Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wolontariusze na szlakach. Kolejna edycja akcji Czyste Tatry

  • Podhale
  • date_range Piątek, 2017.06.30 16:03 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 03:54 )
Szósta edycja projektu Czyste Tatry wystartowała! Od rana setki wolontariuszy z całej Polski rejestrują się w base-campie na zakopiańskiej Górnej Równi Krupowej. Uczestnicy mają okazję honorowo oddać krew, wziąć udział w maratonie Zumby, turnieju siatkarskim, a także posłuchać prelekcji podczas Bloku Górskiego.

Fot. Wiktoria Wajda

Akcja Czyste Tatry

Około 4 tys. wolontariuszy wyruszyło w sobotę na tatrzańskie szlaki, by posprzątać śmieci pozostawione przez turystów. Akcja Czyste Tatry odbywa się po raz szósty.

„Z roku na rok znosimy z Tatr coraz mniej śmieci, co nas bardzo cieszy, bo akcja Czyste Tatry to nie jest projekt śmieciarki, to jest projekt edukacyjny. Nam zależy na tym, żeby za kilka lat nasi wolontariusz w ogóle nie znajdywali śmieci w Tatrach. Warunkiem naszej radości i dumy z Polski jest to, żebyśmy się nauczyli w ogóle nie śmiecić” - powiedział prezes Stowarzyszenia Czysta Polska i kierowca rajdowy Rafał Sonik.

Od początku w akcji Czyste Tatry biorą udział również wolontariusze po słowackiej stronie Tatr.

Organizatorom akcji zależy na uświadamianiu Polaków, że warto utrzymywać czysty krajobraz, nie tylko w górach.

W tym roku wolontariuszom nie dopisała pogoda. W Tatrach od rana pada deszcz, szlaki są mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych błotniste. Na szczęście nie ma burz.

Wieczorem w miasteczku wolontariuszy zorganizowanym na zakopiańskiej Równi Krupowej odbędzie się koncert Blue Cafe. Wolontariusze podejmą także próbę bicia rekordu Guinnessa układając największego orła z regranulatu, czyli surowca, który posłuży do wyprodukowania biodegradowalnych worków na śmieci. Geodeci znaczyli już na Równi Krupowej 500 punktów wyznaczających rysunek orła, który ma liczyć 30 metrów wysokości. W niedzielę dowiemy się, ile śmieci wolontariusze znieśli z Tatr.

Akcja Czyste Tatry jest organizowana cyklicznie od 2012 r. Dotychczas ponad 15 tys. wolontariuszy zebrało blisko 5000 kg śmieci zostawionych na tatrzańskich szlakach.

Ambasadorami projektu są m.in.: znany youtube’r ReZigiusz, aktorzy Anna Kerth i Mateusz Janicki, trenerka Adrianna Palka, prezenter pogody Bartek Jędrzejak i snowboardzista olimpijczyk Mateusz Ligocki.

Rocznie polskie Tatry odwiedza około 3 mln turystów. Największą popularnością cieszy się szlak do Morskiego Oko oraz trakty w dolinach reglowych. Często odwiedzane są też szczyty Giewontu i Kasprowego Wierchu.

 

PAP/bp

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię