Młodzi Portugalczycy wyryli w zabytku swoje imiona i nazwiska w lutym ubiegłego roku. Sąd uznał, że zniszczyli "dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury" i skazał ich na rok więzienia w zawieszeniu na 2 lata i nakazał zapłacić łącznie 2 tys. zł nawiązki na rzecz Muzeum Auschwitz.

Obrońca obcokrajowców złożył odwołanie, ponieważ wartość szkody jest niższa niż 500 zł i tym samym nie uznał uzasadnienia do tego wyroku, w którym sąd tłumaczył, że wartość materialna szkody nie ma znaczenia, gdyż cała brama ma szczególne znaczenie dla kultury. CZYTAJ

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 2,05 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

 

(Teresa Gut/PAP/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: