Główne uroczystości odbędą się 27 stycznia na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Rozpoczną się o godz. 18.30 w budynku tzw. Centralnej Sauny w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. Półtorej godziny później uczestnicy wezmą udział w ceremonii przy pomniku ofiar, który znajduje się między ruinami dwóch największych krematoriów Birkenau. Tam zmówione zostaną modlitwy.

Podczas tegorocznych obchodów w sposób szczególny przypomniane zostaną ofiary Zagłady. W 2018 r. przypada 75. rocznicę uruchomienia na terenie obozu Auschwitz II-Birkenau czterech ogromnych komór gazowych wraz z krematoriami. Wizualnym symbolem uroczystości będzie obraz Davida Olere, byłego członka Sonderkommando, czyli grupy więźniów zmuszanej przez Niemców do usuwania ciał zgładzonych.

Olere przeżył wojnę. W obrazach i rysunkach przedstawił on tragedię ludzi mordowanych w komorach gazowych.

Honorowy patronat nad uroczystościami objął prezydent Andrzej Duda.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r. aby więzić w nim Polaków. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. obóz został oswobodzony przez żołnierzy Armii Czerwonej.

27 stycznia, dzień wyzwolenia obozu Auschwitz, jest na świecie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

 

 

 

(PAP/ko)