Z racji tego święta, w muzeum można obejrzeć salę poświęconą patronowi strażaków - św. Florianowi. Zgromadzono tu przedmioty pochodzące z różnych zakątków świata, jak: figury, rzeźby, proporczyki, monety, a nawet wina. Największe zainteresowanie turystów wzbudzają wozy strażackie, znajdujące się pod dachem muzeum:
Młodzież i dzieci, które przybędą do muzeum zobaczą kilkanaście samochodów pożarniczych, zaczynając od Mercedesa, który jest z 1926 roku. Jest to jeden z najstarszych i najlepiej utrzymanych samochodów w Polsce. Został odrestaurowany przez strażaków z Alwerni za co dostali nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Sybilla”. Oprócz eksponatów mamy różne inne atrakcje: makietę interaktywną, symulatory, quizy, tor przeszkód - dzieci i młodzież będą miały okazję pobawić się w muzeum
- opowiada Łukasz Stańczyk, przewodnik muzealny.
Nowoczesna placówka skupiająca eksponaty od zabytkowych monet i medali po kilkanaście wozów strażackich, tak tych konnych, jak i współczesnych, działa w Alwerni od roku. Samo muzeum, które mieściło się wcześniej po sąsiedzku w remizie OSP zostało założone 4 maja 1953 roku.
Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni w weekend majowy czynne jest codziennie od godziny 11 do 17, poza piątkiem, wtedy godziny otwarcia przypadają na 9-15.
Małopolskie Muzeum Pożarnictwa powstało 4 maja 1953 roku z inicjatywy farmaceuty kpt. Zbigniewa Konrada Gęsikowskiego. Przez ponad 70 lat Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni działało pod opieką oddanych ochotników Straży Pożarnej w Alwerni. Ochotnicza Straż Pożarna nie tylko pełniła funkcję strażacką, ale także była stróżem dziedzictwa kulturowego. Przez dziesięciolecia społeczną pracą członków straży, Muzeum zgromadziło ponad 4000 eksponatów. Kolekcja muzealna składa się z: strażackich wozów konnych i samochodów pożarniczych, zbioru medali, odznaczeń, pamiątkowych plakietek i fotografii, a także związanych tematycznie z działalnością straży pożarnej zbiorów filumenistycznych i filatelistycznych oraz licznych dokumentów i publikacji. Najcenniejszą częścią zbiorów jest licząca się w skali europejskiej kolekcja dawnych pojazdów strażackich.