- A
- A
- A
Jak Nawojowa "pomaga" głuchoniemym
Z trzydniowym wyprzedzeniem głuchoniemi muszą planować wizytę w urzędzie gminy Nawojowa.Obowiązek wprowadzenia możliwości załatwianie spraw w urzędach przez osoby głuchonieme, nakłada ustawa o języku migowym i środkach komunikowania się. Gmina Nawojowa, jako jedna z pierwszych w powiecie nowosądeckim, podjęła próbę zmierzenia się z problemem i poinformowała o tym na swojej stronie internetowej.
– Mamy podpisaną umowę z tłumaczem języka migowego – mówi Janusz Cabak, sekretarz gminy Nawojowa. – Aby skorzystać z tej usługi głuchoniemi muszą nas o tym poinformować na trzy dni przed planowaną wizytą, my następnie umawiamy spotkanie z tłumaczem.
Jak dodaje Janusz Cabak, wcześniejsze zapowiadanie wizyty przez osoby głuchonieme i związany z tym szereg formalności, nikogo nie powinien dziwić.
Ślepo ustawy nie realizuje Nowy Sącz. Jak infomuje Leszek Langer, pełnomocnik prezydenta miasta do spraw osób niepełnosprawnych, tłumacz języka migowego jest dostępny dla osób głuchoniemych w każdej chwili. – W zespole do spraw osób niepełnosprawnych jest pani, która zna język migowy. Zawsze, jeśli jest taka potrzeba pomaga głuchoniemym załatwiać sprawy urzędowe. Wystarczy, że niepełnosprawna osoba zgłosi się do jakiegokolwiek wydziału, urzędnik nas o tym informuje i tłumacz jest tam kierowany.
Leszek Langer jest zdziwiony, że niektóre samorządy zamiast ułatwiać życie osobom niepełnosprawnym, jeszcze bardziej je komplikują. Janusz Cabak, sekretarz gminy Nawojowa, tłumaczy jednak, że Nawojowa nie potrzebuje tłumacza migowego na stałe.
– Jesteśmy małą gminą i takie sytuację mogą być sporadyczne. Poza tym, przez ostatnie lata nie było takiego przypadku, że potrzebna była pomoc tłumacza migowego w naszym urzędzie - mówi J. Cabak.
Być może takie przypadki jednak by się zdarzyły, gdyby osoby głuchonieme wiedziały, że w urzędzie ktoś ich zrozumie.
Bartosz Niemiec
Najnowsze
-
11:53
RT @EwaSzkurlat: To złota dekada dla polskiej fotowoltaiki. Dzięki kolejnym edycjom programu Mój prąd mamy już 1 mln prosumentów. Czy uda…
-
11:49
Anna Polony zachwyciła wszystkich Świtezianką podczas Gali Jubileuszu 95-lecia Radia Kraków. Dziękujemy!… https://t.co/5KFEUv0g7C
-
11:38
MZ: 264 zakażenia koronawirusem, zmarło 6 osób z COVID-19
-
11:20
Liberatura, czyli literatura totalna
-
10:43
Szparaga we własnym sosie
-
10:28
RT @MedelaMarek: Będą pokazy sprzętu, umiejętności psów ratowniczych, apel i defilada. Na placu Tysiąclecia w Chrzanowie dziś Wojewódzkie O…
-
10:25
Otwarcie mostu w Ostrowie jednak najwcześniej we wtorek https://t.co/lytJ6p6pXB
-
09:24
Otwarcie mostu w Ostrowie jednak najwcześniej we wtorek [ZDJĘCIA]
-
09:21
Gala Jubileuszu 95-lecia Radia Kraków w obiektywie Piotra Kubica https://t.co/Y2395BSfna @malopolskaPL… https://t.co/XHidDQaCp7
-
09:03
RT @MedelaMarek: #IgrzyskaEuropejskie mogą skrócić dystans akademicki dla studentów @AGH_Krakow. Minister @W_Bernacki nie jest tym pomysłem…
-
09:03
RT @rafalzbrzeski: #JazzuWarte w https://t.co/BXwgbrPMlB Sobota godz. 19:00, powtórka w niedzielę o 14:00. Tym razem wokół dźwięków, za pow…
-
09:03
RT @BartMaziarz: Na odbudowanym moście w Ostrowie koło Tarnowa rozpoczęły się próby obciążeniowe. Drogowcy są o ich wynik spokojni. Ale ze…
-
08:25
Gala Jubileuszu 95-lecia Radia Kraków w obiektywie Piotra Kubica
-
07:40
Kolejne świetne wyniki wspinaczy
-
21:33
Po co nam historia z 27.05.2022
-
20:45
RT @JDruzynska: Anna Polony podczas gali jubileuszowej w Sukiennicach. 95 lat @RadioKrakow https://t.co/2WMrwQStxY
-
20:37
Gala Jubileuszu 95-lecia Radia Kraków – Leszek Długosz uhonorowany Radiową Nagrodą im. Romany Bobrowskiej… https://t.co/C4kN7vyzMK
-
20:20
Gala Jubileuszu 95-lecia Radia Kraków – Leszek Długosz uhonorowany Radiową Nagrodą im. Romany Bobrowskiej
-
19:39
Ponad 70 kobiet z dziećmi z Ukrainy mieszka w Opactwie Benedyktynek w Staniątkach koło Krakowa. O tym w reportażu… https://t.co/qPANNti56j
-
19:14
XX Ogólnopolskie Dni Owada
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze
1529020