Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Marka Radia Kraków po raz kolejny dla Muzeum Narodowego w Krakowie

  • Kultura
  • date_range Poniedziałek, 2016.07.04 11:33 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:41 )
Nagrodziliśmy ekspozycję zat. "Maria Mater Misericordiae" - jedyną oficjalną wystawę ŚDM.

Gdzie powędruje czerwcowa Marka Radia Kraków? Fot. Marek Lasyk

Niespodzianki nie było. Ekspozycja zat. "Maria Mater Misericordiae" - bez wątpienia była faworytką wśród naszych nominacji. Ekspozycja w Głównym Gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie gromadzi dzieła Rubensa, Memlinga, Donatella, Giotta lub Dürera, a także prace mniej znanych, wybitnych artystów włoskich, francuskich, niderlandzkich i niemieckich tworzących od XIV do XVIII. - Prawdziwe wydarzenie sezonu - zgodnie podkreślali jurorzy marki RK.

 

Maria Mater Misericordiae - otwarcie wystawy w Krakowie
"Tannhäuser" Wagnera w Operze Krakowskiej

W krakowskim Bunkrze Sztuki aż dwie wystawy: "Tekst i jego wykonanie" to ekspozycja, która bada fenomen powstawania prawa. Pokazuje także jak hermetyczne teksty prawnicze odczytują współczesni artyści. - Artyści wnoszą do tych interpretacji niezwykłą, czasem rewolucyjną perspektywę - mówi kuratorka wystawy i praktykująca prawniczka Agnieszka Kilian.

Druga wystawa w Bunkrze to „Aurélien Froment / Krzysztof Pijarski. Moiré” - prezentacja prac dwóch współczesnych artystów, oparta na zjawisku przenikania i nakładania się na siebie ich indywidualnych zainteresowań, metod i modeli pracy. Obaj twórcy, Polak i Francuz, fascynują się biografiami. Obaj precyzyjnie konstruują własne narracje, używając mediów, takich jak instalacja, fotografia czy wideo. Wśród postaci, których zinterpretowania podjął się Froment są m.in. Paolo Soleri (wizjoner i propagator teorii arkologii − projektowania architektonicznego, które doskonali miejskie warunki poprzez minimalizację degradacji środowiska) oraz Friedrich Fröbel (niemiecki pedagog, teoretyk i czołowy twórca wychowania przedszkolnego w duchu orientacji humanistycznej). Natomiast Pijarski zmierzył się  między innymi z postacią Wita Stwsza oraz z biografią Jerzego Lewczyńskiego − fotografa i teoretyka atzw. archeologii fotografii".

Zdesperowany książę Wincencjo porzuca księstwo w stanie prawnego rozkładu, oddając rządy namiestnikowi, aby ten przywrócił w nim ład. Jednak namiestnik pod pozorem czynienia bezwzględnych porządków próbuje bezwzględnie korzystać z powierzonej mu władzy. „Głowa za wianek i wianek za głowę…” – to miara dająca wyobrażenie, jak źle się dzieje w naprawianym państwie, w którym trzeba stracić cnotę albo życie. Innej możliwości nie ma... Mikołaj Grabowski brawurowo uwspółcześnia "Miarkę za miarkę" Szekspira w Teatrze Ludowym, nieco jednak przesadzając z "przepisywaniem" tekstu na bardzo aktualny, polityczny kabaret. Zabawa jest przednia, salwy śmiechu eksplodują, reżyser pewną ręką przeprowadza nas przez zawiłości intrygi. Niby wszystko gra, wieczór mija szybko. Tylko Szekspira trochę żal.

"Solaris" w Teatrze im. Słowackiego

Na scenie Opery Krakowskiej historyczna premiera opery „Tannhäuser” Ryszarda Wagnera. Krakowski teatr zmierzył się z dziełem tego kompozytora po raz pierwszy. Spektakl wyreżyserował Laco Adamik, kierownictwo muzyczne objął Tomasz Tokarczyk. Wbrew różnym obawom i wątpliwościom zespół Opery okazał się gotów na podjęcie wyzwania. Najmocniejszy atut tej inscenizacji to zespół solistów - przygotowany do trudów wagnerowskiej partytury. Tytulowa kreacja Tomasza Kuka na zawsze przechodzi do historii Opery, choć mnie przede wszystkim uwiodły panie, uosabiające różne pragnienia głównego bohatera - eneregtyczna, dominująca, doskonała wokalnie Wenus Ewy Vesin i subtelna, wspaniale zniuansowana Elżbieta Wioletty Chodowicz. Świetnie, soczyście zabrzmiał także chór Opery, sporo wątpliwości wzbudziła natomiast inscenizacja - pełna naiwności i niekonsekwencji, pozbawiona urody jako sceniczne widowisko.  

W Teatrze im. Słowackiego premiera "Solaris" - ostatnia 112. premiera podczas kadencji dyrektora Krzysztofa Orzechowskiego. Kultowa powieść Stanisława Lema, zaliczana do klasyki światowej literatury science-fiction, w niezwykły sposób łączy problematykę istnienia pozaziemskich cywilizacji z pełnym emocji wątkiem miłosnym. Scenicznej realizacji tej opowieści podjęła się grupa cenionych twórców pod wodzą Wojciecha Kościelniaka. Zdaniem reżysera, Lem mówi nam  przede wszystkim o trudnościach w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich. Szkoda, że w spektaklu Kościelniak komunikuje te prawdy w sposób dość chaotyczny, aktorsko nierówny, czasem nieprawdopodobny. Dobre wrażenie robi atmosfera zapomnianej stacji kosmicznej sprzed pół wieku, pustej przestrzeni dryfującej poza czasem, poza realnością.

 

Justyna Nowicka


Nasze nominacje:

- "Maria Mater Misericordiae" - w Muzeum Narodowym w Krakowie
-  „Aurélien Froment / Krzysztof Pijarski. Moiré”,  "Tekst i jego wykonanie" w  Bunkrze Sztuki -
- "Miarka za miarkę" w Teatrze Ludowym
- "Tannhauser" w Operze Krakowskiej
- "Solaris" w Teatrze im. Słowackiego

 
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 22:18

    Trzy punkty są, czas na Puchar Polski

  • 22:00

    Dzieje gorlickiej ulicy 3-go maja opowiedziane pamiątkami przyniesionymi przez mieszkańców

  • 21:56

    Jak zamienić pasywa na aktywa?

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię