Ojciec Piotr Cuber, rektor bazyliki franciszkanów w Krakowie mówi, że to dzieła, które powstały w latach okupacji, podczas pracy Mariana Kołodzieja w jednej z filii obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birenau. "Tam, jako grafik na zlecenie niemieckich okupantów, kopiował plany i tworzył rysunki. W międzyczasie kontaktował się z ludnością cywilną, która tam normalnie pracowała. W jednej z rodzin zostawił jako pamiątkę - 12 prac przedstawiających ich codzienne życie. To raczej rysunki wesołe, karykatury, rysunki satyryczne" - podkreśla.
Ojciec Piotr Cuber dodaje, że rysunki mogą być zaskoczeniem dla osób, które znają "Klisze pamięci. Labirynty" - dramatyczny zapis obozowych przeżyć artysty, który powstał już wiele lat po wojnie. "Kołodziej przez 50 lat po zakończeniu wojny milczał o tym, co przeżył w obozie. W 1992 roku doznał wylewu do mózgu. W ramach rehabilitacji zaczął rysowanie dzieła swojego życia, które nazwał 'Klisze Pamięci - Labirynty'. W 1997 roku wystawa ta jeszcze niedokończona trafiła do nas. Znalazła swoje stałe miejsce w podziemiach kościoła parafialnego. Kołodziej z roku na rok przywoził nowe prace. Ostatecznie jest ich 260" - mówi Cuber.
"Klisze pamięci. Labirynty" można zobaczyć w podziemiach klasztoru w Harmężach koło Oświęcimia. Tam również będą prezentowane pozyskane właśnie rysunki.
Marian Kołodziej trafił do obozu Auschwitz w pierwszym transporcie więźniów w czerwcu 1941 roki. Do końca wojny trafił jeszcze do czterech innych obozów koncentracyjnych. Po wyzwoleniu ukończył wydział scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przez wiele lat był związany z Gdańskiem, gdzie pracował jako scenograf w Teatrze Wybrzeże. Zmarł w 2009 roku. W tym roku przypada setna rocznica urodzin artysty.
- A
- A
- A
"Klisze pamięci. Opus Magnum" - wystawa nieznanych dotąc prac Mariana Kołodzieja w Harmężach
12. nieznanych i nieprezentowanych dotąd prac Mariana Kołodzieja zaprezentowano w sobotę w Centrum Franciszkanów w Harmężach koło Oświęcimia. To wczesne dzieła artysty. Kilka miesięcy temu rysunki zostały przekazane do klasztoru.
crop_free
1
/ 12
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
17:16
Pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży zawieszona. Szpitale ratują sytuację z własnych środków
-
16:41
Czy Schengen się kończy? Polityka, migranci i populizm
-
16:10
Iga Świątek wygrywa Wimbledon, a Kraków wciąż bez kortów. „Leżymy z infrastrukturą” – mówi trener Michał Kostecki
-
15:47
Policja uważa, że Tarnów jest bezpiecznym miastem. Po piątkowych wydarzeniach będzie jednak więcej patroli!
-
15:22
30-letni Dariusz Sumek miał coś wspólnego ze śmiercią 94-latka? Poszukuje go policja. ZDJĘCIE, RYOSPIS
-
13:33
Sławosz Uznański-Wiśniewski wraca na Ziemię w kapsule Dragon
-
12:41
Czy wielojęzyczność to przeszkoda? Mózg dziecka kocha wyzwania
-
12:13
Wybiorą "Króla roweru"!
-
12:03
Tarnów: dwie osoby zatrzymane po dźgnięciu nożem 17-latka
-
11:25
Właściciel sklepów Biedronka i 32 firmy transportowe odpowiedzą za zmowę
-
10:09
Afrykańczyk, który swoje miejsce do życia odnalazł w Zatorze
-
07:40
Czym jest Dead Internet Theory?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze