„Nasz festiwal nastawiony jest na prezentowanie najstarszych wartości ludowych, dlatego zespoły, które zaprezentowały stare obrzędy, etniczne instrumenty i pokazały różnorodne stroje, zostały ocenione najwyżej” - powiedziała przewodnicząca festiwalowego jury Bożena Lewandowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

„Bogactwo kulturowe krajów biorących udział w konkursie uwidoczniło się w różnorodności tańców, śpiewów i przedstawianych obrzędów oraz zwyczajów. Na festiwalowej scenie można było zobaczyć tradycję krajów z odległych zakątków świata, co bardzo wzmacnia edukacyjną misję festiwalu” – napisało w protokole międzynarodowe jury festiwalu.

Jury wyraziło też nadzieję, że zakopiański festiwal będzie nadal stał na straży tradycji i niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Podczas zakopiańskiego festiwalu, zespoły oceniane są w trzech kategoriach: autentycznej, artystycznie opracowanej i stylizowanej. Zespół „Magurzanie” z Łodygowic, który zwyciężył w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie autentycznej, zaprezentował program pt. „Hołdymas” czyli zabawa po młóceniu zboża.

„Jesteśmy bardzo szczęśliwi. Zawsze staramy się prezentować autentyczny folklor swojego regionu. Występy to wspaniała przygoda i świadczy o głębokim lokalnym patriotyzmie, to ratowanie i utrwalanie kultury naszych przodków" - mówiła założycielka zespołu i jego wieloletnia kierowniczka Krystyna Mikociak.

W tym roku za scenie zakopiańskiego festiwalu stanęło 18 zespołów góralskich z różnych stron świata m.in. z Tajwanu, Kazachstanu i Jakucji. Pod Giewont przyjechał też polonijny zespół góralski „Wanta” z Chicago. Festiwalowe koncerty gromadziły na widowni przez cały miniony tydzień tłumy miłośników folkloru.

Organizatorem wydarzenia jest Zakopiańskie Centrum Kultury. Honorowy Patronat nad festiwalem objęła małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

 

 

 

 

(PAP/ko)