Wit Szostak "Zagroda zębów" (Powergraph" to książka miesiąca w Radiu Kraków. Jurorzy programu Koło Kultury byli zgodni:
To piękna i mądra książka, która wprost mówi, że tyle jeszcze zostało do powiedzenia. Odys, tułacz, wędrowiec, wygnaniec, trudno byłoby znaleźć lepszego bohatera naszych czasów. Anna Marchewka
Wit Szostak pokazał w tej książce mnóstwo historii, które drzemią w tym może najważniejszym dla kultury zachodu tekście, czyli Odysei. Pokazał też świat w którym odeszli bogowie i narodziła się nasza rzeczywistość. Każda z tych miniatur, to osobna powieść. Michał Sowiński
Autor staje się współczesnym pieśniarzem, który tak jak ci dawni, kiedyś, improwizuje, zmyśla, opowiada własne wersje mitu. Znakomita, zaskakująca lektura, z którą każdy powinien się zmierzyć. Grzegorz Nurek.
Autor kilku uznanych i nagradzanych powieści tym razem mierzy się z formą miniatury literackiej. Bazą do jego tekstów staje się mit o Odysie. Wit Szostak tworzy kilkadziesiąt wersji mitu, opisując alternatywne losy bohaterów i dając różne zakończenia. Tworzy w ten sposób uniwersalne historie o rodzinie, tęsknocie, bezdomności i tułaczce.
W tym miesiącu werdykt jednogłośnie ogłosiło jury w składzie Anna Marchewka, Michał Sowiński i Grzegorz Nurek.
Pozostałe nominowane tytuły:
Karl Ove Knausgård "Zima", Przekład Milena Skoczko (Wydawnictwo Literackie)
Druga książka w nowej serii norweskiego autora. Po niejednoznacznie odebranej "Jesieni" czas na "Zimę" potem będą już zapowiedziane pozostałe dwie pory roku. Świat opisuje Knausgård dla swojej nienarodzonej córki, która jest jego czwartym dzieckiem, więc ojcowskie emocje i doświadczenia są mu doskonale znane. A zima to bardzo specjalny czas, kiedy więcej jestesmy z rodzina, przeżywamy święta , chornimy się w domu przed niesprzyjająca aurą, szczególnie w Skandynawii ma to znaczenie. Drobiazgi i wielkie sprawy - na wszystko jest miejsce w książce Norwega.
Olga Szmidt, "Kownacka. Ta od Plastusia" (Czarne)
Wnikliwa, obszerna biografia autorki znanej Polakom przede wszystkim z tytułowego Plastusia, obowiązkowej lektury szkolnej wielu pokoleń. Był jeszcze Rogaś, bocian Kajtek i Dzieci z Leszczynowej Górki. Ale było też burzliwe prywatne życie, romantyczne związki, okrutna historia z dwiema wojnami, pełne pasji zawodowe spełnienie, Opowieść o najtrudniejszej z ksiąg: księdze życia, najszybciej zapominanej księdze dziecięcego pisarza - prof. Grzegorz Leszczyńki.