"Namiot zbudowano z myślą przede wszystkim o byłych więźniach, 27 stycznia był niejednokrotnie bardzo zimny i ważne, żeby goście czuli sie komfortowo, bo świat czeka na ich głos"  - mówi Bartosz Bartyzel, rzecznik Muzeum Auschwitz.

Byłych więźniów do Oświęcimia ma przyjechać w tym roku około 200. Będzie to najprawdopodobniej ostatnia okrągła rocznica z ich udziałem. Dlatego ich głos 27 stycznia ma dominować. To przemówienia czworga ocalałych mają zastąpić przemowy polityków. Z myślą o byłych więźniach złamano też protokół dyplomatyczny - dodaje Paweł Sawicki z Muzeum Auschwitz.

"Całe wydarzenie toczy się wokół nich, to dla nich przygotowujemy specjalne spotkanie z mediami, dzień przed obchodami, gdzie dziennikarze będą mogli wysłuchać ich historii. To oni będą siedzieć w pierwszych rzędach. Według protokołu tam powinny siedzieć głowy państw, szefowie delegacji państw  - dla nas to byli więźniowie są honorowymi, najważniejszymi gośćmi."

 

Oficjalnych delegacji zagranicznych będzie ponad 50. To między innymi prezydenci Polski, Niemiec, Izraela, Litwy, Słowacji. To również król Hiszpanii, Niderlandów, czy następczymni tronu Szwecji. Z uwagi na obecność wielu ważnych gości od czwartku w Małopolsce obowiązuje 2 stopień alarmowy BRAVO, w Polsce 1 stopień ALFA. Dodatkowo w poniedziałek główne drogi wokół byłych obozów będą zamknięte dla ruchu. Przy głównych trasach obowiązywał będzie zakaz parkowania - mówi Marek Tarnowski z oświecimskiego magistratu.

 

"Ta okrągła rocznica powoduje jeszcze większe utrudnienia, które w dużej mierze dotyczyć będzie okolic obozów w Brzezince i Oświęcimiu, pewne utrudnienia będą też w rejonie starego miasta. Wyłączone będą dwa parkingi, ale mamy nadzieje, że wszystkie problemy drogowe uda się spokojnie rozwiazać."

Policja apeluje, aby w miarę możliwości w najbliższych dniach omijać Oświęcim i Brzezinkę. Czasowych utrudnień trzeba spodziewać się również na trasach z Krakowa, Katowic, a także na autostradzie A4. W poniedziałek w Oświęcimiu będzie obowiązywał zakaz noszenia broni oraz zakaz używania dronów. Przez cały dzień nad miejscem uroczystości całkowicie zamknięta zostanie też strefa powietrzna. Muzeum będzie zamknięte dla zwiedzających. Jednak jak zaznacza Bartyzel, dla osób, które będą chciały śledzić przebieg uroczystości będzie wyznaczone specjalne miejsce.

"Uroczystość w samym namiocie jest zamknięta z racji stref ochrony najważniejszycyh osób, ale jest możliwość wzięcia udziału w obchodach. Muzeum przygotowało strefę otwartą, dla osób, które chcą oddać hołd i uczcić pamięć ofiar."

Takie osoby, będą dowożone do sektora autokarami, po przejściu kontroli bezpieczeństwa. Dlatego chyba najlepszym sposobem będzie jednak transmisja telewizyjna lub w mediach społecznościowych.

 

 

Marek Mędela/bp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.