- A
- A
- A
3-metrowy pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego siedzącego na Kasztance odsłonięty w Nowym Sączu
Monument powstał dzięki datkom mieszkańców stanął na Alejach Wolności w miejscu rozebranego pomnika Armii Czerwonej. Uroczystości towarzyszył Sądecki Bieg Niepodległości, do którego zapisało się prawie pół tysiąca osób.Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego na Alejach Wolności w Nowym Sączu już oficjalnie odsłonięty. Spiżowy monument przedstawiający marszałka na Kasztance wraz z cokołem ma prawie 6 metrów wysokości. W uroczystości jego odsłonięcia, która była częścią miejskich obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości wzięły udział tłumy sądeczan.
Pomnik podoba się mieszkańcom - żałują tylko wyciętych drzew - uważają jednak, że będzie wizytówką miasta.
„100 lat temu Polska odzyskała niepodległość, a wskrzesicielem państwa był nie kto inny, tylko Józef Piłsudski. Już blisko 80 lat temu sądeczanie podjęli decyzję o budowie pomnika marszałka. Niestety z przyczyn zawirowań historycznych do realizacji budowy wówczas nie doszło, aż w końcu 2012 na nowo odżyła ta idea” – przypomniał prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak, który podziękował mieszkańcom za wsparcie budowy pomnika.
„To miejsce stanie się placem uroczystości patriotycznych. Mamy się czym szczycić, bo pomnik jest hołdem dla tych wszystkich, którzy walczyli o wolną Polskę i wywalczyli odzyskanie niepodległości” – zakończył.
Z inicjatywą budowy monumentu wystąpiło Stowarzyszenie Nowosądecka Wspólnota. Autorem projektu pomnika jest artysta rzeźbiarz Stanisław Szwechowicz z Gdańska, a wykonała go Artystyczna Pracownia Odlewnicza Piotra Piszczkiewicza z Podłęża pod Krakowem.
Tuż po odsłonięciu pomnika odbyła się uroczystość zaprzysiężenia nowych członków "Strzelca". W szeregi związku strzeleckiego wstąpiło 80 młodych osób.
W miejscu, w którym odsłonięto pomnik, do 2015 r. znajdował się monument żołnierzy Armii Czerwonej, pod którym spoczywały szczątki żołnierzy radzieckich. Pomnik został wyburzony, a prochy żołnierzy przeniesiono do kwatery wojskowej na sądecki cmentarz komunalny.
Józef Piłsudski został obywatelem honorowym Nowego Sącza w 1916 r. Miasto to jako pierwsze w Polsce nadało marszałkowi tytuł "obywatela honorowego". Piłsudski wielokrotnie przebywał w Nowym Sączu. Słynny był wjazd marszałka do miasta na czele ułanów po bitwie pod Marcinkowicami.
Ruszyły pierwsze prace przy budowie pomnika J. Piłsudskiego w Nowym Sączu
Joanna Porębska/PAP/bp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:12
Coraz mniej nowosądeczan. Przed władzami miasta trudne decyzje
-
19:34
Dezinformacja. "Mamy w Polsce, wśród znanych polityków, rosyjską i białoruską agenturę wpływu"
-
17:41
Polscy hokeiści z pierwszą porażką na MŚ dywizji 1A
-
17:31
Nie ma już utrudnień na Zakopiance w Mogilanach
-
17:20
Radni chcą połączenia dwóch krakowskich szkół, rodzice i uczniowie protestują
-
16:31
Premiera nowego muralu Mikołaja Rejsa już 7 maja!
-
16:11
Koniec utrudnień po wypadku na A4
-
16:10
Półfinał dla Igi! Polka wygrała z Madison Keys w Madrycie
-
15:35
Zwolnienie lekarskie online – jak otrzymać L4 przez internet szybko i legalnie?
-
15:30
Jak zabrać się za zwalczanie moli spożywczych? Odpowiadamy!
-
15:30
Prof. Hubert Huras: „Decyzja o zakończeniu ciąży musi być podejmowana w zgodzie z pacjentką"
-
15:26
Uchwała ws. opłaty miejscowej w Zakopanem nieważna. Ale burmistrz nakazał pobieranie daniny
-
15:24
„W szerokim kadrze”. W Bunkrze Sztuki największa od lat wystawa komiksu
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze