Autor znany do tej pory z reportaży i opowiadań tym razem napisał opowieść prozą. Babka, dziadek i ich wnuk, to bohaterowie jego historii dziejącej się na polskiej wsi, dobrze znanej autorowi. To okolice Pustyni Błędowskiej, jurajskich dolin i wapiennych skałek. Niezwykły, hipnotyczny  język Muszyńskiego wciąga, mało kto w polskiej literaturze tak pisze o wsi i tak opisuje przyrodę.

Wielka mała książka o dorastaniu, o tym, że budowanie mitu nie musi byc ocukrzone, że można znaleźć źródło, z którego wypływa opowieść, można do niej wrócić, można ją oddać w piśmie. Anna Marchewka.

Przemawia przeze mnie uczucie i rozum - Andrzej Muszyński za język pulsujący w rytm kosmosu. Marcin Wilk.

Tutaj jest i Reymont i cały nurt literatury wiejskiej odnowiony, nowoczesny, podtrzymany. Paulina Małochleb

 

Pozostałe nominowane tytuły:

 

Bartek Sabela "Wszystkie ziarna piasku" (Czarne). Druga książka młodego podróżnika, który z szukania ciekawych tematów uczynił sposób na życie. Tym razem wyruszył do Sahary Zachodniej, kraju, którego nie ma na politycznych mapach Afryki. Sabela bada jego historię, opisuje przyczyny nierozwiązanej zależności od Maroka, szuka Saharyjczyków ich ojczyźnie, ale też w obozach dla uchodźców.  jego reportaż jest przypomnieniem losów kraju, o którym zapomniał świat.

Marcin Świetlicki "Delta Dietla" (emg). Tom wierszy numer 11 a w nim 55 utworów. Wiele z nich bliskich miastu poety, jak sam przyznaje z kilku można dokładnie trafić do jego domu.Tytułowa "Delta Dietla" to jego sąsiedztwo, bardzo konkretne miejsce na planie miasta. Są poezje nawiązujące do zdarzeń, tekstów, wypowiedzi. Sa też niezwykle osobiste, na przykład te poświęcone ojcu. Bardzo aktualny i bardzo mocny tom.