Niż genueński znów przyniesie załamanie pogody
Hydrolog IMGW Grzegorz Walijewski wyjaśnia, że za taką pogodę odpowiada niż genueński.
- Takie niże są obfite w opady i powodują często duże zagrożenie powodziowe. To, co będzie najbardziej niebezpieczne, czeka nas od wtorku. Na szczęście trajektoria przemieszczania się tego niżu jest nieco inna niż we wrześniu ubiegłego roku - podkreśla.
Ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia związane są z wezbraniem rzek i przekroczeniem stanów alarmowych. Dotyczy to głównie rzek na Śląsku, takich jak Koszarawa i Kłodnica. Sytuację meteorologiczną i hydrologiczną na bieżąco monitorują służby. Grzegorz Duniec z Centrum Meteorologicznej Ochrony Kraju ocenia, że dotychczas niż nie spowodował zagrożenia powodziowego porównywalnego z zeszłorocznym.
- Bardzo intensywnie pracujemy, żeby prognozy były precyzyjne, ale to czasami się bardzo dynamicznie zmienia. Na razie aż takiego zagrożenia nie ma, jak było prognozowane na wrzesień 2024 roku. Wtedy to było 400-500 milimetrów. Teraz mamy około 180 mm na południu Polski - mówi.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Leśniakiewicz dodaje, że infrastruktura przeciwpowodziowa jest gotowa na przyjęcie wody opadowej z najbliższych dni.
- Stan wód jest niski w większości rzek. To się przełoży na zwiększenie poziomu wód w rzekach, ale będziemy ciągle analizowali sytuację pogodową i jej wpływ na hydrologię. Należy się spodziewać intensywnych, lokalnych opadów deszczu, które będą skutkowały zagrożeniem dla określonej populacji - podkreśla.
Posiedzenie Wojewódzkiego Sztabu Kryzysowego w Krakowie
W Krakowie odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Sztabu Kryzysowego. Służby przekonują, że zbiorniki retencyjne zostały przygotowane na przyjęcie większej ilości wody. Pomoc zadeklarowała 11Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej. Z kolei Lasy Państwowe planują wprowadzić zakaz wstępu do niektórych leśnictw, głównie w rejonie tarnowskim.
Kraków uruchamia magazyn przeciwpowodziowy
W związku z prognozowanymi przez synoptyków ulewami Kraków uruchomił magazyn przeciwpowodziowy. Obserwowany jest poziom wody m.in. na wodowskazach: na Wiśle w Bielanach, na Rudawie w Balicach, na Prądniku w Ojcowie oraz na Wildze w Łagiewnikach.
Straż miejska od poniedziałku kontroluje najważniejsze cieki wodne pod kątem zanieczyszczeń zatrzymujących się na kratach. Ewentualne zatory mogące utrudniać spływ wód opadowych są usuwane na bieżąco. W magazynie przeciwpowodziowym przy ulicy Siwka jest sprzęt i materiały niezbędne do walki z powodzią i podtopieniami. Mogą z niego korzystać zarówno służby, jak i mieszkańcy. W magazynie znajdują się między innymi pompy, agregaty prądotwórcze, czy łodzie.