Zgłoszenie o tym, że  dziecko urodziła  pijana kobieta przekazał policji personel szpitalny. Wstępne badania wykazały u noworodka dokładnie 1,09 promila alkoholu. Teraz sprawa trafiła do Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu:

Postępowanie prowadzone jest pod kątem realizacji znamion przestępstwa określonego w artykule 160 Kodeksu Karnego, czyli narażenia małoletniego dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia przez sprawcę, na którym ciążył obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo. Jest to przestępstwo zagrożone karą od 3 miesięcy do lat 5 pozbawienia wolności.

- informuje pełniąca obowiązki Prokuratora Rejonowego w Nowym Sączu, Sylwia Lenart Cabała.

Na wniosek prokuratury sąd ma wyznaczyć także reprezentanta dziecka. Tej funkcji nie może się podjąć żaden z rodziców ze względu na charakter karny sprawy.

Dziecko przebywa nadal w szpitalu. Okoliczności jego narodzin wzbudzają duże emocje, przywołując problemy osób ze stwierdzonym FASD, czyli spektrum alkoholowych zaburzeń płodowych. Lekarze po raz kolejny przypominają Lekarze po raz kolejny przypominają:

Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu w ciąży. Każda ilość alkoholu w ciąży przyczynia się do tego, że pewna ilość neuronów, czyli komórek nerwowych, straci swoją funkcję albo obumrze  

- mówi doktor Katarzyna Dyląg, kierowniczka Centrum Leczenia i Diagnostyki FASD przy Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie. Lekarka przyznaje, że centrum diagnozuje co roku ok. 200 osób, ale noworodki nieczęsto tam trafiają.

Dość rzadko zdarza się, że trafiają do nas noworodki albo niemowlęta. Tak dzieje się wtedy, kiedy wiemy o tym narażeniu na alkohol, czyli mamy jakieś dane na temat tego, że ten alkohol w ciąży był. Zazwyczaj są to dzieci szkolne bądź przedszkolne, w każdym razie dzieci, u których już obserwujemy objawy. Diagnostyka opiera się na badaniu fizykalnym, ocenie dysmorfii, czyli takim poszerzonym badaniu pediatrycznym i przede wszystkim badaniu psychologicznym, czyli przyglądamy się, jak dziecko funkcjonuje, badamy je testami psychologicznymi.

Według statystyk każdego roku w Polsce na świat przychodzi tysiąc dzieci z FASD. Spektrum alkoholowych zaburzeń płodowych obejmuje m.in. zaburzenia pracy narządów, trudności adaptacyjne i emocjonalne, problemy z koncentracją i uczeniem się. Krakowskie Centrum przy szpitalu im. św. Ludwika nie tylko diagnozuje, ale także umożliwia bezpłatną terapię dla Małopolan:

Pacjentów z Małopolski objęliśmy programem fundowanym z tzw. korkowego przez Urząd Marszałkowski. Mamy dla pacjentów w ofercie trening poznawczy, terapię psychologiczną, trening umiejętności społecznych, dogoterapię, terapię neurologopedyczną, terapie psychiatryczne, grupy wsparcia dla rodziców i opiekunów.   

By skorzystać z zajęć czy konsultacji, należy się skontaktować z centrum. Lekarze zwracają jednak uwagę, że by skutecznie pomagać osobom z FASD trzeba utworzyć sieć wsparcia.