Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W weekend w Starym Sączu I Forum Polsko-Węgierskie z udziałem marszałka Sejmu

  • Nowy Sącz
  • date_range Sobota, 2019.05.18 08:32 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:47 )
Zacieśnienie relacji Polski i Węgier, wspólne działania w obszarze gospodarki, polityki zagranicznej, kultury, bezpieczeństwa oraz polityki społecznej - to niektóre tematy, które zostaną poruszone podczas I Forum Polsko-Węgierskiego, które w weekend odbędzie się w Starym Sączu.

fot: Damian Radziak

posłuchaj Zygmunta Berdaszewskiego
Stary Sącz. I Forum Polsko-Węgierskie

Według Centrum Informacyjnego Sejmu, w zaplanowanym na 18 i 19 maja Forum weźmie udział 200 uczestników z Polski, Węgier oraz innych państw regionu. Gośćmi Forum będą: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, ministrowie, samorządowcy, dyplomaci, przedsiębiorcy oraz eksperci z międzynarodowych ośrodków analitycznych i think tanków.

Pierwsza edycja forum będzie poświęcona zacieśnieniu relacji Polski i Węgier, z uwzględnieniem dotychczasowej współpracy i współczesnych uwarunkowań geopolitycznych. CIS wskazał, że głównymi tematami, które zostaną poruszone podczas spotkania będą: wspólne działania w obszarze gospodarki, polityki zagranicznej, kultury, bezpieczeństwa oraz polityki społecznej, w obliczu społeczno-politycznych kryzysów panujących obecnie w Europie.

Zaplanowane są debaty i spotkania, a także sesja plenarna, podczas której będzie mowa o współpracy gospodarczej i politycznej na linii Warszawa - Budapeszt, a także o roli obu państw w strukturach Unii Europejskiej.

W sesji plenarnej "W trosce o poprawę jakości życia w Europie Środkowej. Podstawy budowy państwa dobrobytu" wezmą udział, poza marszałkiem Kuchcińskim, wicepremier Beata Szydło, przewodniczący komisji ds. UE Richard Hoercsik ze Zgromadzenia Narodowego Węgier, węgierski minister ds. wyznań, mniejszości narodowych i organizacji pozarządowych Miklos Soltesz.

W panelach dyskusyjnych wezmą również udział polscy posłowie.

Wśród tematów warsztatów i paneli dyskusyjnych będą także: inwestycje w naukę, edukację i infrastrukturę, polityczna wspólnota interesów Warszawy i Budapesztu, sposoby ochrony wspólnego dziedzictwa przyrodniczego Karpat, korzyści ze współpracy międzynarodowej miast i gmin, wymiana doświadczeń w zakresie inwestycji bezpośrednich i pośrednich w regionach. Uczestnicy będą też rozmawiać o tym, jak skutecznie promować turystykę.

Jeżeli będziemy mieli bogate relacje samorządów, organizacji pozarządowych, instytucji kultury, to wtedy powinniśmy mieć też równie bogate relacje gospodarcze - powiedział Zygmunt Berdychowski przewodniczący rady programowej I Forum Polsko-Węgierskiego, które rozpoczęło się w sobotę w Starym Sączu.

"Stan relacji polsko-węgierskich jest przede wszystkim uzależniony od polityki. Polityka ma przemożny wpływ na to, co w kontaktach obydwu krajów w chwili obecnej na miejsce. Chcemy, aby o relacjach Polsko-węgierskich mówić nie przez pryzmat polityki, ale przez pryzmat partnerstw samorządowych, przez pryzmat współpracy kulturalnej, przez pryzmat współpracy organizacji pozarządowych. Jednym słowem chcieliśmy pokazać całe bogactwo tych relacji, bo one kształtują się nieprzerwanie od początku wieków, a historia naszych dobrych relacji sięga tysiąc lat" – mówił Berdychowski.

Dodał on, że jednym z celów forum będzie ożywienie granicy Polsko-słowackiej tak, "aby można było najkrótszymi drogami dotrzeć do Budapesztu, a Węgrzy mogli najkrótszą drogą trafić do Polski" – przekonywał.

Kolejnym efektem forum ma być ożywienie relacji między państwami na płaszczyźnie wspólnych przedsięwzięć między samorządami, organizacji pozarządowymi, instytucjami kultury, które spowodują ożywienie gospodarcze. Berdychowski przypomniał, że ponad 150 samorządów polskich ma podpisane partnerstwa z samorządami węgierskimi.

Stary Sącz nie jest przypadkowym miejscem organizacji forum, ponieważ to miasto jest związane ze świętą Kingą, która jest symbolem Polsko-węgierskich relacji, które trwają prawie 1000 lat.

"To coś zupełnie niesłychanego. Stary Sącz to miejsce, gdzie historia relacji obu państw jest bardzo mocno odczuwalna i daje szansę, aby czerpać z tego co w naszej historii było najlepsze" – zakończył Berdychowski.

Konsul generalna Węgier w Krakowie Adrienne Körmendy powiedziała podczas I Forum Polsko-Węgierskiego w Starym Sączu, że celem tego wydarzenia będzie większe ożywienie kontaktów społecznych, gospodarczych i kulturalnych między naszymi krajami.

"To forum ma dać możliwość do osobistych kontaktów pomiędzy ludźmi biznesu, kultury, samorządowcami. Mamy nadzieję, że te kontakty będą coraz bardziej żywe, a to spowoduje, że będzie nam żyło się lepiej" – oświadczyła Körmendy

Konsul dodała, że rozpoczęte w sobotę Forum jest fundamentem, na którym "będziemy w dalszym ciągu budować nasze relacje".

"Mimo że ruch turystyczny między naszymi krajami jest duży, to w tym obszarze nadal możemy pracować bo Węgrzy mogą przyjeżdżać do Polski w większej ilości, zwłaszcza w piękne południowe tereny, a my serdecznie zapraszamy Polaków na Węgry" – mówiła konsul.

Dodała, że obecnie obroty w handlu między Polska a Węgrami są na takim poziomie, na jakiej nigdy wcześniej w historii nie były i przekroczyły miliard euro.

Forum Polska-Węgry organizuje Instytut Wschodni; partnerem wydarzenia jest Sejm.

 

Bartosz Niemiec/PAP/bp

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:37

    Słoniki wreszcie zwycięskie

  • 20:22

    Bezbramkowe starcie Kolejorza z Pasami

  • 17:00

    Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1516 z 28.04.2024

  • 17:00

    Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1515 z 14.04.2024

  • 13:05

    50 lat muzycznej awangardy

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię