- A
- A
- A
Kalwaria Zebrzydowska przyłącza się do walki ze smogiem
Z jednej strony mieszkańcy palący w piecach czym popadanie, z drugiej dwie nieformalne grupy walczące o czyste powietrze i blisko sto wniosków złożonych w tym miesiącu o wymianę pieca na ekologiczny. To pokazuje, że mieszkańcom Kalwarii Zebrzydowskiej powoli przestaje być obojętne, czym oddychają."Źle się oddycha. Czuć, że to powietrze jest kiepskie. Widać, że ludzie palą tymi sklejkami, farbami, płytami, odpadami z produkcji mebli. Smog widać. Straszny smród. Jak nie przewieje, to nie da się przejść przez Kalwarię" - mówią w rozmowie z reporterem Radia Kraków mieszkańcy.
O czyste powietrze w Kalwarii Zebrzydowskiej walczą aktywiści. W mieście działają już dwie grupy, które upominają się o jakość powietrza. Chcą edukować mieszkańców, aby do pieców nie wrzucali śmieci. "Gdy jest wysoka temperatura, to nie czuć tych wyziewów kominowych. To szczęśliwe dni dla Kalwarii. Mieszkańcy palą byle czym. Utylizacja śmieci polega na wyrzucaniu ich do pieca. To chyba według nich najoszczędniejszy sposób" - tłumaczy Login Mieczysław z nieformalnej grupy "Płuca Kalwarii".
Kalwaria Zebrzydowska w przeciwieństwie do Suchej Beskidzkiej chce mieć rzetelne dane, czym oddychają mieszkańcy. Na rynku w miasteczku w styczniu zacznie działać stacja monitoringu powietrza. Pomysł poparł Augustyn Ormanty, burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej. "Jest pewien entuzjazm. Jesteśmy mile zaskoczeni reakcją mieszkańców. 9 grudnia rozpoczęliśmy inwentaryzowanie pieców do wymiany. Mamy ich zgłoszonych blisko sto. To świetny wynik" - podkreśla burmistrz Ormanty.
Teraz ważne, by - jak mówi burmistrz - ten kapitał procentował i świadomość zmiany kalwaryjskiego powietrza na lepsze rosła.
(Marek Mędela/ew)
Obserwuj autora na Twitterze:
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:27
Prezydent zdecydował, że nie podpisze ustawy wdrażającej unijny instrument SAFE
-
21:20
Tym razem nie zobaczymy tu dzieł Kantora
-
20:46
Tłumy na ponownym rozświetleniu kultowego neonu w Nowej Hucie. "Niech świeci przez długie lata"
-
20:32
Muzyczne urodziny Bacha w Krakowie. Już po raz 30.!
-
19:56
Wisła Kraków gotowa na Miedź Legnica. "Będziemy pisali nową, świeżą historię"
-
19:55
Na razie bez decyzji w sprawie meczu Śląsk-Wisła
-
19:39
Intymna opowieść o tęsknocie za utraconym domem. Premiera w Teatrze im. Słowackiego
-
19:32
Historia wsi, która zniknęła pod wodą. „Wyspa” w Teatrze Słowackiego
-
18:45
Tunel i estakada połączą Tymbark z Limanową. Kolejny etap budowy linii Podłęże–Piekiełko
-
18:28
90-te urodziny obchodzi ksiądz profesor Michał Heller. "Gwiazdy" - reportaż Anny Łoś
-
18:06
Burzliwe obrady Aglomeracji Tarnowskiej. Prezydent Tarnowa wychodzi z sali i mówi o „próbie wrogiego przejęcia”
-
16:32
Nowe ciężarówki, drony i agregaty. Miasto wzmacnia system bezpieczeństwa
-
16:10
Kardynał Ryś zaprasza na synod. „To próba wysłuchania ludzi Kościoła”
-
15:49
Parking przy dworcu w Nowym Sączu już teraz pęka w szwach. Co będzie, gdy ruszy szybka kolej do Krakowa?
-
15:40
Luka Elsner zostaje w Cracovii. „Poproszono mnie o pozostanie”
-
14:51
"Lodówka to nie tylko urządzenie". Wystawa o sprzętach, które zmieniły nasze życie
-
13:56
"Jest to niezwykłe świadectwo pamięci". Społeczne Archiwum Grybowa przywraca historię jego mieszkańców
-
13:39
Coraz więcej osób buduje prywatne schrony. Jakie są koszty?
-
12:56
Kiedy można się spodziewać widocznych skutków obrad synodu?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze