- Przemoc i przyzwolenie na patologie są w polskim teatrze powszechną praktyką - nie ukrywa dziekanka Wydziału Reżyserii krakowskiej AST dr Iga Gańczarczyk. O mechanizmach przemocy i pomysłom, jak im zapobiegać z Igą Gańczarczyk rozmawia Justyna Nowicka. 

Za kilka dni, 27 marca, Międzynarodowy Dzień Teatru. W tym roku z pewnością zdominowany będzie przez rosnącą falę doniesień o kolejnych przypadkach mobingu i dyskryminacji w uczelniach artystycznych i teatrach. Informacje dotyczą działań zarówno znanych reżyserów, jak i pedagogów szkół teatralnych. Władze Wydziału Reżyserii krakowskiej AST opublikowały właśnie oświadczenie, w którym podkreślają, że "działania antyprzemocowe i antydyskryminacyjne są dziś dla nich priorytetem".  
 - Żadna metoda dydaktyczna nie usprawiedliwia przemocy - podkreślają, zapewniając o gotowości "do wysłuchania głosów wszystkich osób, które doświadczyły przemocy na naszym wydziale".

Jak czytamy w oświadczeniu; "W związku z pojawiającymi się w mediach doniesieniami absolwentek i absolwentów Wydziału Reżyserii Dramatu AST w Krakowie o niedopuszczalnych zachowaniach pedagogów naszego wydziału, chcemy wyrazić gotowość do wysłuchania głosów wszystkich osób, które doświadczyły przemocy na naszym wydziale. Zapewniamy, że każde zgłoszenie zostanie przyjęte i rozpatrzone.
Mamy również świadomość, że na Wydziale Reżyserii Dramatu może wciąż dochodzić do przekroczeń, które nie są zgłaszane ze względu na brak zaufania studentów i studentek do instytucji, w której przez wiele lat nie stworzono odpowiednich zabezpieczeń, a niewłaściwe zachowania dyskryminujące, krzywdzące i poniżające uzasadniano metodą pracy. Chcemy jasno powiedzieć, że żadna metoda dydaktyczna nie usprawiedliwia przemocy. Zachowania niedopuszczalne zostały szczegółowo opisane w Kodeksie Etyki AST. Wszystkie przypadki takich zachowań zostaną przez nas potraktowane z należytą powagą.
Od 2016 roku jesteśmy w trakcie przekształcania systemu nauczania na Wydziale Reżyserii Dramatu. Część zmian udało się już wprowadzić, ale ten proces potrwa wiele lat. Musimy wypracować nowe zasady współpracy z osobami studiującymi reżyserię i dramaturgię. Działania antyprzemocowe i antydyskryminacyjne są dla nas w tym momencie priorytetem. Będziemy pracować nad odzyskaniem zaufania studentów i studentek. Chcemy aktywnie uczestniczyć w reformie edukacji artystycznej, w związku z tym angażujemy się w inicjatywy, które dostarczą nam narzędzi, by te zmiany przeprowadzać skutecznie: uczestniczyłyśmy w konferencji „Zmiana. Teraz! O czym milczeliśmy w szkołach teatralnych”, pracowałyśmy przy tworzeniu Kodeksu Etyki i regulaminie powołania Rzeczników ds. etyki, planujemy spotkania dotyczące dobrych praktyk w teatrze podczas Forum Młodej Reżyserii (13-17 maja) oraz warsztaty antyprzemocowe dla studentów i wykładowców.
Każdy komunikat dotyczący złych praktyk na Wydziale Reżyserii Dramatu jest dla nas ważnym sygnałem. W związku z tym udostępniamy specjalny adres mailowy, na który (również anonimowo) można przesyłać swoje doświadczenia czy wnioski z przebytej edukacji, uwagi, spostrzeżenia, informacje o sprawach, które wymagają interwencji: [email protected]
Iwona Kempa – dziekanka WRD
Iga Gańczarczyk – prodziekanka WRD
Martyna Wawrzyniak – członkini wydziałowego sojuszu na rzecz przeciwdziałania przemocy

jn/mat.AST