Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Procesja Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kalwarii Zebrzydowskiej

Tutaj uświadamiamy sobie, że Maryja jest nie tylko Matką Jezusa, Matką Bożą, ale jest też Matką naszą, Matką nas wszystkich, Matką każdego z nas - mówił kardynał Zenon Grocholewski podczas uroczystości odpustowych Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalwarii Zebrzydowskiej.

fot: Tomasz Baluś

Posłuchaj fragmentu homilii kard. Z. Grocholewskiego
Procesja Wniebowzięcia w Kalwarii Zebrzydowskiej

Uroczystość rozpoczęła msza święta /o 6:30/ przy kościele Grobu Matki Bożej. Pielgrzymów przywitał kustosz, o. Konrad Cholewa, który podziękował wszystkim za obecność i modlitwę:

– Przez cały tydzień szliśmy po kalwaryjskich dróżkach, rozważając tajemnice ziemskiego życia i chwały nieba Maryi. Dziś gromadzimy się w tej wspólnocie wiary, aby podziękować dobremu Bogu za dar Matki, która w tym Sanktuarium od czterech wieków uzdrawia, króluje i pociesza.

Specjalne słowo skierował do uczestniczącego w uroczystościach arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Podziękował mu za obecność, świadectwo wiary, a także troskę o sprawy Boże i godność człowieka, dodając:

- Chcemy jeszcze raz powtórzyć nasze zapewnienie – my, kapłani, zakonnicy, siostry zakonne i lud wierny, modlimy się za Ciebie. Możesz na nas liczyć!

Następnie na kalwaryjskiej dróżki wyruszyła procesja. Mszy polowej przewodniczył kardynał Zenon Grocholewski, emerytowany prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. Uroczystość wieczorem zakończyły nieszpory i procesja po placu Rajskim.

W homilii, kardynał Grocholewski zwrócił uwagę na silny związek Jana Pawła II z kalwaryjskim sanktuarium:

- Ojciec Święty przyjeżdżał tutaj często już w dzieciństwie, a potem jako młodzieniec, kapłan, biskup, arcybiskup krakowski, kardynał i papież. 7 czerwca 1979 roku mówił: „Najczęściej przybywałem tutaj sam, tak żeby nikt nie wiedział, nawet kustosz klasztoru. […] sam i wędrowałem po dróżkach Pana Jezusa i Jego Matki, rozpamiętywałem Ich najświętsze tajemnice. To jest zupełnie przedziwna rzecz – te dróżki […]. A prócz tego polecałem Panu Jezusowi przez Maryję sprawy szczególnie trudne i sprawy szczególnie odpowiedzialne w całym moim posługiwaniu biskupim, potem kardynalskim. Widziałem, że coraz częściej muszę tu przychodzić, bo po pierwsze spraw takich było coraz więcej, a po drugie – dziwna rzecz – one się zwykle rozwiązywały po takim moim nawiedzeniu na dróżkach. Mogę wam dzisiaj powiedzieć, moi drodzy, że prawie żadna z tych spraw, które czasem niepokoją serce biskupa, a w każdym razie pobudzają jego poczucie odpowiedzialności, nie dojrzała inaczej, jak tutaj, przez domodlenie jej w obliczu wielkiej tajemnicy wiary, jaką Kalwaria kryje w sobie”.

W piątkowy wieczór w symbolicznym Pogrzebie Matki Bożej wzięło udział około 40 tysięcy pątników. Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski w homilii mówił między innymi o nieuchronności śmierci. 

Tradycja odpustu w Kalwarii Zebrzydowskiej sięga XVII wieku. Uroczystości szybko się rozrastały. Obecnie trwają tydzień. Najważniejszym punktem obchodów jest procesja Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Od połowy XX. wieku organizowana jest w pierwszą niedzielę po 15 sierpnia.

Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

 

Marek Mędela/Mat. prasowe Archidiecezji Krakowskiej/bp

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię