Sztoła przepływa przez Bukowno. Rzeka malowniczo meandruje. Po wyłączeniu pomp kopalnianych zmieniła kolor. Teraz jest krystalicznie czyta, na dnie widać roślinność i piasek. - Wygląda jak w latach 60. ubiegłego wieku - mówi Radiu Kraków Józef Niewdana, prezes stowarzyszenia Szansa Białej Przemszy.
Zamkniecie podziemnych dopływów martwi jednak część ekologów. W ich ocenie bez zasilania wodami z kopalnianych sztolni wkrótce Sztoła może całkowicie zniknąć. Skutki dla środowiska mogą być nieodwracalne. W ciągu tygodnia przepływ wody w rzece zmniejszył się o 2/3 a lustro wody obniżyło się o kilkadziesiąt centymetrów.
- Próbujemy nie doprowadzić do całkowitego zaniku przepływu rzeki - opowiada Radiu Kraków prof. Andrzej Czylok, który na zlecenie właściciela kopalni prowadzi prace wzdłuż Sztoły. Przyrodnik liczy, że wodę w dolinie pomogą utrzymać bobry. - Bobry jak czują, że zmniejsza się przepływ wody, zaczynają budować tamy. Muszą mieć jednak pokarm. Podjęliśmy próbę wyłożenia w dolinie Sztoły osiki i wierzby, to ulubiony materiał konsumpcyjny i budowlany bobrów - opowiada naukowiec.
Akcję wzdłuż brzegów Sztoły od kilku dni prowadzą też wędkarze z Bukowna. Odławiają z rzeki pstrąga potokowego. Chcą w ten sposób uchronić ryby przed wyschnięciem rzeki. W kilka dni odłowili ponad pół tysiąca osobników.
Zdaniem specjalistów na razie trudno przewidzieć, jak będzie wygląda Sztoła za kilka miesięcy lub lat. Rzeka ma swoje naturalne źródło w pobliżu miejscowości Żurada koło Olkusza. Z uwagi na ukształtowanie terenu i działalność kopalni jej ciek zanika. Dopiero po zasileniu wodami kopalnianymi, rzeka ponownie zaczyna meandrować na granicy Bukowna. - Na razie ma katastrofy. Jest sterowanie tym procesem z myślą o ochronie środowiska - ocenia Józef Niewdana. Likwidacja kopalni "Pomorzany" zakończy się w 2025 roku.
- A
- A
- A
Sztoła znika. Mieszkańcy ratują cenną rzekę
Czy z mapy Jury Krakowsko-Częstochowskiej znikną trzy rzeki? Zdaniem ekologów może zabraknąć wody zasilającej Babę, Sztołę i Białą. Powodem jest zaprzestanie działalności kopalni rud cynku i ołowiu "Pomorzany", która do tej pory pompowała wodę z podziemnych wyrobisk na powierzchnie i zasilała rzeki. Podziemne pompy wyłączono 15 grudnia.
crop_free
1
/ 10
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:12
Coraz mniej nowosądeczan. Przed władzami miasta trudne decyzje
-
19:34
Dezinformacja. "Mamy w Polsce, wśród znanych polityków, rosyjską i białoruską agenturę wpływu"
-
17:41
Polscy hokeiści z pierwszą porażką na MŚ dywizji 1A
-
17:31
Nie ma już utrudnień na Zakopiance w Mogilanach
-
17:20
Radni chcą połączenia dwóch krakowskich szkół, rodzice i uczniowie protestują
-
16:31
Premiera nowego muralu Mikołaja Rejsa już 7 maja!
-
16:11
Koniec utrudnień po wypadku na A4
-
16:10
Półfinał dla Igi! Polka wygrała z Madison Keys w Madrycie
-
15:35
Zwolnienie lekarskie online – jak otrzymać L4 przez internet szybko i legalnie?
-
15:30
Jak zabrać się za zwalczanie moli spożywczych? Odpowiadamy!
-
15:30
Prof. Hubert Huras: „Decyzja o zakończeniu ciąży musi być podejmowana w zgodzie z pacjentką"
-
15:26
Uchwała ws. opłaty miejscowej w Zakopanem nieważna. Ale burmistrz nakazał pobieranie daniny
-
15:24
„W szerokim kadrze”. W Bunkrze Sztuki największa od lat wystawa komiksu
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze