Wśród innych wybitnych gości tegorocznej Etiudy&Animy będą m.in. Signe Baumane – jedna z najodważniejszych przedstawicielek animacji kobiecej. Artystka pochodzi z Litwy, w filmach nawiązuję do historii zaburzeń psychicznych, które obserwowała w swojej rodzinie. -W jej animacjach roi się od trudnych spraw, a to pokazuję że współczesna animacja jest techniką, za pomocą której można mówić chyba o wszystkim, mówił Radiu Kraków, kierujący Festiwalem Etiuda &Anima, Bolesław Zmudziński. Filmy Signe Baumanr zostaną pokazane w cyklu Autoportrety Twórców Animacji.

 

W dwóch konkursach, które są najważniejszymi punktami festiwalowego programu, zostaną pokazane trzydzieści cztery etiudy i sześćdziesiąt dziewięć filmów animowanych. Animacje konkursowe zakwalifikowane do konkursu zostały wyprodukowane w pięciu szkołach filmowych, w tym Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi i Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Konkursowy pokaz etiud, otworzy film Miłosza Sakowskiego Dzień Babci, z Anną Dymną. Wręczenie nagród i pokaz nagrodzonych filmów odbędzie się w sobotę w Centrum Kultury Rotunda w Krakowie.

 

W ramach cyklu Europa w krótkim metrażu, wyświetlone będą filmy z Hiszpanii, Rumunii, Szwajcarii i Belgii. W czwartek, 26 listopada, dla widzów przygotowano pokaz filmu dokumentalnego Oblężona Europa (reż. Poul-Eric Heilbuth, Hans Bülow) z 1992 roku, nawiązujący do problemu uchodźców i migracji z powodów politycznych. W sobotę w Rotundzie, film dla najmłodszych widzów Podróż do Melonii. Dzieło Pera Ǻahlina nawiązuje do Burzy Williama Szekspira. Film należy do klasyków dziecięcej animacji i został wyróżniony nagrodami szwedzkiego przemysłu filmowego – Guldbagge Awards – za animację i muzykę.

 

W programie festiwalu nie zabraknie pokazów filmów animowanych francuskiej Nowej Fali. Pięć tytułów dla widzów festiwalu, wybrał historyk filmu, profesor Tadeusz Lubelski, autor książki Nowa Fala. O pewnej przygodzie kina francuskiego. W tym cyklu, między innymi pokaz filmu Niech żyje Tour, opowiadający o wyścigu Tour de France – jednej z najważniejszych imprez sportowych we Francji widziany „od kuchni”.

 

Podczas pierwszego dnia festiwalu, 23 listopada, organizatorzy zaprezentowali blok filmowy poświęcony zmarłemu tragicznie reżyserowi Marcinowi Wronie.

 

W trakcie festiwalu odbędzie się w Forum Animacji – spotkanie branżowe producentów polskich filmów animowanych, przedstawicieli instytucji finansujących, stacji telewizyjnych oraz podmiotów uczestniczących w dystrybucji krajowych produkcji. Gościem specjalnym spotkania, będzie Magdalena Sroka.

 

Festiwal potrwa do niedzieli, 28 listopada.

 

Małgorzata Nieciecka Mac/kw