Popularne tatrzańskie szlaki przeżywają oblężenie. Szczególnie tłoczno jest w rejonie Morskiego Oka, Doliny Pięciu Stawów oraz Kuźnic. Niestety, pomimo licznych apeli Tatrzańskiego Parku Narodowego, wielu turystów nadal łamie zasady obowiązujące na terenie chronionym.
– Turyści wchodzą do potoków i jezior, nie zważając na zakazy. To ogromne zagrożenie dla ekosystemu – ostrzega Tomasz Zając z TPN. – Wiele osób jest nasmarowanych kremem z filtrem, który zawiera substancje szkodliwe dla wodnych organizmów. Gdy ludzie wchodzą do jeziora, zmywają z siebie te środki. W Morskim Oku widać już tłuste plamy na tafli wody – dodaje.
Coraz więcej zaginięć dzieci – apel tatrzańskiej policji
Tatrzańska policja notuje coraz więcej zgłoszeń o zaginięciu dzieci – najwięcej z rejonu Krupówek i okolic popularnych szlaków, m.in. w rejonie Giewontu. – Praktycznie codziennie otrzymujemy zgłoszenia o zagubieniu dziecka – mówi Roman Wieczorek, rzecznik tatrzańskiej policji. – Na szczęście większość takich przypadków kończy się szybko i szczęśliwie, dzieci odnajdują się po kilku, kilkunastu minutach. Ale to pokazuje, jak ważna jest stała opieka rodziców – podkreśla.
Policjanci apelują, by przed wyjściem na szlak lub do centrum Zakopanego wytłumaczyć dziecku, jak ma się zachować, jeśli się zgubi. Warto też włożyć do kieszeni dziecka karteczkę z numerem telefonu do opiekuna – to może znacznie skrócić czas poszukiwań.
Biwakowanie w Tatrach zabronione
W ubiegłym tygodniu turyści w Tatrach nielegalnie rozłożyli namiot przy szlaku turystycznym w rejonie Zawratu. Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego przypomina, że biwakowanie w Tatrach jest nielegalne i niebezpieczne.
Biwakując w Tatrach, łamie się jednocześnie kilka zakazów, a to oznacza to, że można zapłacić nawet kilka tysięcy złotych mandatu. Turyści w Tatrach mogą jedynie nocować w schroniskach. Na terenie TPN są dwa obozowiska, ale mogą z nich korzystać wyłącznie taternicy. Znajdują się na Polanie Szałasiska i Polanie Rogoźniczańskiej.
Zmienne warunki pogodowe – uwaga na burze i... przymrozki
W sobotę pogoda sprzyja górskim wędrówkom, ale meteorolodzy ostrzegają – od niedzieli w Tatrach możliwe są intensywne opady deszczu i burze. Taka aura może utrzymać się nawet do czwartku. Co więcej, w połowie przyszłego tygodnia, wysoko w górach temperatura może spaść do około zera, a deszcz może przechodzić w opady deszczu ze śniegiem.