Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Nowa turystyczna atrakcja na Sądecczyźnie - poniemiecki bunkier w Barcicach

  • Nowy Sącz
  • date_range Poniedziałek, 2018.11.12 17:21 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:40 )
Miłośnicy historii z Barcic koło Nowego Sącza odkopali poniemiecki bunkier. Schron bojowy, który mieścił dwie osoby został też przystosowany do zwiedzania. Hitlerowcy mieli tam do dyspozycji karabin maszynowy, wyrzutnik granatów oraz miotacz płomieni. Schron powstał w 1944 roku, a do jego budowy zmuszona została miejscowa ludność.

fot: Bartosz Niemiec

posłuchaj Stanisława Pustułki
Poniemiecki bunkier w Barcicach

Niestety coraz więcej osób zapomina o tych tragicznych wydarzeniach – podkreśla Tomasz Koszkul, z Towarzystwa Historycznego Miłośników Barcic - a każda miejscowość w Polsce ma przypuszczalnie taką "pamiątkę" po nazistach. Tan bunkier łączy się z wieloma wspomnieniami tutejszych rodzin. Takie znaleziska to zaproszenie do rozmów na temat historii najbliższej okolicy.

Miłośnicy historii odkopali cały schron i przystosowali do zwiedzania. Takich poniemieckich budynków w naszych regionie jest bardzo dużo – podkreśla Stanisław Pustułka, ze Stowarzyszenia Historyczno – Eksploracyjnego Sądecczyzny - zbierają informacje od mieszkańców, którzy mogą jeszcze pamiętać gdzie się znajdują.

Na ścianach niektórych bunkrów wyryte są nawet imiona i nazwiska osób Polaków, które były zmuszona do ich budowy. Bunkry były niewielkie, ale ważyły nawet kilka ton. W środku mieściło się dwóch żołnierzy, którzy mieli do dyspozycji karabin maszynowy, wyrzutnik granatów oraz miotacz płomieni.

W najbliższej okolicy jest jeszcze pięć innych schoronów. Miłośnicy historii chcą je również odkopać, a niektóre, tak jak to było w czasie II wojny światowej połączyć okopami. Do wykonania prac potrzebna są jednak zgody m.in. właścicieli działek na których znajdują się schrony oraz konserwatora zabytków.

 

Bartosz Niemiec/bp

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię