Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Tetraptyk malarski Czesława Dźwigaja w Barbakanie

  • Kultura
  • date_range Czwartek, 2016.07.07 09:26 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:41 )
Cztery monumentalne obrazy znanego rzeźbiarza, rysownika i malarza będące refleksją nad ludzką kondycją pokazuje Muzeum Historyczne miasta Krakowa na ekspozycji „Continuum” w Barbakanie.

"Adoracja demona" Cz. Dźwigaj. Fot. J.Drużyńska

Tetraptyk malarski Czesława Dźwigaja w Barbakanie

Obrazy prezentowane na ekspozycji noszą znamienne tytuły Sekret życia, Adoracja demona, Pokuta cieni, Dotyk pełni,  i - jak mówi prof. Czesław Dźwigaj – wprowadzają widza w podstawowe problemy eschatologiczne.

Styl i środki, które zastosowałem w malarskim tetraptyku Continuum - pisze artysta w katalogu do wystawy pozostają w ścisłym związku z ideowym założeniem i narracją o uniwersalizmie ogólnoludzkiej kondycji i wizji kultury. Kolejność układów kompozycyjnych ma zwrócić uwagę interlokutora, wzniecając w nim wrażliwość wizualną i wyobraźnię już przy pierwszym oglądzie, że jest to szczera i autentyczna wypowiedź nieidąca za zmieniającą się modą i niemająca na celu żadnej prowokacji.

Wszelkie środki formalne podporządkowane są warstwie semantycznej ikoniczności i estetyce konwencjonalizacji. Sekret życia to najwyższa emanacja ducha, będąca główną osią powołania do życia. To kontrapunkt demona, kiedy jest liczony czas wobec wielkiego hymnu bezczasowej eschatologii. Ten czas biologii jest siłą refleksji – od przedstworzenia, czyli wyniknięcia z ciemności niebytu, poprzez duchowe przemiany, pokusy i pokonywanie przepaści (Adoracja demona), z wyrazistą zdolnością widzenia siebie, ze świadomością odwiecznego fizycznego wyroku przeznaczenia, i przejścia w nieuchronne zapomnienie (Pokuta cieni), które po metafizycznej metamorfozie staje się stanem ducha (Dotyk pełni), kiedy świat czasu ustępuje miejsca prawdziwemu misterium niewyobrażalności, ostatecznemu bajecznemu uniwersum, pozazmysłowemu ordo amoris (ładowi miłości).

             Te asocjacje wizualno-estetyczne mają podstawowy cel: stanowią inspirację do fundamentalnej, osobistej, pryncypialnej refleksji widza i do zadania sobie pytań: gdzie jestem? skąd przyszedłem? dokąd zmierzam? – ponieważ jestem tylko continuum.

Wystawę uzupełniają teksty, interpretacje obrazów autorstwa krytyków sztuki oraz znawców symboliki chrześcijańskiej, które zostały umieszczone na odwrocie prac.

 

Czesław Dźwigaj urodził się w 1950 roku w Nowym Wiśniczu. Tam w 1971 roku ukończył Liceum Sztuk Plastycznych. W 1977 roku uzyskał dyplom na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz aneks z Grafiki Książki.

Jest profesorem zwyczajnym Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie prowadzi Pracownię Rzeźby w Ceramice. Jest również kierownikiem Katedry Sztuki na Katolickim Uniwersytecie w Rużomberok (Słowacja), a także profesorem wizytującym na kilku uczelniach w Europie. W latach 1994–2011 był wykładowcą Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie.

W dorobku artystycznym ma kilkadziesiąt pomników zrealizowanych na wszystkich kontynentach świata, około 600 medali, ponad 50 spiżowych wrót, a także szereg całościowych wnętrz sakralnych, polichromii i witraży.

Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, miał kilkanaście wystaw indywidulnych. Wydał trzy tomy poetyckie oraz opublikował szereg krytycznych artykułów o sztuce. Od 2002 roku stała ekspozycja jego dorobku artystycznego znajduje się w Muzeum Ziemi Wiśnickiej, a od 2008 roku kilkadziesiąt modeli jego monumentalnych prac można oglądać na wystawie w zamku Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu.

Wiele jego prac znajduje się w zbiorach muzealnych w Polsce i poza granicami kraju oraz w prywatnych kolekcjach koneserów sztuki.

 

Wystawa Continuum przygotowana została przez Muzeum Historyczne m. Krakowa z okazji Światowych Dni Młodzieży.

Prezentowana jest w Barbakanie od 7.07 do 24.08 2016

Wernisaż  7 lipca o godzinie 17

 

jd/mat.pras

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:37

    Słoniki wreszcie zwycięskie

  • 20:22

    Bezbramkowe starcie Kolejorza z Pasami

  • 17:00

    Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1516 z 28.04.2024

  • 17:00

    Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1515 z 14.04.2024

  • 13:05

    50 lat muzycznej awangardy

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię