Są to prace młodopolskich pejzażystów: Leona Wyczółkowskiego – autora najpiękniejszych i najprawdziwszych malarskich i graficznych wizerunków Tatr; Jana Stanisławskiego, który zafascynowany górami wielokrotnie powracał w Tatry, organizując tu m.in. plenery dla uczniów swojej "klasy pejzażowej", a także należącego już do młodszego pokolenia – ucznia Stanisławskiego i wielkiego piewcy Tatr – Stanisława Gałka.

Wydarzenie jest związane z rokiem Kazimierza Przerwy-Tetmajera . Każdemu z obrazów towarzyszyć będzie wiersz poety. - Jego fascynację Tatrami chcemy podkreślić w obrazach. Malarze równie trafnie jak Tetmajer słowem, wyrażali fascynacje Tatrami- mówi kuratorka wystawy Urszula Kozakowska-Zaucha.

Na wystawie między innymi Czarny Staw Leona Wyczołkowskiego. -To nastrojowy obraz, pokazujący grozę tatr i respekt autora przed przyrodą. Takie malarstwo będzie zestawione z miniaturowymi pejzażami Jana Stanisławskiego, który był nie tylko doskonałym malarzem ale i znawcą Tatr, podkreślała w rozmowie z Radiem Kraków, kuratorka wystawy Urszula Kozakowska-Zaucha.

Otwarciu wystawy (27.11)  będzie towarzyszyć koncert. W programie, pieśni do słów Kazimierza Przerwy-Tetmajera, w wykonaniu Sebastiana Szumskiego (baryton) i Weroniki Krówki (fortepian). Na 8 grudnia zaplanowano wykład towarzyszący pokazowi "Na skalnym Podhalu. Tatry w twórczości młodopolskich artystów", który poprowadzi jego kuratorka Urszula Kozakowska-Zaucha.

Na skalnym Podhalu. Tatry w twórczości młodopolskich artystów z kolekcji MNK 27.11.2015-

27.11.2015-27.03.2016

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem

ul. Kasprusie 19, Zakopane