4 i pół tysiąca kotłów na paliwo stałe, a także 1200 pieców kaflowych, typu koza czy kominków – Grzegorz Tabasz, dyrektor Wydziału Środowiska w Urzędzie Miasta Nowego Sącza podaje statystyki wyliczone na koniec września, i zaznacza, że pieców cały czas przybywa za sprawą zmian w deklaracjach CEEB. Codziennie przychodzą mieszkańcy i składają korekty, bo nagle odkryli u siebie w domu kozę, czy kominek i liczą, że coś dostaną. Czekają ich jednak kontrole i weryfikacja stanu faktycznego z deklaracjami.
Zdaniem Grzegorza Tabasza w walce o czyste powietrze nie pomagają też zmiany w małopolskiej uchwale antysmogowej i przedłużenie terminu likwidacji kotłów bezklasowych. Najpierw tłumaczono wszystkim, że piece trzeba wymienić, że zbliża się ostateczny termin i nagle okazuje się, że można palić w kopciuchach, co wpłynie demobilizująco na mieszkańców. Trzeba podkreślić, że Nowy Sącz jest w fatalnej sytuacji, a przesunięcie terminu wymiany palenisk o dwa lata wpłynie znacząco na stan zdrowia ludzi.
Z kolei mieszkańcy Nowego Sącza mówili, że na wymianę starych kotłów zdecydowanie potrzeba więcej czasu. Tłumaczyli to względami ekonomicznymi. Jak podkreślają ekologia ekologią, ale chodzi o koszty.
Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego zwraca jednak uwagę, że przy obecnych cenach węgiel jest jednym z najdroższych źródeł ciepła, bo kopciuchy są nieefektywne, potrzebują bardzo dużo węgla. Przy pięciu tonach węgla będzie to aż 15 tysięcy.
W Nowym Sączu można jeszcze skorzystać z dotacji na wymianę kotłów. W ramach III etapu unijnego programu poprawy jakości powietrza można uzyskać nawet 14 tys. złotych wsparcia na zakup kotła gazowego lub na pelet. Dofinansowań w tym roku wystarczy jeszcze na wymianę około stu pieców. Cały czas można też składać wnioski do rządowego programu czyste powietrze.
- A
- A
- A
Nowy Sącz cofnął się w walce ze smogiem o kilka lat. Tak przynajmniej wynika ze statystyk
Z danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wynika, że przez cztery lata, głównie dzięki rządowym i unijnym programom, udało się wymienić blisko tysiąc starych kotłów. Przez ostatnie dwa miesiące mieszkańcy zgłosili jednak dwa tysiące trzysta wcześniej nieujawnianych pieców, aby móc skorzystać z rządowych dopłat do węgla czy drewna.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
15:14
Ok. 100 tys. piecyków gazowych zlikwidowanych dzięki programowi "Ciepła woda bez piecyka”
-
14:44
Playlista 05.10.2024 i kilka słów od autorki. Spokojna muzyka na łagodne przejście sezonów
-
14:24
Nikodem Dyzma z Gotham, czyli co mówi nam Pingwin?
-
14:11
"W świecie młodych panuje zasada: wszyscy, wszystko, wszędzie a snusy to zaledwie wstęp"
-
14:05
Uśmiech chorego dziecka motywuje do działania
-
14:04
Feministyczne spojrzenie na polskie kino. "Mikrofeminizacje" otwierają przestrzeń do dyskusji
-
13:51
Feministyczne spojrzenie na polskie kino. "Mikrofeminizacje" otwierają przestrzeń do dyskusji
-
13:44
Jak rozmawiać z dzieckiem o adopcji? "Kłamstwo nikomu nie służy"
-
13:23
Jakie uregulowania prawne obowiązują w Polsce w sprawie sygnałów alarmowych i komunikatów ostrzegawczych?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze