Listopada. W sumie jest tam 375 pokoi.
Izolatoria działają już w Hotelu Wyspiański w centrum Krakowa oraz w hotelu Alf na krakowskim Zabłociu. To ostatnie prowadzi szpital im. Żeromskiego.

17.05 - W Hiszpanii zmarło na Covid-19 ponad 11,3 tys. osób, które mieszkały w domach spokojnej starości - wynika ze statystyk rządów wspólnot autonomicznych tego kraju. Dane te ujawnił w piątek dziennik “El Mundo”.

17.02 - U niemal połowy liczącej 2,3 tys. osób załogi lotniskowca atomowego Charles de Gaulle wykryto koronawirusa - poinformowała w piątek francuska minister sił zbrojnych Florence Parly. 545 marynarzy ma objawy Covid-19, a 24 przebywa w szpitalu - dodała.

16.57 - Prokuratura Krajowa prowadzi śledztwa w sprawie sytuacji w niektórych Domach Pomocy Społecznej. Postępowania są prowadzone pod kątem rażącego naruszenia procedur.

  Na dzisiejszej konferencji prasowej Prokurator Generalny i Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wyjaśnił, że chodzi na przykład o zbadanie przypadków, gdy personel DPS-ów nie stawił się do pracy i opieki nad  chorymi.

Nowy Targ: dezynfekcja ulic przy użyciu armatki śnieżnej
Fot. PAP/Grzegorz Momot

Fot. PAP/Grzegorz Momot

16.41 - W Chinach rosną obawy o możliwość wystąpienia drugiej fali zakażeń koronawirusem. W Kantonie na południu kraju, gdzie poprzedniej doby wykryto cztery nowe infekcje lokalne, zapowiedziano ponowne zamknięcie niektórych muzeów – podały w piątek lokalne media.

16.31 - Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podjął w piątek decyzję o transporcie medycznym zakażonych 28 pensjonariuszy DPS w Kaliszu do szpitala zakaźnego w Poznaniu – podał w komunikacie rzecznik prasowy wojewody Tomasz Stube.

16.30 - Liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa w Wielkiej Brytanii wzrosła do 14576. W ciągu minionej doby z powodu COVID-19 zmarło tam 847 osób.

16.16 - Platforma internetowa do nauki epodreczniki.pl, dodatkowe pieniądze na zakup komputerów, ulgi w VAT dla kupujących sprzęt dla szkół, bezpłatne usługi internetowe, szkolenia dla nauczycieli – podsumowuje MEN niektóre z działań rządu w okresie ograniczonego funkcjonowania szkół.

16.15 - Parlament Europejski w piątkowym zdalnym głosowaniu przyjął rezolucję w sprawie skoordynowanych działań UE na rzecz zwalczania pandemii koronawirusa i jej skutków. W rezolucji polskie władze krytykowane są za plan organizacji wyborów prezydenckich w maju.

16.14 - Ministerstwo Zdrowia opublikowało w piątek na swoich stronach projekt dotyczący częściowego znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Uwagi do niego można zgłaszać do soboty do godz. 13.00.

16.00 - Są dodatnie wyniki badań wymazów na obecność koronawirusa w centrum opieki długoterminowej w Czernichowie. Dotyczy to zarówno pacjentów, jak i personelu – potwierdziła dyrektor placówki Adriana Gołuch. Szefowa ośrodka powiedziała PAP, że nie dotarły do niej jeszcze wszystkie wyniki badań. Ogółem wymazy pobrane zostały od znacznie ponad 200 osób.

15.52 - Prokuratura Krajowa prowadzi śledztwa w sprawie sytuacji w kilku Domach Pomocy Społecznej. Postępowania są prowadzone pod kątem rażącego naruszenia procedur. Decyzję o wszczęciu śledztw podjął Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Chodzi na przykład o zbadanie przypadków, gdy personel DPS-ów nie stawił się do pracy i opieki nad  chorymi.

15. 48 - Zarząd województwa małopolskiego przekazał Szpitalowi Specjalistycznemu im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu blisko 3 mln zł z funduszy unijnych. Pieniądze zostaną przeznaczone na remont oddziału zakaźnego oraz zakup sprzętu do walki z koronawirusem.

15.44 - Kolejnych 847 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wzrosła do 14576 - poinformowało ministerstwo zdrowia.

Bilans obejmuje zgony zarejestrowane w szpitalach w ciągu 24 godzin między godz. 17 w środę a godz. 17 w czwartek.

15.34 - Pracownik magistratu w Cieszynie jest zakażony koronawirusem. Przebywa w domu i czuje się dobrze. Kwarantanną zostało objętych 17 innych pracowników, mających z nim kontakt. Rzecznik samorządu Katarzyna Koczwara podała, że urząd funkcjonuje normalnie.

15.29 - Polska wysłała Hiszpanii w darze 20 tys. litrów płynu dezynfekcyjnego Trisept Complex produkcji państwowej firmy Polfa Tarchomin, w odpowiedzi na apel tego kraju do sojuszników NATO o pomoc w nadzwyczajnej sytuacji - poinformowało MSZ w komunikacie.

Na apel hiszpańskiego Ministerstwa Obrony do sojuszników NATO o pomoc w zaopatrzeniu w materiały medyczne i sanitarne odpowiedziały do tej pory Republika Czeska, Turcja, Litwa, Niemcy, Luksemburg, Estonia i Polska.

15.18 - 18 górników z kopalni Bobrek w Bytomiu objęto kwarantanną domową po potwierdzeniu koronawirusa u jednego z pracowników tego zakładu - potwierdziła Grupa Węglokoks, do której należy kopalnia. Zakład pracuje normalnie. Na obecność SARS-CoV-2 testowani są kolejni pracownicy.

15.05 - 15 osób z personelu medycznego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, pełniącego rolę szpitala zakaźnego, ma pozytywne wyniki na obecność koronawirusa. Wśród zarażonych są m.in. lekarze, pielęgniarki i położna. Hospitalizowana jest jedna lekarka i trzy inne osoby z pozostałego personelu medycznego, pozostałe osoby z pozytywnym wynikiem zostały wyłączone z pracy i są na kwarantannie.

14.42 - Dwie osoby tymczasowo aresztowane są zakażone koronawirusem i przebywają w szpitalu - poinformował wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Wiceminister powiedział, że zakażenie koronawirusem potwierdzono również u pięciu funkcjonariuszy i trzech pracowników Służby Więziennej. "To są osoby, które zostały zarażone poza jednostkami penitencjarnymi. W związku z tym objęto kwarantanną ok. 70 osadzonych i ok. 70 funkcjonariuszy" - powiedział.

Fot. PAP/Krzysztof Świderski

Fot. PAP/Krzysztof Świderski

 

14.27 - Grupa posłów PiS wystosowała apel do premiera Mateusza Morawickiego o stopniowe zwiększanie dopuszczalnej liczny osób w czasie nabożeństw w świątyniach. Podkreślono, że udział w liturgiach dla wielu stanowi podstawowe źródło nadziei i sił życiowych.

Pod apelem podpisali się: Kazimierz Choma, Dominika Chorosińska, Anna Dąbrowska-Banaszek, Elżbieta Duda, Jan Dziedziczak, Barbara Dziuk, Grzegorz Gaża, Teresa Glenc, Kazimierz Gołojuch, Agnieszka Górska, Piotr Kaleta, Mariusz Kałużny, Fryderyk Kapinos, Maria Kurowska, Jacek Kurzępa, Jerzy Małecki, Dariusz Olszewski, Anna Maria Siarkowska, Sławomir Skwarek, Katarzyna Sójka, Beata Strzałka, Piotr Uściński, Patryk Wicher i Tomasz Zieliński.

14.15 - Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna przy ulicy św. Gertrudy w Krakowie uruchomiła konsultacje telefoniczne dla dzieci, które mają trudności z realizowaniem zdalnych zadań i lekcji. Z oferty mogą również skorzystać rodzice obcojęzyczni i dzieci migrantów. Wsparcia online udzielają psycholodzy i pedagodzy.

13.54 - 96-letnia pacjentka, hospitalizowana z powodu COVID-19, opuściła Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. Przeprowadzone testy wykazały, że nie jest ona już zakażona koronawirusem. Starsza kobieta była hospitalizowana przez 12 dni. Jej stan lekarze określili jako dobry.

13.47 - W kierunku koronawirusa przebadano dotąd w Polsce ponad 179 tys. próbek, tylko w ciągu ostatniej doby zrobiono 10,5 tys. testów – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

318 osób spośród 8214, u których potwierdzono koronawirusa, zmarło.

13.42 - Już ponad 10 tys. zakażeń koronawirusem w Japonii, premier apeluje o pozostanie w domach. Shinzo Abe ocenił, że obecne ograniczenie kontaktów międzyludzkich nie jest wystarczające. Premier oświadczył, że chce zapobiec przemieszczaniu się ludzi z terenów miejskich, gdzie wykryto wiele przypadków koronawirusa, na wieś w czasie okresu wolnego od pracy, nazywanego Złotym Tygodniem. Rozpoczyna się on pod koniec kwietnia.

13.29 - Po miesiącu w zakładach przywięziennych wyprodukowano milion maseczek ochronnych - powiedział w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zaznaczył, że jest to efekt programu "Praca dla więźniów".

"Funkcjonowanie przywięziennych zakładów pracy, które w ciągu tego miesiąca przyniosły ponad milion maseczek ochronnych, tysiące kombinezonów (...) pokazują, ze ta akcja i budowany program "Praca dla Więźniów miał głęboki sens" - zaznaczył minister.

13.18 - Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swoich stronach projekt dotyczący częściowego znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Uwagi do niego można zgłaszać do soboty do godz. 13.00.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii jest – jak wskazało MZ – w konsultacjach roboczych.

13.11 - Włoska minister oświaty wykluczyła możliwość otwarcia szkół w maju. Nie jest jasne w jakiej formie odbędą się egzaminy maturalne.  Minister Azzolina powiedziała, że uczniowie w listach proszą o taką formę, by przy egzaminach mógł być obecny egazaminator.

12.44 - Zmiany w kursowaniu tramwajów i autobusów w Krakowie. Po skargach mieszkańców popołudniowy szczyt komunikacyjny zostanie wydłużony. Z powodu epidemii koronawirusa od prawie tygodnia linie jeżdżą według normalnego rozkładu jedynie pomiędzy 4:30, a 8 oraz 12:30, a 16. W innych godzinach kursują tylko wybrane linie, co godzinę. Od poniedziałku ma się to zmienić. WIĘCEJ

12.36 - Moskwa jest największym w Rosji ogniskiem koronawirusa. Tylko w ciągu ostatniej doby w stolicy Rosji zdiagnozowano blisko 2000 chorych. Łącznie w mieście zarejestrowano 18 tysięcy zakażeń. Część ekspertów ostrzega, że w związku z łamaniem przez mieszkańców zasad samoizolacji, w stolicy przedłuży się o kilka tygodni szczytowy moment fali zakażeń. Wiceszefowa moskiewskiej administracji Anastazja Rakowa oświadczyła, że szczytu zakażeń mieszkańcy stolicy powinni się spodziewać w ciągu najbliższych 2 - 3 tygodni.

12.25 - Żołnierze 1. Warszawskiej Brygady Pancernej wchodzącej w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej ponownie pomagają w transporcie środków medycznych, a członkowie organizacji paramilitarnych pomagają przy odkażaniu miejsc publicznych – poinformował resort obrony. Szef MON powiwdział, że "ponad 300 osób z organizacji proobronnych pomaga w odkażaniu miejsc publicznych w 16 województwach".

12.13 - Decyzją wojewody małopolskiego, wybory uzupełniające do Rady Gminy Niedźwiedź odbędą się w niedzielę, 26-ego kwietnia. Termin przesunięto w związku z ograniczeniami obowiązującymi z powodu epidemii. Pierwotnie głosowanie w tej gminie miało się odbyć 29 marca.

12.06 - Dokładne wytyczne o korzystaniu od poniedziałku z gór i parków narodowych będą w rozporządzeniu o "luzowaniu" obostrzeń, które zostanie opublikowane do końca tego tygodnia – poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. - Przede wszystkim nadal zalecamy "izolację 2-metrową" - dodał.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od 20 kwietnia stopniowo będą zdejmowane obostrzenia wprowadzone w związku epidemią. Zostaną otwarte lasy i parki, złagodzone będą ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach i kościołach, a w kolejnych etapach będą otwierane rzemiosło, handel i usługi.

11.55 - Tysiąc komputerów chcą przekazać krakowskim uczniom pomysłodawcy akcji #DajżeKompa. Przedsiębiorcy wspólnie z magistratem stworzyli portal, dzięki któremu sprzęt komputerowy trafi do uczniów, którzy w czasach epidemii muszą uczyć się zdalnie. Jeżeli ktoś chce przekazać nowy komputer lub nieużywanego laptopa potrzebującym dzieciom, powinien zarejestrować się na stronie dajzekompa.pl. WIĘCEJ

11.43 - Europa jest wciąż w oku cyklonu epidemii Covid-19 - mówi Hans Kluge z WHO. Na nasz kontynent przypada ponad 1 mln zachorowań, czyli prawie połowa wszystkich przypadków na świecie. W sumie od wybuchu pandemii zachorowało ponad 2,2 mln osób, a tempo jej rozwoju w wielu krajach nadal jest wysokie.

Najwięcej zakażeń jest w Hiszpanii (ponad 185 tys.), Włoszech (170 tys.), Francji (ponad 165 tys.), Niemczech (około 140 tys.) oraz Wielkiej Brytanii (ponad 103 tys.) Najwięcej zgonów na zarejestrowano we Włoszech (ponad 22 tys. ), Hiszpanii (około 20 tys.), Francji (18 tys.) i Wielkiej Brytanii (14 tys.). W Polsce według Ministerstwa Zdrowia liczba wszystkich przypadków przekroczyła 8,2 tys., odnotowano też 318 zgonów.

Fot. PAP/EPA

Fot. PAP/EPA

11.32 - Od 18 kwietnia wznawiamy obowiązkowe szczepienia – poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że chodzi m.in. o szczepienie dzieci po porodzie, dzieci do 24. miesiąca życia oraz wskazał na dodatkowe zalecenia o szczepieniu, np. przeciwko pneumokokom i grypie. W komunikacie resortu zdrowia o wznowieniu obowiązkowych szczepień poinformowano, że można je przeprowadzić, jeżeli "brak jest epidemiologicznych czynników ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 zarówno u dziecka, jak i jego opiekunów lub innych domowników.

11.27 - Największa przychodnia w regionie tarnowskim apeluje o użyczenie kamery termowizyjnej. Dzięki temu urządzeniu można w szybszy sposób sprawdzać temperaturę pacjentów, którzy codziennie przychodzą do Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie. Przy tradycyjnej metodzie sprawdzania temperatury u każdego pacjenta codziennie rano przed przychodnią tworzą się ogromne kolejki.

11.20 - Wiemy o przypadkach, gdy czas oczekiwania na test na obecność koronawirusa jest wydłużony. Staramy się reagować, prosimy wojewódzkich konsultantów ds. procesu testowania o upłynnianie tego ruchu – powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

11.12 - Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że obecnie w jednoimiennych szpitalach zakaźnych i na oddziałach zakaźnych przebywa ponad 2,2 tys. pacjentów z COVID-19. Zajętych jest 140 respiratorów.

"Oznacza to, że z 10 tys. łóżek mamy zajętych w granicach jedynie 20 proc. Natomiast samych łóżek respiratorowych mamy obecnie zajętych 10 proc., ponieważ w samych tylko szpitalach jednoimiennych i na oddziałach zakaźnych tych łóżek respiratorowych jest 1,4 tys." – powiedział.

10.49 - Kraków w tym roku straci około miliarda złotych - przewiduje prezydent miasta Jacek Majchrowski. Prezydent Krakowa, w orędziu skierowanym do mieszkańców, zapewnił o konieczności kontynuowania polityki "zaciskania pasa". Wstrzymane zostały wszystkie planowane inwestycje, które nie rozpoczęły się jeszcze na żadnym etapie.

10.34 - WSSE w Krakowie poinformowało o kolejnym ozdrowieńcu z województwa małopolskiego. Jest to kobieta w sile wieku z powiatu wielickiego, która przebywała w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Więcej danych z Małopolski

10.21 - Ministerstwo Zdrowia podało, że nowe przypadki dotyczą województw: śląskiego (133), dolnośląskiego (43), wielkopolskiego (37), kujawsko-pomorskiego (20), małopolskiego (10), podlaskiego (10), opolskiego (8), lubelskiego (8), warmińsko-mazurskiego (8), świętokrzyskiego (5), zachodniopomorskiego (5), podkarpackiego (5) i pomorskiego (4).

Resort podał, że zmarły kolejne cztery osoby, trzy kobiety w wieku 64, 84 i 87 lat i 81-letni mężczyzna. MZ przekazało, że większość z tych osób miała choroby współistniejące.

Liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 8214 osób, 318 z nich zmarło.

10.04 - Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 296 nowych przypadkach koronawirusa. Są też cztery kolejne zgony.

10.02 - Minister Infrastruktury, w związku z trwającą pandemią zakażeń COVID-19, zdecydował się tymczasowo wydłużyć limity czasu pracy kierowców przewożących towary do 11 godzin dziennie z 9 godzin - poinformował resort infrastruktury w piątkowym komunikacie.

Wydłużono ponadto tygodniowy limit czasu prowadzenia pojazdu do 60 godzin z 56 godzin; łączny czas prowadzenia pojazdu w ciągu dwóch kolejnych tygodni nie może przekroczyć 96 godzin, co oznacza jego podniesienie o 6 godzin.

9.55 - Ceny maseczek wyprodukowanych w ramach projektu "Polska Szwalnia" powinny wynieść kilkanaście złotych; tak deklarują producenci - poinformowała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Jak dodała, w piątek będzie rozmawiać na ten temat z prezesem UOKiK.

W związku z epidemią od czwartku do odwołania w Polsce nałożony został obowiązek zakrywania ust i nosa. W miejscach ogólnodostępnych trzeba zakrywać usta i nos przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki.

9.44 - Tarnów podobnie jak Kraków wyłącza oświetlenie uliczne. Zarząd Dróg i Komunikacji w Tarnowie uznał, że ruch w nocy jest teraz znikomy dlatego lampy będą wyłączane między północą i czwartą rano. Oświetlenie uliczne pomiędzy tymi godzinami będzie wygaszane stopniowo. Więcej na ten temat

9.37 - W tym roku szkolnym szkoły najprawdopodobniej nie wrócą do swojej działalności w pełnym rytmie; w dalszych etapach łagodzenia obostrzeń mowa o zorganizowaniu w szkołach opieki dla dzieci w momencie, gdy ich rodzice wrócą do pracy - mówi wicepremier Jadwiga Emilewicz.

W związku z epidemią koronawirusa od 12 marca zajęcia stacjonarne w publicznych i niepublicznych szkołach zostały zawieszone. Od 25 marca szkoły mają obowiązek nauczania na odległość. Zawieszenie zajęć stacjonarnych zostało na razie formalnie przedłużone do 26 kwietnia.

9. 18 Resort poinformował, że liczba osób hospitalizowanych wynosi 2673, liczba objętych kwarantanną 138004, a objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 25 tys. 773. MZ przekazało też, że wyzdrowiało 866 osób. Zakażenie potwierdzono dotąd u 7918 osób, z których 314 zmarło.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski, fot. PAP/Mateusz Marek

Minister zdrowia Łukasz Szumowski, fot. PAP/Mateusz Marek

 

9.08 - Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia, że codziennie przylatują do polski samoloty dowożące sprzęt medyczny, potrzebny do walki z epidemią koronawirusa. Jednocześnie - podkreślił minister Dworczyk - trwają prace nad uruchomieniem polskiej produkcji odzieży ochronnej.

8.54 - Brazylijscy naukowcy zapowiedzieli rozpoczęcie serii testów klinicznych leku, zwalczającego koronawirusa.  Z komunikatu Ministra Nauki, Technologii, Innowacji i Komunikacji, Marcosa Pontesa wynika, że w badaniach laboratoryjnych nowy specyfik wykazał właściwości zmniejszania reprodukcji wirusa nawet o 94%. Testy, które rozpoczną się w maju, mają potrwać cztery tygodnie.

8.46 - Włodzimierz Bernacki: Plan dążenia do normalności będzie weryfikowany przez rzeczywistość

8.40 - Chińskie władze podniosły oficjalny bilans zgonów na Covid-19 w mieście Wuhan o 1290 do 3869, czyli o ok. 50 procent - przekazały państwowe chińskie media. Korektę uzasadniono m.in. trudnościami wynikającymi z przeciążenia służby zdrowia. Zaktualizowane dane ogłoszono w komunikacie organu nadzorującego walkę z epidemią w Wuhanie, opublikowanym przez państwową agencję prasową Xinhua.

8.36 - Dziś z koronawirusem walczyć będzie 9633 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1396 jednostek sprzętu – poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. Żołnierze m.in. chronią granice, wspólnie z policją patrolują ulice, transportują żywność i środki ochrony osobistej, opiekują się kombatantami oraz rodzinami medyków. Wojsko prowadzi również infolinię z pomocą psychologiczną. Do zadań mundurowych należy także dezynfekcja budynków.

8.28 - W czwartek w związku z zakażeniem SARS-Cov-2 zmarł trzeci podopieczny Ośrodka Działalności Leczniczej w Warszawie, prowadzonego przez Caritas. Jak wszyscy nasi pacjenci, osoba ta miała choroby współistniejące - podkreśliło szefostwo ośrodka. Do tej pory z powodu koronawirusa zmarło dwóch podopiecznych ośrodka. Pierwszy zgon odnotowano w ten wtorek.

8.14 - 14 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, podnosząc bilans ofiar śmiertelnych pandemii w tym kraju do 156 – poinformowano na rządowej stronie internetowej poświęconej Covid-19. Liczba osób zakażonych wzrosła o 111 do 1763. W szpitalu przebywało w czwartek 729 osób. Do tej pory 207 osób uznano za wyleczone.

8.03 - Ostatniej doby w 52 granicznych punktach kontroli strażacy zmierzyli temperaturę 6739 osobom – poinformował rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski. Dodał, że ponadto przed szpitalami utworzono 398 polowych izb przyjęć, które zabezpiecza 282 ratowników Państwowej Straży Pożarnej.

7.58 - Obniżenie czynszów i odroczenie podatków lokalnych dla przedsiębiorców, stypendia dla artystów, ulgi dla klubów sportowych i wsparcie dla niepublicznych żłobków - to oferta władz Krakowa dla mieszkańców, których sytuacja finansowa pogorszyła się z powodu epidemii koronawirusa.

7.46 - Skawina zachęca do szycia maseczek. Zorganizowała nietypową akcję "Uszyj maseczkę dla sąsiada". Każdy chętny otrzyma materiały do szycia - bawełniane płótno, nici, gumki. Po uszyciu maseczek dostarczy je we wskazane miejsce, a urząd miasta i gminy zadba o to by efekty ich pracy trafiły do jak największej liczby mieszkańców.

7.38 - Centralne Biuro Śledcze Policji w związku ze stanem epidemicznym w Polsce przekazało służbom medycznym ponad 11 tys. litrów nielegalnego alkoholu oraz materiały tekstylne do walki z pandemią koronawirusa - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka CBŚP nadkom. Iwona Jurkiewicz.

7.33 - W okolicznościach pandemii banki uznały za bardzo potrzebne inicjowanie programów o charakterze pomocowym, które bezpośrednio przekładają się nie tylko na wymiar materialny, ale również społeczny - powiedział prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

7.25 - Zaległości branży hotelarstwa, gastronomii i cateringu wzrosły na początku kwietnia do 242 mln zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Rekordzista - firma z Rybnika - ma do oddania 3,9 mln zł. KRD spodziewa się gwałtownego przyrostu długów sektora w kwietniu i maju.

7.17 - U dwóch pielęgniarek ze szpitala w Brzesku wykryto koronawirusa przed powrotem do pracy z kwarantanny. Jak przyznaje rzeczniczka placówki Monika Burek, jest to zaskoczenie, bo kobiety miały wykonywane testy podczas kwarantanny i były one ujemne. WIĘCEJ

7.09 - Niemal osiem tysięcy potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. 314 ofiar śmiertelnych - to ostatni bilans epidemii koronawirusa w Polsce opublikowany przez ministerstwo zdrowia. W Małopolsce mamy 575 potwierdzonych przypadków zakażenia. Piętnastu pacjentów zmarło. Ale są też dobre wiadomości - 39 osób wyzdrowiało. Wczoraj kolejnych 11 kobiet i 2 mężczyzn w wieku od 32 do 74 lat, którzy chorowali, uzyskało negatywny wynik na obecność koronawirusa. W większości byli pacjentami szpitala uniwersyteckiego w Krakowie.

7.00 - Na lotnisku w Warszawie odbył się rozładunek 19 ton kombinezonów ochronnych, które z Turcji do Polski przetransportowano na pokładach czterech samolotów wojskowych Hercules i CASA - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.

6.58 - Sejm w czwartek w nocy poparł prawie połowę poprawek do ustawy dot. tarczy antykryzysowej, jakie zaproponował wcześniej Senat. Posłowie zgodzili się m.in. na to, by z pomocy państwa mogły skorzystać firmy założone między 1 lutego a 1 kwietnia br.

 

Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(PAP/IAR/RK/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię