Dzieło pochodzi z początkowego okresu twórczości artysty i przedstawia okolice Hagi z ojczyzny malarza. Transport i ekspozycja tak cennego dzieła stanowiła nie lada wyzwanie dla muzealników.
- Są szczegółowe zasady wypożyczania takiego dzieła: transportu, który musi być konwojowany z uzbrojonymi funkcjonariuszami. Wszystko musiało spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa. Spełniliśmy je. Obraz znajduje się w kasecie mikroklimatycznej, która zapewnia mu odpowiednie warunki. Musimy też przez cały okres ekspozycji spełnić wyśrubowane normy jeśli chodzi o poziom temperatury, wilgotności powietrza, więc oczywiście jest to dla nas wyzwanie - mówi Tomasz Bagiński, kurator wystawy.
Obraz uzupełnia specjalna oprawa graficzna i multimedialna informująca o życiu malarza i historii samego dzieła. Jak podkreślają muzealnicy, powiązanie z Janem Pawłem II dotyczy przede wszystkim wagi, jaką obie postaci przywiązywały do ojczyzny i rodzinnych stron, a także zachwytu nad codziennością i takimi widokami, jak "zwykłe" krajobrazy.
- Wydawać by się mogło, że połączenie postaci Van Gogha i polskiego papieża Jana Pawła II jest dość karkołomne. Tymczasem te obie postaci mają pewnego rodzaju wspólne patrzenie na świat, na piękno, ale też właśnie miłość do ojczyzny, do ojczystej ziemi jest tym, co bardzo mocno u tych postaci się wybija. Van Gogh w listach do swojego brata wielokrotnie pisał o tym zachwycie pejzażem ziemi ojczystej, ale też pisał o zachwycie w ogóle z stworzeniem - wyjaśnia Anna Czajkowska-Sałapat z muzeum papieskiego.
"Wiejskie chaty pośród drzew” pochodzą ze zbiorów Kolekcji im. Jana Pawła II Archidiecezji Warszawskiej i stanowią depozyt Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Ekspozycja ta ma zapoczątkować cykl wystaw jednego obrazu - dzieł, w których odnaleźć można motywy biblijne. Obraz można obejrzeć w ramach wykupionego biletu wstępu do końca października.