Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

ŚDM w Starym Sączu. Przygotowania dopinane na ostatni guzik

  • Nowy Sącz
  • date_range Sobota, 2016.07.09 16:20 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:01 )
Nawet 15 tysięcy pielgrzymów spotka się na starosądeckich błoniach w sobotę 23 lipca. Tego dnia przy ołtarzu papieskim odbędą się główne uroczystości Tygodnia Misyjnego, wydarzenia, które ma przygotować młodych ludzi do Światowych Dni Młodzieży. W sobotę, 9 lipca odbyło się specjalne spotkania wolontariuszy, który będą pomagać pielgrzymom podczas mszy świętej. Uczestniczyli w nim także przedstawiciele policji i krynickiej grupy GOPR.

fot: Damian Radziak

Posłuchaj co mówi Mariusz Lewandowski, koordynator wolontariuszy Posłuchaj co mówi ks. Paweł Górski Posłuchaj co mówi ks. Marcin Kokoszka Posłuchaj co mówi Mariusz Lewandowski
Ostatnie przygotowanie przed przyjęciem pielgrzymów w Starym Sączu
Posłuchaj co mówi Michał Słaboń
Posłuchaj co mówi ks. Marcin Kokoszka

Miejsce spotkania nie wybrano przypadkowo. – To tu był św. Jan Paweł II, a poza tym jest to idealne miejsce do zapewnienia bezpieczeństwa wiernym – podkreśla ks. Paweł Górski, koordynator przygotowań do Światowych Dni Młodzieży diecezji tarnowskiej. – Od razu postanowiliśmy te centralne uroczystości zorganizować w tym dla nas symbolicznym miejscu. Tylko tutaj zachował się ołtarz papieski, gdzie Jan Pawła II sprawował mszę świętą w czasie swoich pielgrzymek do Polski. To tutaj było także organizowanych sporo innych uroczystości i zawsze teren zdawał egzamin z zapewnienia bezpieczeństwa pielgrzymom – dodaje ks. Górski. 

 

 

W uroczystości na starosądeckich błoniach może wziąć udział nawet 15 tysięcy pielgrzymów. – Cały teren został podzielony na siedem sektorów. Mamy także w zapasie przewidziany jeden sektor– mówi ks. Marcin Kokoszka, dyrektor Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu. – Będzie także przygotowany szpital polowy w budynku Centrum Pielgrzymowania. Wydzieliliśmy kilka pomieszczeń do pomocy potrzebującym na parterze. Tuż obok będą również karetki pogotowia i straż pożarna. Wyznaczyliśmy także specjalne punkty poboru wody i informacji – dodaje ks. Kokoszka. 

 

Nad bezpieczeństwem wiernych będą czuwać policjanci, strażacy, ratownicy medyczni i GOPRowcy. W każdym sektorze będą też młodzi wolontariusze. W sumie będzie to ponad 110 osób. Na sobotnim spotkaniu dowiedziały się one szczegółowych informacji o swoich zadaniach, a także przydzielone zostały im sektory, w których będą dyżurować. – Jesteśmy dobrze przygotowani – zapewnia Mariusz Lewandowski, koordynator młodych ludzi. – Będziemy takimi chodzącymi punktami informacyjnymi dla pielgrzymów. Będziemy również współpracować z policją w celu zapewnienia bezpieczeństwa oraz ratownictwa medycznego w razie, gdyby ktoś źle się poczuł. Przeszliśmy kurs udzielania pierwszej pomocy. Mieliśmy też szkolenie z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o zabezpieczeniu terenu - dodaje Lewandowski.

Co ciekawe, msza święta na starosądeckich błoniach będzie tłumaczona w siedmiu językach. Tłumaczenia również zapewnią młodzi ludzie. – Będą na błoniach kabiny, w których zasiądą tłumacze. Każdy pielgrzym, który przyjeżdża na te wydarzenia centralne, jest poinformowany, żeby miał ze sobą słuchawki. Mamy wydzielone fale radiowe, w których pielgrzymi będą mieli tłumaczenie na bieżąco. Oprócz tego osoby w punktach informacyjnych władać będą kilkoma językami – tłumaczy Lewandowski. 

 W sobotnim spotkaniu uczestniczył także naczelnik krynickiej grupy GOPR Michała Słaboń. – Podczas uroczystości będzie 25 ratowników. Do głównych naszych zadań będzie zabezpieczenie medyczne w sektorach wspólnie ze strażakami, policjantami i wolontariuszami.  Oprócz tego będziemy dysponować dwoma pojazdami czterokołowymi i przyczepkami do transportu ewentualnych poszkodowanych do szpitala polowego, lub karetek sądeckiego pogotowia ratunkowego – wyjaśnia Michał Słaboń.

Poruszanie się aut w pobliżu starosądeckich błoni 23 lipca będzie mocno ograniczone. W Starym Sączu zostanie wyznaczonych kilkanaście parkingów dla ponad dwustu autokarów, a ruchem będzie sterowała policja i strażacy. Przejazd w pobliżu błoni będzie możliwy tylko dla służb, mieszkańców i osób z przepustkami. – Zachęcamy indywidualnych pielgrzymów do korzystania z komunikacji zbiorowej. Autobusami będzie można dojeżdżać do starosądeckiego rynku, a następnie stamtąd przejść na błonia. Uruchomione będą także dodatkowe kursy pociągów – informuje ks. Marcin Kokoszka.

Tydzień Misyjny rozpocznie się w diecezji tarnowskiej 20 lipca. Tego dnia większość pielgrzymów z całego świata przyjedzie do poszczególnych parafii. Dwa pierwsze dni spędzą na modlitwie i zwiedzaniu regionu. Sobota, 23 lipca to centralne uroczystości w Starym Sączu. Niedzielę pielgrzymi spędzą z rodzinami, które przyjmują ich pod swój dach na ten czas, natomiast dzień później wraz z wiernymi z Polski wyjadą do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. Tydzień Misyjny ma przygotować wszystkich młodych ludzi na spotkanie z papieżem. Na Sądecczyznę przyjadą m.in. pielgrzymi z Francji, Włoch i Austrii.

 

 

Plan Tygodnia Misyjnego w Nowym Sączu

Plan Tygodnia Misyjnego w Starym Sączu

Plan Tygodnia Misyjnego w Krynicy

Plan Tygodnia Misyjnego w Limanowej

 

Bartosz Niemiec

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię