Jak dowiedziało się Radio Kraków, Małgorzata Bogajewska zdobyła poparcie ośmiu z dziewięciu członków komisji konkursowej. Za taką kandydaturą byli między innymi, przedstawiciele związków zawodowych a także przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Konrad Szczebiot. Kandydatura Małgorzaty Bogajewskiej cieszy się poparciem artystów i pracowników Teatru Ludowego.

Prezydent Krakowa ds. kultury Andrzej Kulig, w rozmowie z Radiem Kraków, przyznał że to propozycje przedstawione przez Małgorzatę Bogajewską spajały plany artystyczne z marketingowymi – Inni nie umieli tego połączyć i tylko muskali jedną ze stron problemów jakie mogą pojawiać się w prowadzeniu teatru. Pani Bogajewska pokazała pokrewieństwa między tymi specyfikami, dodał Andrzej Kulig.

Nowa dyrektor Teatru Ludowego, chce powrotu do idei zapoczątkowanej przez Jerzego Fedorowicza i otwarcia teatru na widza i akcje społeczne. Na scenie ma być ambitniej a repertuar stopniowo będzie zmieniać się: na Scenie Pod Ratuszem nadal będą pojawiać się lżejsze spektakle ale scena w Nowej Hucie przejdzie zmianę, mówił Radiu Kraków Andrzej Kulig. - Nowa dyrektor Teatru Ludowego już prowadzi rozmowy z reżyserami, którzy bedą od września pracować na tej scenie. Nie zdradzimy nazwisk bo to niespodzianka ale to naprawdę duże nazwiska- zapewnia prezydent Andrzej Kulig.

Nowa dyrektor Teatru Ludowego, studiowała prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, aktorstwo w poznańskiej Akademii Sztuk Wizualnych oraz scenopisarstwo na Camerimage Film School w Toruniu. Jest absolwentką Wydziału Reżyserii Dramatu w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2002). W latach 2004-2006 pełniła funkcję dyrektora artystycznego Sceny Dramatycznej Teatru Jeleniogórskiego im. Cypriana Kamila Norwida.

Na liście chętnych do objęcia stanowiska po Jacku Stramie, którego kadencja kończy się w sierpniu, było siedmiu kandydatów: Małgorzata Bogajewska, Dorota Ignatjew, Izabela Kosowska, Leszek Piskorz, Piotr Sieklucki i Piotr Waligórski a także Jerzy Maciej Fedorowicz, syn długoletniego dyrektora Teatru Ludowego. 

Kandydatów oceniała komisją, w której składzie byli między innymi: związani z krakowskimi teatrami Jagoda Pietruszkówna i Włodzimierz Brodecki, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie Andrzej Seweryn, Konrad Szczebiot jako reprezentant Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Nardowego, a także przewodniczący oddziału ZASP w Krakowie, Bolesław Brzozowski.

 

M.Nieciecka Mac