Gimnazjalna Rada Miasta przyjęła w tej kwestii również stosowną rezolucję.

- Jako przedstawiciele sądeckiej młodzieży, zobowiązaliśmy się do pogłębiania wiedzy o naszym mieście – mówi Arnold Borowiec, uczeń Gimnazjum Akademickiego w Nowym Sączu. – Wielu naszych kolegów nie zna historii swojego miasta. Dlatego też ta nasza uchwała jest bardzo ważna.

Jednocześnie młodzi ludzie podkreślali, że tego typu spotkania to dobra lekcja wiedzy o społeczeństwie.

– Wszyscy mamy możliwość wypowiedzenia się na tematy, które nas interesują i zadawanie pytań samorządowcom – twierdzi Jakub Jurowicz, uczeń Gimnazjum nr 2.

Jerzy Wituszyński, przewodniczący Rady Miasta jest zadowolony, że młodzież zawsze z chęcią uczestniczy w Gimnazjalnych Radach Miasta.

– Działalność społeczna, samorządowa jest bardzo trudna. Wymaga ona odpowiedniego przygotowania. Doświadczenie, które młodzi ludzie zdobywają podczas takich posiedzeń na pewno zaowocuje w przyszłości – dodaje Jerzy Wituszyński.

Gimnazjalną Radę Miasta od 12 lat organizuje Gimnazjum nr 2.

– Pomysł zaczerpnęliśmy z Sejmu, gdzie raz do roku z okazji Dnia Dziecka obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży – mówi Joanna Wituszyńska, dyrektor Gimnazjum nr 2 im. Ks. Jana Twardowskiego.

– Poprzez taką zabawę, dzieci uczą się podstawowych obowiązków obywatelskich. Staramy się, aby co roku młodzież rozmawiała na inne tematy oraz zapraszamy też specjalnych gości. W tym roku był to historyk i publicysta profesor Feliks Kiryk, który wygłosił wykład dotyczący dziejów Nowego Sącza – dodaje Wituszyńska.

W posiedzeniu uczestniczyło około 130 reprezentantów wszystkich sądeckich szkół gimnazjalnych w terenu Nowego Sącza.

Bartosz Niemiec/aw