- A
- A
- A
W Szczawnicy redyk jesienny - owce wracają z hal
W sobotę ulicami Szczawnicy przeszło kilka tysięcy owiec. Po letnim wypasie na pienińskich halach, bacowie i owce wracają do domów. Redyk to święto pienińskich górali, w tym roku dodatkowo łączy się ze stuleciem powstania Związku Podhalan.Jesienny redyk, jak co roku, podziwiały setki turystów, z których wielu specjalnie na to wydarzenie przyjechało do uzdrowiska. Jesiennemu redykowi w Szczawnicy towarzyszą wystepy zespołów folklorystycznych i degustacja regionalnych potraw. Impreza trwa na przystani flisackiej.
"Jesienny przepęd owiec to nawiązanie do tradycji z 1947 roku, kiedy to ówczesny sołtys wsi Jaworki Józef Gąsienica postanowił przywrócić ten zwyczaj sprzed lat. My znów tę tradycję poniekąd "odgrzaliśmy" - tłumaczy Radiu Kraków Alina Lelito, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy. "Tak naprawdę redyk dotyczy wyprowadzenia owiec na halę wiosną. Jesienią natomiast jest osod. To określenie nie jest jednak powszechnie znane" - przyznaje Alina Lelito.
Koniec wypasu! Jesienny redyk w Szczawnicy. @RadioKrakow pic.twitter.com/etUzbjHjzP— Joanna Porębska (@joanna_porebska) October 12, 2019
W sobotę ulicami Szczawnicy przeszedł korowód owiec, z juhasami, z psami pasterskimi, przy akompaniamencie zespołów góralskich.
Wydarzeniu patronuje Radio Kraków.
(Marcin Koczyba/Joanna Porębska/bp/ew)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
13:28
Co łączy Sibeliusa i Brahmsa? Sascha Goetzel!
-
12:43
Palmy tak wysokie jak świątynia! Niedziela Palmowa w Tokarni
-
12:11
Ostatni skok "rakiety z Zębu"
-
12:06
Kamil Stoch kończy karierę. Zobacz ostatni lot „Rakiety z Zębu”. WIDEO
-
11:16
Jarmark podczas konkursu palm w Lipnicy Murowanej
-
10:40
Pożar domu w Nowym Sączu. Przyczyną mogło być... grillowanie
-
10:20
Jak rodzi się film? Agnieszka Dąbrowska o „Za dużym na bajki 3”
-
09:30
Nie tylko przetrwały. Bobry rozgościły się w Tatrach
-
09:29
Konkurs palm w Lipnicy Murowanej. Rekordu nie było!
-
09:10
„Jak rozmawiać z psem?”. Premiera wyjątkowej książki Barbary Gawryluk i Katarzyny Harmaty
-
08:17
Od Bronowic po Huculszczyznę. Wielkanoc w polskim malarstwie
-
08:11
Zabytki dostaną cyfrowe życie. Nowy projekt UPJPII w Krakowie
-
08:00
Z tradycją pod niebo. Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej
-
07:49
Wchodzi w życie pakiet obniżający ceny paliwa. Zmiany na stacjach najwcześniej od wtorku
-
07:34
Pochmurna i deszczowa Niedziela Palmowa
-
20:55
W sobotę pożegnanie z kibicami, w niedzielę niespodzianka dla Kamila Stocha
-
20:07
Tej nocy śpimy krócej
-
20:05
Książka w sam raz na Wielki Tydzień? Spotkanie z Beatą Kołodziej
-
18:02
Sukiennice, Wawel i Kopiec Kościuszki pogrążą się w ciemnościach
-
17:49
Tłumy na jarmarkach w Nowym Sączu. Hitem zagroda ze zwierzętami
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze