Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Weekend z Millenium Docs Against Gravity w Kinie Pod Baranami

  • Kultura
  • date_range Czwartek, 2020.09.03 15:03 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:19 )
Hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu Millennium Docs Against Gravity jest nawiązujące do mowy noblowskiej Olgi Tokarczuk hasło "Z czułości do świata". To ważne wydarzenie poświęcone filmom dokumentalnym potrwa od 4 września do 4 października i przybierze formę hybrydową. Od 4 do 18 września odbędzie się część kinowa, a od 19 września festiwal przeniesie się do internetu - na stronie mdag.pl będzie można zobaczyć ponad 100 filmów z tegorocznego programu. Krakowscy widzowie, jak co roku, będą mieli możliwość zapoznania się z wybranymi filmami 17. edycji festiwalu w Kinie Pod Baranami w weekend 11-13 września.

HARMONOGRAM POKAZÓW:

piątek, 11 września

19.00 ŚCIANA CIENI | THE WALL OF SHADOWS

reż. Eliza Kubarska, Polska/Niemcy/Szwajcaria 2020, 90’

Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

21.00 KOBIETA | WOMAN

reż. Yann Arthus-Bertrand, Anastasia Mikova, Francja 2019, 104’

Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

 

sobota, 12 września

19.00 JAK BÓG SZUKAŁ KARELA | ONCE UPON A TIME IN POLAND

reż. Vít Klusák, Filip Remunda, Czechy/Polska/Słowacja 2020, 95’

Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

21.00 TARANTINO: BĘKART KINA | QT8: THE FIRST EIGHT

reż. Tara Wood, USA 2019, 103’

 

niedziela, 13 września

19.00 LEKCJA MIŁOŚCI | LESSONS OF LOVE

reż. Małgorzata Goliszewska, Kasia Mateja, Polska 2019, 72’

Film prezentowany z angielskimi napisami.

20.45 IHUMAN | IHUMAN

reż. Tonje Hessen Schei, Norwegia/Dania 2019, 99’

Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

O FILMACH:  

 

IHUMAN | IHUMAN

reż. Tonje Hessen Schei, Norwegia/Dania 2019, 99’

Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

Sztuczna inteligencja to najpotężniejsza technologia naszych czasów, która może okazać się pomocna w rozwiązaniu najbardziej palących problemów i wyzwań ludzkości, ale też przyczynić się do jej upadku. Film podąża za pionierami w dziedzinie sztucznej inteligencji, pracującymi nad jej coraz bardziej wyrafinowaną formą.

 

JAK BÓG SZUKAŁ KARELA | ONCE UPON A TIME IN POLAND

reż. Vít Klusák, Filip Remunda, Czechy/Polska/Słowacja 2020, 95’

Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

Czeska ekipa dokumentalna wyrusza w pielgrzymkę przez Polskę, aby okiem kamery zbadać konkretne sytuacje związane z polską religijnością. Jak skończy się spotkanie z egzorcystą czy z oddanymi słuchaczami Radia Maryja? Czy Czesi zrozumieją polską religijność, a Polacy zaakceptują czeski ateizm?

 

KOBIETA | WOMAN

reż. Yann Arthus-Bertrand, Anastasia Mikova, Francja 2019, 104’

Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

Bergen International Film Festival 2019: Najlepszy dokument (nominacja)

Co to znaczy być kobietą? 2000 kobiet z 50 różnych krajów świata dzieli się przed kamerą swoimi historiami i opowiada o własnych doświadczeniach: od tych najbardziej intymnych aż po ogólniejsze, związane z tradycją i kulturą. Dotykają przy tym szerokiej gamy problemów: seksualności, macierzyństwa, przemocy domowej, gwałtu, wolności, niezależności finansowej, wizerunku ciała i starości.

 

LEKCJA MIŁOŚCI | LESSONS OF LOVE

reż. Małgorzata Goliszewska, Kasia Mateja, Polska, 2019, 72’

Film prezentowany z angielskimi napisami.

„Ta cząstka życia należy do mnie!” stwierdza Jola – ekscentryczna, kochająca kolorowe stroje kobieta tuż przed siedemdziesiątką. Po pięćdziesięciu latach zdobywa się na ważny krok – ucieka z Włoch, od małżeńskiego koszmaru, do swojego rodzinnego Szczecina. Pewnej nocy na parkiecie w Cafe Uśmiech poznaje Wojtka – starszego od siebie mężczyznę, który zakochuje się w niej bez pamięci. Jola się waha i nie wie, co robić. Zmierzyć się z trudnym rozwodem i wyjść na nowo za mąż? A może po prostu żyć chwilą i nie wracać do przeszłości? Czy odważy się żyć swoim życiem?

 

ŚCIANA CIENI | THE WALL OF SHADOWS

reż. Eliza Kubarska, Polska/Niemcy/Szwajcaria 2020, 90’

Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

Hot Docs Canadian International Documentary Festival 2020: najlepszy dokument (nominacja)

We wschodnim Nepalu znajduje się jedna z ostatnich świętych gór Szerpów, Kumbhakarna. Tymczasem w zachodnim świecie znana jest jako „Jannu” i słynie z niezdobytej wschodniej ściany, jednego z najtrudniejszych wyzwań we współczesnym alpinizmie. Bohaterami filmu jest rodzina Szerpów, utrzymujących się jako tragarze wysokościowi na himalajskich wyprawach. Pewnego dnia Nada - ojciec rodziny - dostaje propozycję pracy jako tragarz w wyprawie na świętą Kumbhakarnę, której uczestnikami są: Polak Marcin Tomaszewski oraz Rosjanie Dmitri Gołowczenko i Sergiej Nilow. Jeśli się zgodzi, będzie to oznaczało narażenie się na gniew bogów.

 

TARANTINO: BĘKART KINA | QT8: THE FIRST EIGHT

reż. Tara Wood, USA 2019, 103’

Quentin Tarantino to jeden z najbardziej znanych, kontrowersyjnych i wpływowych reżyserów. Jest marką samą w sobie, a każdy jego film budzi zainteresowanie krytyków i widzów. O kulisach jego twórczości opowiadają współpracujący z nim od lat producenci, a także aktorzy. Dzięki temu powstał wnikliwy portret ikony filmowej naszych czasów.

W drugi weekend września, na ekranach Kina Pod Baranami zagości sześć wyjątkowych dokumentów, portretujących intrygujące zjawiska współczesnego świata. Szczególną rolę w programie przeglądu odgrywać będą kobiety, których zbiorowy portret przedstawia międzynarodowy dokument Yanna Arthus-Bertranda i Anastasii Mikovej. Kobieta to wyjątkowy projekt, w którym wzięło udział 2000 bohaterek z aż 50 różnych krajów świata. Z mnogości kobiecych głosów, polskie dokumentalistki Małgorzata Goliszewska i Kasia Mateja wybierają jeden, należący do eleganckiej siedemdziesięciolatki Joli, która w filmie Lekcja miłości odkrywa przed widzami swoje wątpliwości związane z rodzącym się uczuciem do poznanego na dansingu Wojtka. 

Mroczne oblicze nowych technologii ukazuje Tonje Hessen Schei w iHuman - ostrzegawczym eseju poświęconym sztucznej inteligencji. Czym ostatecznie okaże się ta nowinka? Czy będzie dla ludzkości zbawieniem czy raczej przekleństwem? Alarmistyczny ton filmu równoważy wypełniony czystą, kinofilską zabawą dokument Tarantino: Bękart kina, poświęcony twórczości jednego z najważniejszych współczesnych reżyserów. W filmie pojawia się szereg aktorów znanych z produkcji Quentina Tarantino (m.in. Tim Roth, Jamie Foxx, Christoph Waltz), którzy odsłaniają kulisy powstania głośnych tytułów oraz opowiadają o sposobie pracy twórcy Wściekłych psów. 

W programie weekendowego przeglądu znalazły się także dwa filmy dotykające tematu religijności. Ściana cieni Elizy Kubarskiej to portret życia w cieniu wielkich gór, z których jedna uważana jest za boskie, niedostępne dla ludzi miejsce. Mieszkający w wiosce u podnóża masywu szerpowie stają przed trudnym pytaniem: czy mogą naruszyć odwieczne tabu i wspiąć się na świętą górę, by zapewnić byt swojej rodzinie? Ironiczne spojrzenie na sferę sacrum oferuje dokument Jak Bóg szukał Karela, zrealizowany przez Víta Klusáka i Filipa Remundę, twórców głośnego Czeskiego snu. Ich najnowsza produkcja przedstawia perypetie grupy czeskich sceptyków, którzy wyruszają w podróż po Polsce, by poznać oblicze jej religijności.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię