Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście od wiosny już w nowej siedzibie

To ma być najważniejsze miejsce dyskusji o Auschwitz na świecie. W Oświęcimiu zakończyła się przebudowa siedziby Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Centrum od wiosny będzie działać w historycznym budynku, położonym tuż za drutami byłego obozu zagłady. W ponadstuletnich pomieszczeniach znalazły się sale wykładowe, warsztatowe, biblioteka i czytelnia.

Fot. Marek Mędela

Posłuchaj materiału Marka Mędeli
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście ma nową siedzibę

Znaczenie tego centrum jest fundamentalne dla całego świata - mówił Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz:

- To nie jest małe centrum edukacji przy jakimkolwiek muzeum na świecie. Tu mówimy o zadaniu, które jest fundamentalne i podstawowe dla całego świata.

Budynek, w którym mieście się centrum, ma długą historię. Powstał na początku XX wieku. W czasie okupacji Niemcy przetrzymywali w nim między innymi używany w komorach gazowych cyklon B. W połowie lat 80. do budynku przeniesiono klasztor sióstr karmelitanek. To wywołało trwający 15 lat międzynarodowy konflikt. W ostatnich latach budynek był zamknięty.

Budynek ma surowy charakter. Zbudowany jest z cegły a przez ogromne okna widać ogrodzenia byłego obozu.

- To nasz świadomy zabieg - mówi Radiu Kraków współautor koncepcji przebudowy, architekt Krzysztof Mycielski - Bardzo surowo z uwagi na powagę tego tematu. Zależało nam na tym, żeby nie było tam żadnych efektów architektonicznych, żeby to wszystko miało stonowany wyraz. Żeby przede wszystkim nowe elementy architektoniczne nie zagłuszały wyrazu architektonicznego tego ceglanego budynku i atmosfery budynków obozu.

Jak dodaje inny architekt, Michał Laszczyński:

- Takie było nasze założenie, żeby ścianę, która oddziela teatr od dawnego obozu rozciąć i wprowadzić światło oraz widok na obóz. Ten teatr był oddzielony pełnymi ścianami od obozu. Dzięki naszej interwencji udało się uzyskać widok na obóz, udało się uzyskać przestrzenie wejścia. Istotą nowego wejścia jest prowadzenie wchodzących wzdłuż muru obozowego, wzdłuż drutu kolczastego. Bezpośrednio dotykamy terenu obozowego, idąc wzdłuż jego muru.

Andrzej Kacorzyk, zastępca dyrektora muzeum, wyjaśnia plany co do zadań, które ma pełnić centrum:

- Tutaj będzie część naszej edukacji, która nazywana jest edukacją pogłębioną, czyli wszystko to, co jest ponad zwiedzaniem. Jeśli chcemy głębiej zrozumieć, jeśli chcemy się spotkać, porozmawiać, zobaczyć film, sprawdzić dostępne dokumenty, po prostu wziąć udział w warsztacie o losach poszczególnych grup więźniów, po prostu porozmawiać o mojej odpowiedzialności za świat teraz, to jest to miejsce.

Jak podsumowuje dyrektor Piotr Cywiński:

- Celem jest przyszłość świata. Jak będziemy wymyślać nieodpowiedzialnie w zapomnieniu historii, w zapomnieniu przeszłości, w zapomnieniu zagłady i Auschwitz, to przyszłość nam nie wyjdzie. Tu gra nie toczy się o małą stawkę. Chodzi o edukację, która ma dać ludzkości lepszą, przewidywalną, bezpieczniejszą przyszłość.

 

Marek Mędela/sp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię