- A
- A
- A
Nowy Sącz: wytypowano nową siedzibę Muzeum Okręgowego
Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, które musiało opuścić dotychczasową siedzibę w synagodze najprawdopodobniej będzie się mieścić w budynku w centrum miasta przy ul. Jagiellońskiej 56. Na początku tego roku zarząd województwa małopolskiego planował przeznaczyć na potrzeby placówki tzw. kamienicę Sieradzkich znajdującą się przy ul. Lwowskiej, należącą do miasta Nowy Sącz. Strony nie porozumiały się jednak w sprawie przekazania budynku.W budynku – po odpowiedniej adaptacji – będzie można pomieścić jedne z najcenniejszych zbiorów instytucji, a także m.in. dodatkowe przestrzenie wystawiennicze i magazyn dzieł sztuki. „Brak profesjonalnego magazynu, a także fakt, że prawdopodobne w najbliższej przyszłości wyczerpie się formuła Domu Gotyckiego jako siedziby głównej i oddziału muzealnego, sprawia, że pozyskanie nowego budynku dla muzeum jest niezbędne” - ocenił Zegzda.
Z szacunków muzeum wynika, że na działalność wystawienniczą, naukowo-badawczą, edukacyjną oraz organizacyjno-administracyjną, a także magazyn zbiorów, potrzebny jest budynek o powierzchni użytkowej od 1 tys. do 1,5 tys. m kw. Największe, najatrakcyjniejsze wystawy zmienne, głównie z obszaru historii sztuki, wymagają powierzchni od 150 do 200 m kw.
Stałe ekspozycje (m.in. galeria malarstwa wybitnego sądeckiego artysty Bolesława Barbackiego, wystawa historyczna przedstawiająca dzieje Nowego Sącza i regionu) zajęłyby 120-150 m kw. Na urządzenie pracowni naukowo-badawczych, sal, w których będą się odbywać warsztaty i lekcje muzealne, a także biura administracyjne i księgowe niezbędna jest powierzchnia 300-350 m kw.
Do nowego magazynu (ok. 350 m kw.), wyposażonego w nowoczesne systemy zabezpieczania zbiorów i monitorujących warunki klimatyczne, przeniesione zostałyby wszystkie dzieła sztuki zdeponowane dotychczas w Galerii Dawna Synagoga oraz część eksponatów z innych oddziałów muzeum.
Sądeckie Muzeum Okręgowe od ponad 50 lat zajmowało tamtejszą synagogę. Świątynia jest własnością Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, która chce ją wykorzystywać do celów religijnych.
Sądecka synagoga pochodzi z XVIII wieku. Pod względem architektonicznym należy do tzw. synagog dziewięciopolowych, o sklepieniu wspartym pośrodku na czterech kolumnach. W czasie okupacji hitlerowskiej została zdewastowana i obrabowana.
W 1971 r. budynek został przekazana nowosądeckiemu Muzeum Okręgowemu, które po kapitalnym remoncie i adaptacji na cele wystawowe i magazynowe, udostępniło go do zwiedzania w 1982 r. W przedsionku synagogi mieściła się stała poświęcona sądeckim Żydom, natomiast w głównej sali modlitw prezentowane były wystawy zmienne z dziedziny historii, sztuki i kultury.
Leszek Zegzda, członek zarządu województwa małopolskiego, poinformował podczas środowej konferencji prasowej, że władze regionu chcą przeznaczyć na nową siedzibę Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu ponad 4 mln zł. Ponad 1 mln zł miałby pochodzić ze środków unijnych zagwarantowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, reszta – m.in. z budżetu województwa i muzeum.
Według niego obecnie kończą się negocjacje dotyczące zakupu budynku i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, w pierwszym kwartale 2018 r. turyści będą mogli odwiedzić nową siedzibę placówki.
(PAP,ew)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:27
Prezydent zdecydował, że nie podpisze ustawy wdrażającej unijny instrument SAFE
-
21:20
Tym razem nie zobaczymy tu dzieł Kantora
-
20:46
Tłumy na ponownym rozświetleniu kultowego neonu w Nowej Hucie. "Niech świeci przez długie lata"
-
20:32
Muzyczne urodziny Bacha w Krakowie. Już po raz 30.!
-
19:56
Wisła Kraków gotowa na Miedź Legnica. "Będziemy pisali nową, świeżą historię"
-
19:55
Na razie bez decyzji w sprawie meczu Śląsk-Wisła
-
19:39
Intymna opowieść o tęsknocie za utraconym domem. Premiera w Teatrze im. Słowackiego
-
19:32
Historia wsi, która zniknęła pod wodą. „Wyspa” w Teatrze Słowackiego
-
18:45
Tunel i estakada połączą Tymbark z Limanową. Kolejny etap budowy linii Podłęże–Piekiełko
-
18:28
90-te urodziny obchodzi ksiądz profesor Michał Heller. "Gwiazdy" - reportaż Anny Łoś
-
18:06
Burzliwe obrady Aglomeracji Tarnowskiej. Prezydent Tarnowa wychodzi z sali i mówi o „próbie wrogiego przejęcia”
-
16:32
Nowe ciężarówki, drony i agregaty. Miasto wzmacnia system bezpieczeństwa
-
16:10
Kardynał Ryś zaprasza na synod. „To próba wysłuchania ludzi Kościoła”
-
15:49
Parking przy dworcu w Nowym Sączu już teraz pęka w szwach. Co będzie, gdy ruszy szybka kolej do Krakowa?
-
15:40
Luka Elsner zostaje w Cracovii. „Poproszono mnie o pozostanie”
-
14:51
"Lodówka to nie tylko urządzenie". Wystawa o sprzętach, które zmieniły nasze życie
-
13:56
"Jest to niezwykłe świadectwo pamięci". Społeczne Archiwum Grybowa przywraca historię jego mieszkańców
-
13:39
Coraz więcej osób buduje prywatne schrony. Jakie są koszty?
-
12:56
Kiedy można się spodziewać widocznych skutków obrad synodu?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze