Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Mieszkańcy Rytra i Życzanowa boją się, że Poprad znów zaleje ich domy

  • Nowy Sącz
  • date_range Piątek, 2017.03.17 08:37 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:13 )
Domagają się oczyszczenia brzegu Popradu z drzew i krzewów, a w przyszłości budowy muru oporowego. Zdaniem mieszkańców Rytra i Życzanowa na Sądecczyźnie woda w rzece nie może swobodnie przepływać i w czasie ulewnych deszczów, czy roztopów podtapia ich domy.

fot: Damian Radziak

Posłuchaj materiału Bartosza Niemca
Mieszkańcy Rytra boją się, że Poprad zaleje ich domy

Mieszkańcy Rytra i Życzanowa nie chcą przede wszystkim powtórki z 2010 i 2014 roku, kiedy ich domy zostały zalane w czasie powodzi. Niektórzy z nich musieli być nawet ewakuowani. Zdaniem mieszkańców to między innymi wina gęstych zarośli, które utrudniają przepływ wody w rzece i w czasie intensywnych opadów rozlewa się ona na pobliskie tereny. Mieszkańcy twierdzą też, że z koryta nie zostały wyciągnięte połamane drzewa naniesione w czasie właśnie ostatnich powodzi.

Mamy ograniczone możliwości działania – przyznaje Władysław Wnętrzak, wójt gminy Rytro – Wody płynące nie są w gestii samorządu, ale Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. To oni są odpowiedzialni za zabezpieczenie terenu przed powodzią. Zalanie z 2010 roku przyniosło straty w infrastrukturze gminnej o wartości 4 mln zł.

Wcześniejsze apele mieszkańców do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej o oczyszczenie terenu, a w przyszłości budowy zabezpieczeń, nie przeniosły efektu. W czwartek urzędnicy po raz kolejny wizytowali miejsce, ale nie chcieli komentować sprawy. 

Konrad Myślik, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie odpowiada: Poprad w tym rejonie utrzymuje się w granicach działki ewidencyjnej, bo rzeka to też działka. A to oznacza, że w tym rejonie nigdzie nie wypłynął poza granice działki, co się rzekom górskim nagminnie zdarza. Będziemy robić to, co nakazuje zdrowy rozsądek i wiedza inżynierska, a nie krzyk ludzi, którzy myślą, że jeśli jest ich wielu i zmusili urzędników do przyjazdu, to będzie to miało praktyczne skutki. Prace, które proponują: pogłębienie koryta czy przesypanie czegoś są niebezpieczne i bezzasadne, również z punktu widzenia ekonomii państwa.

 

(Bartosz Niemiec/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię