W uchwale jest kilka dat granicznych. Od 2022 zakazane mają być najgorszej klasy kopciuchy, które w znacznym stopniu odpowiadają za powstawanie smogu. W tym samym roku we wrześniu w Oświęcimiu ma zostać wprowadzony zakaz montowania pieców węglowych w nowych budynkach.

W kolejnych latach mieszkańcy będą musieli stopniowo wymienić piece węglowe nowszych generacji. Miasto zamierza przyśpieszyć likwidację pieców klasy 3 i 4 do 1 września 2024, a kotłów 5 klasy do 1 września 2028 roku. Ostatecznie całkowity zakaz palenia węglem ma być wprowadzony na terenie miasta za 12 lat.

- Decyzja jest radykalna, jednak oczekiwana przez wielu mieszkańców, środowiska ekologiczne czy organizacje antysmogowe. Mamy przykłady Krakowa czy innych miast w Polsce, które wprowadziły takie zakazy. Liczę, że w ten sposób w zdecydowanym stopniu poprawimy jakość powietrza w mieście – wyjaśni prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Według szacunków urzędników w Oświęcimiu nadal blisko 800 domów jest ogrzewanych węglem. Dzięki miejskim dotacjom do tej pory zlikwidowano 180 palenisk. Miasto od kilku lat z budżetu dopłaca do wymiany pieców. Dotacja wynosi do 7 tysięcy złotych w przypadku wymiany ogrzewania na gazowe, 6 tysięcy do przyłącza do miejskiej sieci, 5 tysięcy do instalacji słonecznych lub elektrycznych oraz kotłów olejowych. Ekologiczne kotły węglowe mają najmniejsze dofinansowanie, tylko 3 tysiące złotych.

 

Marek Mędela/bp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.