Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kęty: historia Polski na kilkuset rysunkach komiksowych

Taką wystawę można oglądać w muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach niedaleko Oświęcimia. Ponad 40 komiskowych plansz, specjalnie dla kęckiego muzeum, przygotował Wojciech Łowicki.

Fot. Materiały Muzeum w Kętach

Posłuchaj co mówi Marta Tylza - Janosz, dyrektor muzem w Kętach
Historia Polski w komiksie

Plansze na wystawę przygotował muzealnik i znawca komiksów Wojciech Łowicki. Przez dzieje Polski widza prowadzą bohaterowie najbardziej znanych komisków, m.in. Tytus, Romek i A'Tomek. Wystawa podzielona jest na kilka części.

"Dowiemy się tutaj o mitach i legendach , na których wyrosła słowiańska kultura, jak chrześcijaństwo zmieniało społeczną mentalność, a jednocześnie przybliżało Polskę do europejskich państw. Opowiemy o bitwie pod Grunwaldem , o odkryciach i wynalazkach, o kulturze, obyczajach różnych epok, o bitwach II wojny światowej , o „Solidarności” i odzyskaniu niepodległości a także o sukcesach polskiej reprezentacji piłkarskiej w latach 70. - mówi Marta Tylza - Janosz, dyrektor muzem w Kętach.

Dla miłośników komiksu niezwykłą gratką są oryginały plansz rysunków Edwarda Lutczyna, Janusza Christa (rysownika komiksu o Kajko i Kokoszu), Daniela Bauma, Krzysztofa Gawronkiewicza, Szarloty Pawel-Kroll, Marka Szyszko, Tomasza Tomaszewskiego, Ryszarda Jana Maciejewskiego, Jacka Frąsia i Grzegorza Janusza, Szczepana Sadurskiego.

„Historię Polski według komiksu” w muzeum przy rynku w Kętach będzie można oglądać do połowy marca.

(Marek Mędela/ko)


Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię