Dzikie wysypiska śmieci to wciąż poważny problem w wielu gminach. Przez działania wandali samorządy również ponoszą ogromne koszty związane z naprawą zniszczeń. To dlatego gmina Łabowa zdecydowała się na montaż kilkunastu fotopułapek.
Jak wyjaśnia Sławomir Rybarski, zastępca wójta gminy Łabowa udało się już ustalić pierwszych sprawców dzikich wysypisk śmieci. "To jest miejsce, gdzie stosujemy zasadę 'zero tolerancji'. Gmina ma być piękna, ludzie przyjeżdżają, żeby wypoczywać, a nie oglądać śmieci" - podkreśla.
W ostatnim czasie fotopułapki zamontowała także gmina Piwniczna. Od lat z powodzeniem korzysta z nich również Straż Miejska w Nowym Sączu czy sądeckie nadleśnictwa. Urządzenia mogą jednak służyć także do podglądania dzikiej zwierzyny.
- Fotopułapki utrwalają rysicę z czwórką małych kociąt, czy też pierwszą wędrówkę małych wilcząt. Inna ciekawostka to niedźwiedź, który obudził się ze snu zimowego i wybrał się w pierwszą wiosenną wędrówkę - mówi Janusz Tomasiewicz, dyrektor Gorczańskiego Parku Narodowego i dodaje, że takie sytuacje są niemal niemożliwe do zaobserwowania przez człowieka na żywo w terenie. Nagrania mogą dostarczyć wielu cennych informacji, takich jak liczebność niektórych gatunków, czy ustalenie, jak zwierzęta korzystają z korytarz migracyjnych.
Nowe technologie od lat w swojej pracy wykorzystuje również Popradzki Park Krajobrazowy, na którego terenie zamontowane są 23 czujniki liczące turystów. "Dzięki temu wiemy, które miejsca są najczęściej odwiedzane. To z kolei pomaga w wybraniu miejsc, gdzie instalujemy informacje dla turystów i przygotowujemy ścieżki turystyczne" - wyjaśnia Marek Kroczek, kierownik Parku.
Najwięcej turystów na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego odwiedza rezerwaty Biała Woda i Homole w Pieninach. Przed pandemią każde z miejsc odwiedzało ponad 300 tysięcy osób rocznie.
(Bartosz Niemiec/jp)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.