Łazienki Borowinowe to jeden z najstarszych budynków w Krynicy, który znajduje się zaraz przy wejściu na deptak. Turyści wypoczywający w uzdrowisku przyznają, że stan pałacyku pozostawia wiele do życzenia. "Wymaga na pewno konkretnego remontu. Budynek jest piękny, ale potrzebuje renowacji. Zabytek to zabytek. O każdy powinno się dbać" - mówią.

Budynek od kilkunastu lat jest zamknięty ze względu na zły stan techniczny. Byłe pracownice spółki, które obsługiwały w Łazienkach Borowinowych gabinety zabiegowe, uważają, że budynek znów powinien tętnić życiem. "Jesteśmy zbulwersowane takim wyglądem tego budynku. Tu kiedyś były wykonywane zabiegi: borowina, parafina. Było to potrzebne ludziom, którzy przyjeżdżali do Krynicy ze schorzeniami. Miejmy nadzieję, że kiedyś go odrestaurują" - podkreślają.

Szanse na odnowienie zabytku i przywrócenie w nim działalności leczniczej są spore. Spółka Uzdrowisko Krynica Żegiestów ma już gotowy projekt modernizacji obiektu. W lutym powinna natomiast otrzymać pozwolenie na wykonanie prac.

- Od kilku miesięcy prowadzimy także rozmowy o finansowaniu tego zadania z budżetu państwa i rozmowy przebiegają pomyślnie. To kosztowna inwestycja. Lekko powyżej 10 milionów. To jednak obiekt wyjątkowy dla Krynicy i zasobów kulturalnych naszego kraju. Na takie przedsięwzięcia powinny znaleźć się pieniądze – mówi prezes Uzdrowiska, Wiesław Pióro.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace rozpoczną się w tym roku. Te zapowiedzi cieszą władze Krynicy. W tej chwili dobiega bowiem końca remont głównej płyty deptaka, więc cały centralny plac w uzdrowisku zostałby odnowiony.

- W tym roku ma też ruszyć budowa amfiteatru przy dolnej stacji kolejki na Górę Parkową. Skończymy w końcu z budowaniem ad hoc scen na terenie deptaka czy stadionu. Będzie miejsce ze stałą infrastrukturą do koncertów, występów. Będzie to w centrum miasta. To wartość dodana. Nie będzie budowania sceny, żeby za chwilę ją rozebrać – podkreśla burmistrz Piotr Ryba.

Budowa amfiteatru kosztować będzie nieco ponad 10 milionów złotych. Scena ma liczyć 100 metrów kwadratowych, a widownia tysiąc miejsc siedzących.