RIO uznała, że uchwała podjęta 27 marca przez zakopiańskich radnych narusza obowiązujące przepisy, ponieważ miasto, należące do strefy małopolskiej, nie spełnia warunków umożliwiających pobór od turystów tzw. opłaty miejscowej. Przede wszystkim chodzi o przekroczenie dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń powietrza – m.in. pyłu PM10 i benzo(a)pirenu – co potwierdził raport Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za 2023 rok. Choć samo Zakopane spełnia normy czystości, to dane liczone są globalnie z całej strefy małopolskiej. W tym przypadku normy są przekroczone. Strefa ta obejmuje terytorium całego województwa małopolskiego, z wyłączeniem aglomeracji krakowskiej oraz miasta Tarnów.
W drodze inkasa
„W związku z danymi wynikającymi ze wskazanych raportów GIOŚ, nie ma podstaw do przyjęcia, iż Miasto Zakopane spełnia minimalne warunki klimatyczne, umożliwiające pobór opłaty miejscowej na jego terenie” – stwierdzono w uzasadnieniu uchwały nadzorczej RIO.
W uchwale zakopiańskich radnych zaplanowano stawkę opłaty w wysokości 1,90 zł za każdą rozpoczętą dobę pobytu pod Giewontem oraz zarządzono jej pobór w drodze inkasa. Rada jednocześnie uchyliła wcześniejszą uchwałę z 2015 roku, której nieważność również została wcześniej potwierdzona przez sąd administracyjny.
Burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz poinformował, że podstawą do dalszego poboru daniny będzie teraz wcześniejsza uchwała z 2013 roku.
„W związku ze stwierdzeniem przez RIO nieważności najnowszej uchwały oraz uchyleniem uchwały w tej sprawie z 2015 roku przez Najwyższy Sąd Administracyjny, wracamy do uchwały z 2013 roku. Konsultowaliśmy się z prawnikami i w mocy pozostaje właśnie ten dokument i na jego podstawie przedsiębiorcy teraz mają pobierać opłatę miejscową od turystów w wysokości 2 zł za dzienny pobyt” – tłumaczy Filipowicz.
RIO po raz kolejny podważa
Izba przypomniała opublikowanym w środę orzeczeniu, że zgodnie z przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, rada gminy może wprowadzić opłatę miejscową jedynie wtedy, gdy dana miejscowość – oraz cała strefa, do której należy – spełnia określone warunki klimatyczne i środowiskowe.
To kolejny przypadek, w którym RIO podważa uchwałę w sprawie opłaty miejscowej z powodu przekroczeń norm jakości powietrza. Podobne decyzje zapadały już wcześniej wobec innych gmin w regionie.
Opłata miejscowa dotyczy osób przebywających w Zakopanem powyżej doby w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych. W uzasadnieniu uchwały podkreślono, że Zakopane spełnia walory krajobrazowe i klimatyczne uprawniające do jej pobierania. 1 kwietnia Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Zakopanego i podtrzymał wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który uznał uchwałę z 2015 roku o opłacie miejscowej za nieważną.