Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Od wtorku Miejsce Pamięci Auschwitz dostępne codziennie

  • Beata Penderecka
  • date_range Poniedziałek, 2021.06.14 16:56 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.06.14 17:02 )
Od wtorku Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz będzie dostępne dla odwiedzających codziennie – podała instytucja. Od początku maja br. były niemiecki obóz zwiedzać można było jedynie od piątku do niedzieli.

fot: Pixabay

Wicedyrektor muzeum Andrzej Kacorzyk podkreślił, że ograniczenie dni otwarcia instytucja traktowała jako rozwiązanie wyjątkowe i tymczasowe. Związane było z sytuacją wywołaną pandemią. Ostatnio liczba odwiedzających zdecydowanie jednak wzrosła i dlatego muzeum wróciło do całotygodniowej dostępności.

Biuro prasowe muzeum podało, że rezerwacji, by zwiedzić były niemiecki obóz z edukatorem-przewodnikiem, jak i wejść indywidualnie, można dokonywać jedynie w serwisie online visit.auschwitz.org. Wejść na teren obu części byłego obozu – Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau – można wyłącznie na podstawie karty wstępu.

Zasady zwiedzania są przystosowane do obowiązujących wymogów sanitarnych. Odwiedzający muszą zachować bezpieczny dystans interpersonalny. Obowiązują przepisy dotyczące zasłaniania ust i nosa. Mierzona będzie temperatura.

Przygotowana została specjalna trasa zwiedzania. Minimalizuje ona liczbę miejsc, w której stykają się ze sobą odwiedzający. Wewnątrz budynków należy poruszać się wyłącznie wytyczoną jednokierunkową trasą. W kilku miejscach na terenie byłego obozu Auschwitz I ustawione zostały tablice ekspozycji zewnętrznej, dzięki którym poznać można historię oraz zobaczyć m.in. wnętrza czasowo wyłączone ze zwiedzania, jak przykładowo podziemia bloku 11.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W 2019 r. były niemiecki obóz zwiedziło 2,32 mln osób. W kolejnym roku, na którym piętno odcisnęła pandemia, a placówka przez wiele miesięcy była zamknięta, miejsce pamięci odwiedziły 502 tys. osób.
Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię